Назад

Dorabianie do etatu [RAPORT]

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-07-24

Dla wielu Polaków koniec dnia w pracy nie oznacza wypoczynku, a rozpoczęcie drugiego zarobkowego zajęcia. Jakie są powody dorabiania do etatu i które pokolenie robi to najczęściej? Odpowiedzi przynosi raport przygotowany przez Aplikuj.pl.

Z wielu badań wynika, że dorabiają przedstawiciele wszystkich zawodów. Jak łatwo się domyślić, są to pracownicy edukacji, służby zdrowia (zarówno lekarze, jak i pielęgniarki). Są to też, niejako z definicji, freelancerzy (dziennikarze, graficy komputerowi) oraz specjaliści. To samo dotyczy segmentu usług. Powody? Najczęściej jest to przymus finansowy, czyli:

  • zbyt niska pensja (ważne zjawisko tzw. biednych pracujących),
  • inflacja,
  • zwiększone potrzeby konsumpcyjne oraz raty kredytów.

 

Czytaj także: Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?

 

Wydaje się, że są trzy strukturalne przyczyny takiego stanu rzeczy: trwałe zaistnienie pracy zdalnej/hybrydowej, brak pracowników na rynku oraz specyfika polskiego rynku mieszkaniowego (wrastające ceny, mieszkanie jako najbardziej efektywny instrument finansowy). To największe „boostery” dorabiania do etatu.

 

Z pracodawcą o pieniądzach

Czy we wszystkich pokoleniach zjawisko dorabiania do etatu jest równie duże? To o tyle ważne, że jak wynika z raportu „Rekrutacja multigeneracji – trendy i wyzwania w 2024 r.”, 98% rekruterów szuka kandydatów z różnych pokoleń, dopasowując do nich różne kanały dotarcia (aż 70% – niemal tyle samo w wielopokoleniowości widzi szansę na wymianę doświadczeń i wiedzy). Jak zjawisko dodatkowej pracy ma się do przekwalifikowania (reskilling) lub podnoszenia kwalifikacji (upskilling)? Czy jest z nimi skorelowane?

 

Czytaj także: Dlaczego warto rozejrzeć się za pracą sezonową?

 

Z raportu „Polacy gotowi do zmiany – reskilling i upskilling na rynku pracy” (marzec 2024) dowiedzieliśmy się, iż niemal 90% respondentów myślało o zmianie pracy, a 70% badanych pracuje w zawodzie niezgodnym z ich wykształceniem. Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą? – pytało Aplikuj.pl w kwietniu 2024. Odpowiedzi wskazywały jasno, że daleko nam do transparentności w tej kwestii. Dla niecałej połowy rozmowa o warunkach finansowych z pracodawcą jest krępująca, a kobiety znacznie rzadziej proszą o podwyżkę niż mężczyźni. Czy z takiej postawy wynika, że najlepszym sposobem na podwyżkę jest… podjęcie kolejnej pracy?

 

Które pokolenie dorabia najczęściej?

Ciekawym, choć w jakimś sensie przewidywalnym, jest rozpatrzenie kwestii podejmowania dodatkowej pracy przez pryzmat pokoleniowości. Już w 2023 roku raport „Wielopokoleniowa siła w miejscu pracy” wskazał, gdzie i jak szukają pracy Zetki (1997–2012), Igreki (1981–1996), Iksy (1965–1980) i Baby boomersi (pokolenie wyżu demograficznego, czyli lata 1946–1964). Wyniki generacyjne były wtedy bardzo ciekawe: najkrótszy czas potrzebny na znalezienie nowej pracy przypadał na pokolenie X (połowa Iksów znajduje nową pracę w przeciągu zaledwie miesiąca). Aż 77% Millenialsów nie posiada lub nie używa profilu na popularnym Linkedinie – nie posiada, bo są ciągle w pracy?

Czy wyniki najnowszego raportu Aplikuj.pl potwierdzają trendy opisane w poprzednich badaniach i wprowadzają nowe zmienne? Jaki jest stosunek pracodawców do szerokorozumianych wieloetatowców? Dowiecie się z tego raportu: https://www.aplikuj.pl/raporty/dorabianie-do-etatu-w-polsce-co-na-to-firmy-i-jak-czesto-o-tym-wiedza

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii.

 

Źródło:

Aplikuj.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dlaczego cudzoziemcy wybierają Polskę na miejsce do życia i pracy?
    Polska, jako kraj o dynamicznie rozwijającej się gospodarce, staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla cudzoziemców poszukujących nowych możliwości życiowych i zawodowych. Na decyzję o osiedleniu się w RP wpływa wiele czynników, takich jak sytuacja gospodarcza, atrakcyjny rynek pracy, jakość życia oraz rosnąca otwartość społeczeństwa na osoby z zagranicy.

  • Sztuczna inteligencja a rynek pracy
    Żyjemy w czasach, w których wykorzystanie sztucznej inteligencji nie należy już wyłącznie do sfery fantastyki. Można wręcz stwierdzić, że świat trzeciej dekady XXI wieku stanął u progu kolejnej rewolucji technologicznej. Jak może ona wpłynąć na rynek pracy?

  • Co jest ważne na rynku pracy dla pracowników z pokolenia Z?
    Osoby z pokolenia Z mają nieco inne spojrzenie na rynek pracy niż ich rodzice czy starsi koledzy. Jest to nie lada wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą dostosować swoje miejsca pracy do potrzeb zetek. Na co liczą młodzi ludzie, którzy obecnie szukają zatrudnienia? Jakie są ich priorytety na rynku pracy? Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy? Oto kilka cennych porad.

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Rynek pracy – perspektywy na 2025 r.
    Jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądał polski rynek pracy pod względem rekrutacji? Na to pytanie starają się odpowiedzieć twórcy raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Przedstawiamy wybrane dane z tej publikacji, które ilustrują nastroje polskich pracodawców.

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Pozytywna i stabilna sytuacja na polskim rynku pracy
    Sytuacja na polskim rynku pracy wydaje się być stabilna i daje powody do optymizmu. Na co powinni zwracać uwagę pracodawcy, by było lepiej i poziom satysfakcji pracowników się zwiększał? Poniżej kilka sugestii.

  • Najlepsze Miejsca Pracy w 2024 r.
    91% pracowników 25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie potwierdza, że kierownictwo ich firm przestrzega zasad etyki i uczciwości, 90% jest dumnych z tego, co robi i nie mniej, bo 91%, ma powody do dumy z miejsca, w którym pracuje. Te dane pokazują, jak pozytywne i silne mogą być relacje w dobrze funkcjonującej, stabilnej firmie. Great Place To Work promuje organizacje, które są w tych staraniach konsekwentne. W efekcie najlepsi, aby zachować miejsce na liście, muszą starać się być… jeszcze lepsi. Przedstawiamy wyniki konkursu Great Place To Work 2024.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy