• Będą "niemałe" pieniądze na inwestycje w polskich uczelniach
  Przyjęty przez rząd budżet i przepisy ustawy okołobudżetowej zawierają niemałe środki na inwestycje na polskich uczelniach – powiedział w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

 • Będzie o 9 tygodni dłuższy urlop rodzicielski tylko dla ojców
  Wydłużenie urlopu rodzicielskiego, który przysługiwałby tylko ojcom o 9 tygodni i odpłatność za jego część nietransferowalną na poziomie 70 proc. – to niektóre zmiany, które ma wprowadzić ustawa dotycząca urlopów rodzicielskich. Strona społeczna domaga się odpłatności na poziomie 90 proc., a resort rodziny stoi na stanowisku, że ustawa, która wdroży w życie dyrektywę unijną i tak wychodzi poza narzucone przez nią ramy.

 • Czarne chmury zbierają się nad rynkiem pracy? Analitycy mówią o "rosnących obawach"
  Gospodarka wyraźnie spowalnia i coraz silniejsze są obawy, że będzie miało to przełożenie na sytuację na rynku pracy - oceniają analitycy BIEC. Opracowywany przez nich Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) wzrósł z 67,3 pkt w sierpniu do 67,5 pkt we wrześniu.

 • KE przyjęła wytyczne w sprawie układów zbiorowych dotyczących warunków pracy osób "samozatrudnionych"
  Komisja Europejska przyjęła w czwartek wytyczne w sprawie możliwości układów zbiorowych z osobami pracującymi na własny rachunek niezatrudniającymi pracowników. W wytycznych tych wyjaśniono, w jakich przypadkach niektóre osoby pracujące na własny rachunek mogą prowadzić rokowania zbiorowe w celu uzyskania lepszych warunków pracy bez naruszania unijnych reguł konkurencji.

 • Na blisko 400 uczelniach w Polsce rozpoczyna się nowy rok akademicki
  Na blisko 400 uczelniach prawie 1,2 mln studentów rozpoczyna w październiku nowy rok akademicki. Uczelnie obawiają się lawinowo rosnących kosztów funkcjonowania, w tym energii i usług oraz niskich płac pracowników naukowych, które powodują odejścia ze świata akademii.

 • Nauczyciele odchodzą z pracy i zmieniają branżę. Firmy przyjmą ich z otwartymi ramionami
  Wraz z pierwszym dzwonkiem w szkołach zrobiło się tłoczno. W klasach nie brakowało uczniów, gorzej z nauczycielami. Część z nich nie chce odchodzić z pracy, jednak jest też grupa, która już przed wakacjami podjęła decyzję, że nie wróci na etat w szkole. Inni nie zmienili branży, ale odeszli lub chcą odejść do nowych placówek, które oferują lepsze warunki.

 • Obowiązek noszenia maseczek przedłużony do końca października
  Obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i w aptekach został przedłużony do końca października. W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego.

 • Rosjanie stracą ułatwienia w dostępie do polskiego rynku pracy
  Polska zamknie Rosjanom rynek pracy na zasadach uproszczonych. Stosowne rozporządzenie Polska zamierza przyjąć jeszcze w październiku - podano w wykazie prac resortu rodziny.

 • Rząd przyjął projekt budżetu, ale podwyżki dla nauczycieli na razie w sferze zapowiedzi
  Pierwotna wersja projektu ustawy budżetowej na 2023 rok - wbrew zapowiedziom MEiN - nie zawierała zwiększonej kwoty bazowej. Treści przyjętej przez rząd wersji projektu nie ma na razie na rządowych stronach. Według rządowych komunikatów pensja nauczycieli ma wzrosnąć o 7,8 proc., ale nie wiadomo, czy chodzi o średnie wynagrodzenia, czy kwotę bazową.

 • Stanisław Szwed: 14. emerytura będzie wyższa
  Przyszłoroczna "14" będzie wypłacana już po marcowej waloryzacji, a to znaczy, że będzie na poziomie przekraczającym 1500 zł; zakładamy waloryzację na poziomie 13,8 proc., czyli od marca najniższa emerytura znacznie wzrośnie - mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

 • Studenci Erasmusa bez dachu nad głową. Problem mają też Polacy
  Wielu studentów przybyłych do Włoch w ramach unijnego programu Erasmus nie ma dotąd stałego dachu nad głową i od tygodni poszukuje pokoju do wynajęcia. W takiej sytuacji są także niektórzy studenci z Polski. Zdarza się, że młodzież pada ofiarą oszustw i traci wpłacone zaliczki. Grupa Hiszpanów spała na dworcu w mieście Ferrara.

 • Ustawa przegoni szarlatanów nazywających się psychologami. Nowe przepisy
  Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów apeluje do parlamentarzystów, aby wreszcie zaczęli pracę nad projektem ustawy regulującej zawód psychologa. Dokument ten od prawie trzech miesięcy czeka w sejmie na pierwsze czytanie.

 • Za mało miejsc w akademikach, za drogie mieszkania. Gdzie podzieją się polscy studenci?
  Według danych GUS w ubiegłym roku na naszych uczelniach kształciło się 1,21 mln studentów. To o 2,9 tys. więcej niż rok wcześniej. Jak pandemia i wojna w Ukrainie wpłynęły na sytuację mieszkaniową studentów? Gdzie i za ile mogą wynająć pokój, mieszkanie czy akademik?

 • Zarabiają średnio 20 tys. zł, a kandydatów do pracy wciąż jest za mało
  Z raportu „Rynek pracy Cloud Computing” przygotowanego na zlecenie HackerU przez HRK wynika, że w Polsce brakuje prawie 20 tys. pracowników, którzy specjalizują się w rozwiązaniach związanych z chmurami obliczeniowymi.

 • 35 godzin pracy tygodniowo za tę samą pensję. Nowe przepisy już w sejmie
  Posłowie partii Razem złożyli w sejmie projekt ustawy o skróceniu czasu pracy do 35 godzin tygodniowo przy tym samym wynagrodzeniu.

 • Będą pieniądze dla firm znad Odry. Ustawa podpisana
  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Na wypłatę jednorazowego świadczenia 3010 zł na pracownika będą mogły liczyć firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.