Назад

Benefity pracownicze, czyli co nas motywuje w pracy?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-04-21

Oprócz standardowego wynagrodzenia, benefity pracownicze mają motywować do pracy i umilać czas spędzony w pracy i poza nią. Owocowe piątki, karnety sportowe czy pakiety medyczne stają się standardem w wielu firmach. Podpowiadamy, jak benefity wpływają na zaangażowanie pracowników oraz które z nich cieszą się największą popularnością.

Benefity pracownicze są to pozapłacowe dodatki do wynagrodzenia, które mają na celu przyciągnięcie nowych pracowników oraz zatrzymanie już zatrudnionych. Wiele firm prześciga się w pomysłach na uatrakcyjnienie swojej oferty. Cel jest jednak jeden – zwiększyć wydajność pracowników.

 

Jak zachęcać pracowników?

W doborze benefitów pracowniczych ważna jest różnorodność, aby móc sprostać potrzebom jak największej liczby osób. Pracownicy bardziej aktywni fizycznie chętnie skorzystają z karnetu sportowego, inni natomiast wolą zjeść bezpłatny obiad w pracy.

Takie urozmaicenia są nie tylko dużym udogodnieniem i pewnego rodzaju nagrodą dla osób zatrudnionych, ale też stanowią duży wyróżnik danej firmy na tle innych, który może przyciągnąć nowych pracowników.

 

Czytaj także: Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy

 

Korzyści płynące z benefitów

Zapewnianie atrakcyjnych benefitów dla pracowników to dobra praktyka związana z budowaniem wizerunku firmy. Dobra atmosfera w pracy sprawia, że pracownicy wiążą się emocjonalnie ze swoją firmą, co może wpływać na większe zaangażowanie w rozwój przedsiębiorstwa. Dzięki benefitom zmniejszają się również koszty firmy związane z rekrutacją, ponieważ pracownik rzadziej myśli o zmianie pracy. Dodatki pozapłacowe podwyższają atrakcyjność danej oferty pracy, nie generując przy tym dużych kosztów dla firmy.

 

Zrelaksowany pracownik, to efektywny pracownik

Pracownicy to najważniejsze zasoby każdej firmy, a benefity pracownicze to dobra odskocznia od codziennego stresu. Przede wszystkim wpływają na samopoczucie pracowników. W zależności od rodzaju benefitu, pracownik ma możliwość oderwania się na chwilę od obowiązków służbowych lub zrelaksowania po pracy. Wypoczęty pracownik jest dużo wydajniejszy w pracy, co jednocześnie zwiększa jego motywację.

 

Najbardziej popularne benefity

Wiele firm oferuje różne benefity, aby zadowolić jak największą liczbę swoich pracowników. Do najpopularniejszych należą:

  • pakiety prywatnej opieki medycznej,
  • karnety sportowe,
  • kursy językowe,
  • bezpłatne lub dofinansowane posiłki w pracy,
  • karty podarunkowe,
  • bilety na wydarzenia kulturowe,
  • zdrowe przekąski w pracy.

Oprócz benefitów, z których można korzystać poza godzinami pracy, wiele firm wdraża formy aktywności, które wpisane są w standardowy dzień pracy, np. tenis stołowy, gry komputerowe, masaż na specjalnym fotelu masującym.

 

Czytaj także: Praca w trakcie urlopów związanych z rodzicielstwem

 

Nietypowe benefity

Największe korporacje stosują często nietypowe benefity pracownicze. Ich oferta jest praktycznie nieograniczona. Do najciekawszych należą:

  • pokój na drzemkę w godzinach pracy,
  • serwis sprzątający w domu pracownika,
  • bezpłatne usługi kosmetyczne,
  • dodatkowy dzień wolny na urodziny,
  • możliwość zabrania do pracy swojego czworonoga,
  • nagrody pieniężne lub rzeczowe za zgubienie zbędnych kilogramów.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://www.gowork.pl/poradnik/rozwoj-osobisty/benefity-pracownicze-i-ich-wplyw-na-motywacje/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Świadczenie rehabilitacyjne – co warto wiedzieć?
    Pracownika, który pobiera zasiłek chorobowy obowiązuje limit czasowy. Zdarzają się sytuacje, że po jego wykorzystaniu, osoba otrzymująca takie świadczenie nadal, z powodu przedłużającej się choroby, nie może wrócić do pracy. Co wtedy? Rozwiązaniem może być świadczenie rehabilitacyjne. Podpowiadamy, komu ono przysługuje, jaka jest jego wysokość i co należy zrobić, by je otrzymać.

  • Dokumentacja pracownicza a zlikwidowany zakład pracy
    Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i okresy składkowe są bardzo ważne. Nie zawsze jednak o nich pamiętamy lub nawet zdarza nam się je zgubić. Co w sytuacji, gdy zakład pracy, w którym kiedyś pracowaliśmy został zlikwidowany, a my nie mamy świadectwa pracy lub zaświadczenia o okresach odprowadzanych składek. Gdzie szukać pomocy? Odpowiadamy.

  • Komu przysługuje dodatek stażowy?
    Dodatek stażowy, nazywany również dodatkiem za wysługę lat, wypłacany jest pracownikom sfery budżetowej, po przepracowaniu określonego czasu. Jaki staż pracy uprawnia do nabycia prawa do dodatku stażowego? Podpowiadamy.

  • Siła pracy zespołowej kluczem do sukcesu [INFOGRAFIKA]
    Praca zespołowa to nie tylko suma indywidualnych umiejętności i wysiłków, ale też synergia, która pozwala na osiąganie wyjątkowych rezultatów. Oto cztery przykłady związane z siłą pracy zespołowej.

  • 5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA]
    Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

  • Jak pracownicy oceniają przełożonych?
    Ogólnopolskie sondaże, zlecane każdego roku przez Great Place to Work, pokazują jak pracownicy oceniają przełożonych. Jaki wpływ na postrzeganie kadry zarządzającej miała pandemia i okres wyjścia z kryzysu? Zapraszamy do lektury wniosków płynących z sondaży.

  • Pracownik, czyli kto?
    Nie każde świadczenie pracy, na podstawie podpisanej umowy, sprawia, że mamy do czynienia z pracownikiem. Przepisy określają, kto w świetle prawa nim jest, a kto nie jest.

  • Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - co warto wiedzieć?
    Którzy pracodawcy muszą utworzyć ZFŚS? Na co można przeznaczyć środki z Funduszu? Kto jest uprawniony do korzystania z należnych świadczeń socjalnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy