Czy za studenta płaci się ZUS?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-09-22
Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.
Za studenta, który nie ukończył 26 lat nie trzeba opłacać składek do ZUS na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to umów zlecenia i odnosi się zarówno do studentów dziennych, jak i zaocznych.
Umowa zlecenia ze studentem
Zwolnienie z opłacania składek ZUS dotyczy osób do ukończenia 26. roku życia, które mają status studenta, a ten przysługuje od dnia przyjęcia w poczet studentów do dnia złożenia egzaminu dyplomowego lub skreślenia z listy studentów. Na zwolnienie z opłacania składek nie ma wpływu obywatelstwo ani narodowość studenta. A więc student-cudzoziemiec również będzie zwolniony z opłacania składek ZUS od umowy zlecenia.
Brak składek na ZUS to oszczędność dla zleceniodawcy, jednak ma też swoje minusy. Student na umowie zlecenia nie otrzyma zasiłku chorobowego, w przypadku niezdolności do pracy, ponieważ nie są za niego odprowadzane składki chorobowe.
Wraz z ukończeniem 26. roku życia student wykonujący umowę zlecenia podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, dlatego musi zdecydować, czy opłacać składkę chorobową i zgłosić to zleceniodawcy na odpowiednim oświadczeniu.
Czytaj także: Absolwent na rynku pracy, czyli sposoby na zdobycie umiejętności praktycznych
Prawa studenta a status studenta
Zgodnie z przepisami ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia zachowuje prawa studenta do 31 października roku, w którym je ukończyła. Użyty w przepisach termin „zachowuje prawa studenta” nie jest tożsamy z posiadaniem statusu studenta. Oznacza to, że za zleceniobiorcę, który nie skończył 26 lat, ale zakończył edukację na pierwszym stopniu studiów i jest on przed rozpoczęciem nauki na drugim stopniu studiów, należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne.
Czytaj także: Chcesz zatrudnić pracownika? Sprawdź, jakie koszty poniesiesz
Umowa o pracę ze studentem
Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe w przypadku zawarcia umowy o pracę. W tym przypadku nie ma znaczenia wiek zatrudnionego studenta.
Umowa zlecenia ze studentem a renta rodzinna
Umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26. roku życia nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. To oznacza, że przychody osiągane z takiej umowy -co do zasady - nie są wliczane do limitu przychodów, od których zależy zmniejszenie lub zawieszenie renty rodzinnej.
Szczegółowych informacji w tym zakresie udziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zobacz podobne artykuły:
Świadczenie rehabilitacyjne – co warto wiedzieć? Pracownika, który pobiera zasiłek chorobowy obowiązuje limit czasowy. Zdarzają się sytuacje, że po jego wykorzystaniu, osoba otrzymująca takie świadczenie nadal, z powodu przedłużającej się choroby, nie może wrócić do pracy. Co wtedy? Rozwiązaniem może być świadczenie rehabilitacyjne. Podpowiadamy, komu ono przysługuje, jaka jest jego wysokość i co należy zrobić, by je otrzymać.
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli wcześniejsza emerytura dla nauczycieli Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli emerytura przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, dotyczy nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego zatrudnionego w placówkach oświatowych, który urodził się po 1948 r. i spełnił określone warunki. Jakie? Co jeszcze warto wiedzieć o takim świadczeniu? Odpowiadamy.
Świadczenie honorowe, czyli dodatek specjalny dla stulatków Stulatek jest osobą, która ukończyła 100 lat. Po przekroczeniu tej dostojnej granicy wieku, ZUS wypłaca specjalny dodatek, czyli świadczenie honorowe. Co należy zrobić, aby je otrzymać? Czy jest ono jednorazowe? Odpowiadamy.
Fundusz Pracy a umowa zlecenia Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy opłacają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, spółdzielnie kółek rolniczych lub spółdzielnie usług rolniczych i inne osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym lub zaopatrzeniu emerytalnemu. Umowa zlecenia, co do zasady, podlega obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, a więc podlega też obowiązkowi opłacania składek na Fundusz Pracy. Czy w każdym przypadku tak jest? Podpowiadamy.
Umowa zlecenia a staż pracy Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną, którą regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Jej podjęcie rodzi wątpliwości dotyczące stażu pracy. Czy umowa zlecenia zaliczana jest do stażu pracy? Czy ma wpływ na uprawnienia emerytalne? Podpowiadamy.
Emerytura – kiedy złożyć wniosek? Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.
Odprawa emerytalna i rentowa Przechodzisz na rentę lub emeryturę? Sprawdź, czy należy Ci się odprawa i w jakiej wysokości.
Waloryzacja rent i emerytur 1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.
Rynek pracy na co dzień
-
Rodzice w pracy - wyzwania dla pracodawcy
11.09.2024 -
Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
06.09.2024
W prawie
-
Okres uprawniający do zasiłku
13.09.2024 -