Назад

Dorabianie do etatu [RAPORT]

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-07-24

Dla wielu Polaków koniec dnia w pracy nie oznacza wypoczynku, a rozpoczęcie drugiego zarobkowego zajęcia. Jakie są powody dorabiania do etatu i które pokolenie robi to najczęściej? Odpowiedzi przynosi raport przygotowany przez Aplikuj.pl.

Z wielu badań wynika, że dorabiają przedstawiciele wszystkich zawodów. Jak łatwo się domyślić, są to pracownicy edukacji, służby zdrowia (zarówno lekarze, jak i pielęgniarki). Są to też, niejako z definicji, freelancerzy (dziennikarze, graficy komputerowi) oraz specjaliści. To samo dotyczy segmentu usług. Powody? Najczęściej jest to przymus finansowy, czyli:

  • zbyt niska pensja (ważne zjawisko tzw. biednych pracujących),
  • inflacja,
  • zwiększone potrzeby konsumpcyjne oraz raty kredytów.

 

Czytaj także: Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?

 

Wydaje się, że są trzy strukturalne przyczyny takiego stanu rzeczy: trwałe zaistnienie pracy zdalnej/hybrydowej, brak pracowników na rynku oraz specyfika polskiego rynku mieszkaniowego (wrastające ceny, mieszkanie jako najbardziej efektywny instrument finansowy). To największe „boostery” dorabiania do etatu.

 

Z pracodawcą o pieniądzach

Czy we wszystkich pokoleniach zjawisko dorabiania do etatu jest równie duże? To o tyle ważne, że jak wynika z raportu „Rekrutacja multigeneracji – trendy i wyzwania w 2024 r.”, 98% rekruterów szuka kandydatów z różnych pokoleń, dopasowując do nich różne kanały dotarcia (aż 70% – niemal tyle samo w wielopokoleniowości widzi szansę na wymianę doświadczeń i wiedzy). Jak zjawisko dodatkowej pracy ma się do przekwalifikowania (reskilling) lub podnoszenia kwalifikacji (upskilling)? Czy jest z nimi skorelowane?

 

Czytaj także: Dlaczego warto rozejrzeć się za pracą sezonową?

 

Z raportu „Polacy gotowi do zmiany – reskilling i upskilling na rynku pracy” (marzec 2024) dowiedzieliśmy się, iż niemal 90% respondentów myślało o zmianie pracy, a 70% badanych pracuje w zawodzie niezgodnym z ich wykształceniem. Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą? – pytało Aplikuj.pl w kwietniu 2024. Odpowiedzi wskazywały jasno, że daleko nam do transparentności w tej kwestii. Dla niecałej połowy rozmowa o warunkach finansowych z pracodawcą jest krępująca, a kobiety znacznie rzadziej proszą o podwyżkę niż mężczyźni. Czy z takiej postawy wynika, że najlepszym sposobem na podwyżkę jest… podjęcie kolejnej pracy?

 

Które pokolenie dorabia najczęściej?

Ciekawym, choć w jakimś sensie przewidywalnym, jest rozpatrzenie kwestii podejmowania dodatkowej pracy przez pryzmat pokoleniowości. Już w 2023 roku raport „Wielopokoleniowa siła w miejscu pracy” wskazał, gdzie i jak szukają pracy Zetki (1997–2012), Igreki (1981–1996), Iksy (1965–1980) i Baby boomersi (pokolenie wyżu demograficznego, czyli lata 1946–1964). Wyniki generacyjne były wtedy bardzo ciekawe: najkrótszy czas potrzebny na znalezienie nowej pracy przypadał na pokolenie X (połowa Iksów znajduje nową pracę w przeciągu zaledwie miesiąca). Aż 77% Millenialsów nie posiada lub nie używa profilu na popularnym Linkedinie – nie posiada, bo są ciągle w pracy?

Czy wyniki najnowszego raportu Aplikuj.pl potwierdzają trendy opisane w poprzednich badaniach i wprowadzają nowe zmienne? Jaki jest stosunek pracodawców do szerokorozumianych wieloetatowców? Dowiecie się z tego raportu: https://www.aplikuj.pl/raporty/dorabianie-do-etatu-w-polsce-co-na-to-firmy-i-jak-czesto-o-tym-wiedza

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii.

 

Źródło:

Aplikuj.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zaangażowanie pracowników. Jak oceniają je Polacy?
    Zaangażowanie pracowników jest jednym z kluczowych elementów wpływających na kondycję firmy. Z badania Enpulse i Nais wynika, że większość z nas jest zaangażowana w wykonywanie swoich obowiązków służbowych. Jak pod tym względem wypadają Polacy na tle innych krajów Europy? Jakie inne wnioski wynikają z badania „Zaangażowanie i benefity 2024”? Odpowiedź poniżej.

  • Rynek pracy a zdrowie psychiczne. Wyzwania i rozwiązania
    Praca jest jedynym z kluczowych elementów życia człowieka, wpływającym na jego poczucie wartości, stabilność finansową oraz relacje społeczne. Jednak gdy warunki pracy są niekorzystne, mogą stać się źródłem poważnych problemów psychicznych. Długotrwały stres, nadmierne obciążenie obowiązkami, brak wsparcia ze strony przełożonych oraz niepewność zatrudnienia, to jedne z czynników, które mogą prowadzić do zaburzeń, takich jak depresja, lęki czy wypalenie zawodowe.

  • Rynek pracy w Polsce. Prognoza na ostatni kwartał
    Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Na szczęście prognozy, przynajmniej te dotyczące najbliższych miesięcy, są raczej optymistyczne i pracodawcy będą zdecydowanie częściej rekrutować niż zwalniać. Które branże mają największy apetyt na zatrudnianie? Kto planuje zwiększenie ilości pracowników? W którym regionie Polski panuje największy optymizm rekrutacyjny? Odpowiadamy na podstawie raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

  • Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
    Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!

  • Jak wykształcenie wpływa na wymiar urlopu? [INFOGRAFIKA]
    Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. A co ma z tym wspólnego poziom wykształcenia? Okazuje się, że sporo.

  • 10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA]
    Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.

  • Różne pokolenia na polskim rynku pracy
    Polski rynek pracy tworzą obecnie aż cztery pokolenia: Baby Boomers, którzy debiutowali na rynku pracy w latach 80. XX wieku oraz przedstawiciele kolejnych pokoleń: X, Y i Z. Czy taka wielopokoleniowa mieszanka może pozytywnie wpłynąć na rozwój firmy?

  • 5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA]
    Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy