Назад

Benefity pracownicze, czyli co nas motywuje w pracy?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-04-21

Oprócz standardowego wynagrodzenia, benefity pracownicze mają motywować do pracy i umilać czas spędzony w pracy i poza nią. Owocowe piątki, karnety sportowe czy pakiety medyczne stają się standardem w wielu firmach. Podpowiadamy, jak benefity wpływają na zaangażowanie pracowników oraz które z nich cieszą się największą popularnością.

Benefity pracownicze są to pozapłacowe dodatki do wynagrodzenia, które mają na celu przyciągnięcie nowych pracowników oraz zatrzymanie już zatrudnionych. Wiele firm prześciga się w pomysłach na uatrakcyjnienie swojej oferty. Cel jest jednak jeden – zwiększyć wydajność pracowników.

 

Jak zachęcać pracowników?

W doborze benefitów pracowniczych ważna jest różnorodność, aby móc sprostać potrzebom jak największej liczby osób. Pracownicy bardziej aktywni fizycznie chętnie skorzystają z karnetu sportowego, inni natomiast wolą zjeść bezpłatny obiad w pracy.

Takie urozmaicenia są nie tylko dużym udogodnieniem i pewnego rodzaju nagrodą dla osób zatrudnionych, ale też stanowią duży wyróżnik danej firmy na tle innych, który może przyciągnąć nowych pracowników.

 

Czytaj także: Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy

 

Korzyści płynące z benefitów

Zapewnianie atrakcyjnych benefitów dla pracowników to dobra praktyka związana z budowaniem wizerunku firmy. Dobra atmosfera w pracy sprawia, że pracownicy wiążą się emocjonalnie ze swoją firmą, co może wpływać na większe zaangażowanie w rozwój przedsiębiorstwa. Dzięki benefitom zmniejszają się również koszty firmy związane z rekrutacją, ponieważ pracownik rzadziej myśli o zmianie pracy. Dodatki pozapłacowe podwyższają atrakcyjność danej oferty pracy, nie generując przy tym dużych kosztów dla firmy.

 

Zrelaksowany pracownik, to efektywny pracownik

Pracownicy to najważniejsze zasoby każdej firmy, a benefity pracownicze to dobra odskocznia od codziennego stresu. Przede wszystkim wpływają na samopoczucie pracowników. W zależności od rodzaju benefitu, pracownik ma możliwość oderwania się na chwilę od obowiązków służbowych lub zrelaksowania po pracy. Wypoczęty pracownik jest dużo wydajniejszy w pracy, co jednocześnie zwiększa jego motywację.

 

Najbardziej popularne benefity

Wiele firm oferuje różne benefity, aby zadowolić jak największą liczbę swoich pracowników. Do najpopularniejszych należą:

  • pakiety prywatnej opieki medycznej,
  • karnety sportowe,
  • kursy językowe,
  • bezpłatne lub dofinansowane posiłki w pracy,
  • karty podarunkowe,
  • bilety na wydarzenia kulturowe,
  • zdrowe przekąski w pracy.

Oprócz benefitów, z których można korzystać poza godzinami pracy, wiele firm wdraża formy aktywności, które wpisane są w standardowy dzień pracy, np. tenis stołowy, gry komputerowe, masaż na specjalnym fotelu masującym.

 

Czytaj także: Praca w trakcie urlopów związanych z rodzicielstwem

 

Nietypowe benefity

Największe korporacje stosują często nietypowe benefity pracownicze. Ich oferta jest praktycznie nieograniczona. Do najciekawszych należą:

  • pokój na drzemkę w godzinach pracy,
  • serwis sprzątający w domu pracownika,
  • bezpłatne usługi kosmetyczne,
  • dodatkowy dzień wolny na urodziny,
  • możliwość zabrania do pracy swojego czworonoga,
  • nagrody pieniężne lub rzeczowe za zgubienie zbędnych kilogramów.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://www.gowork.pl/poradnik/rozwoj-osobisty/benefity-pracownicze-i-ich-wplyw-na-motywacje/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Pozytywna i stabilna sytuacja na polskim rynku pracy
    Sytuacja na polskim rynku pracy wydaje się być stabilna i daje powody do optymizmu. Na co powinni zwracać uwagę pracodawcy, by było lepiej i poziom satysfakcji pracowników się zwiększał? Poniżej kilka sugestii.

  • Praca a zdrowie psychiczne
    Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowie psychiczne to „dobrostan, w którym jednostka uświadamia sobie własne możliwości, potrafi radzić sobie z normalnymi stresami życiowymi, może produktywnie pracować i jest w stanie wnieść wkład do swojej społeczności”. Na zdrowie psychiczne wpływa wszystko to, co wywołuje w nas emocje – życie prywatne, relacje z ludźmi, sytuacja ekonomiczna na świecie i wiele więcej. Wśród tych elementów, szczególnie ważna jest praca.

  • Dni wolne od pracy i niedziele handlowe w 2025 r.
    Pracownicy mają prawo do urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni. Aby dobrze i efektywnie zaplanować odpoczynek, warto skorzystać z kalendarza dni wolnych od pracy na 2025 r. Dzięki niemu można tak rozdysponować urlop, by częściej, niż tylko raz w roku, cieszyć się dłuższym wypoczynkiem. Warto też wiedzieć, w które niedziele 2025 r. będzie możliwość zrobienia zakupów. Przedstawiamy przydatne informacje i daty.

  • Zaangażowanie pracowników. Jak oceniają je Polacy?
    Zaangażowanie pracowników jest jednym z kluczowych elementów wpływających na kondycję firmy. Z badania Enpulse i Nais wynika, że większość z nas jest zaangażowana w wykonywanie swoich obowiązków służbowych. Jak pod tym względem wypadają Polacy na tle innych krajów Europy? Jakie inne wnioski wynikają z badania „Zaangażowanie i benefity 2024”? Odpowiedź poniżej.

  • Praca w godzinach nadliczbowych. Kto nie może jej wykonywać, a kto może jej odmówić?
    Praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa w określonych przypadkach. Są jednak grupy pracowników, którym nie można jej powierzyć w ogóle. Kto się do nich zalicza? Są też grupy pracowników, którzy mogą odmówić pracy w godzinach nadliczbowych. Kto może nie wyrazić zgody na taką pracę? Odpowiadamy.

  • 5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA]
    Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

  • Świadczenie rehabilitacyjne – co warto wiedzieć?
    Pracownika, który pobiera zasiłek chorobowy obowiązuje limit czasowy. Zdarzają się sytuacje, że po jego wykorzystaniu, osoba otrzymująca takie świadczenie nadal, z powodu przedłużającej się choroby, nie może wrócić do pracy. Co wtedy? Rozwiązaniem może być świadczenie rehabilitacyjne. Podpowiadamy, komu ono przysługuje, jaka jest jego wysokość i co należy zrobić, by je otrzymać.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy