• Jesienią rusza kolejna edycja Akademii Danych
    W dobie transformacji cyfrowej dane stają się kluczowym zasobem nowoczesnej administracji. Aby wzmocnić kompetencje pracowników instytucji publicznych, Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało cykl kursów online. Pierwsze szkolenia w ramach Akademii Danych ruszą po wakacjach.

  • 300 mln zł na technologie przyszłości
    Sektor biotechnologii w Polsce dynamicznie rośnie - tak jak liczba start-upów i inwestycji w infrastrukturę badawczą. Branża nadal zmaga się z barierami finansowymi i regulacyjnymi. Odpowiedzią na te wyzwania ma być m.in. program STEP.

  • Przestępstwa przeciwko środowisku
    Chcesz lepiej zrozumieć przepisy dot. ochrony środowiska? Zapraszamy do wysłuchania nagrania, które poruszy m.in. kwestię zasad transportu odpadów czy braku dbałości o urządzenia ochronne.

  • Deregulacja w prawie gospodarczym
    Rada Ministrów przyjęła projekty nowelizacji ustaw dotyczące zmian w dziedziczeniu nieruchomości, licytacjach i prawie gospodarczym.

  • Zmiany prawne w obszarze zatrudniania cudzoziemców
    Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu przygotował prezentację dot. zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z nią.

  • Konsultacje publiczne dot. służby cywilnej
    Do 18 lipca 2025 trwają konsultacje publiczne projektu Strategii Zarządzania Zasobami Ludzkimi w służbie cywilnej do 2034 roku.

  • PARP wydłuża nabór do konkursu Pracodawca Jutra
    PARP wydłuża do 31 lipca 2025 termin składania zgłoszeń do konkursu Pracodawca Jutra. Przedsiębiorcy oraz instytucje edukacyjne z całej Polski mają teraz dodatkowy czas na przesłanie swoich inicjatyw edukacyjnych, które łączą świat biznesu z edukacją.

  • Cypryjskie sposoby na pracę w wysokich temperaturach
    Cypr opracował wskaźniki, które łączą różne czynniki przekładające się na faktycznie odczuwalną temperaturę w pracy i jej możliwy wpływ na funkcje życiowe organizmu człowieka. Gdy wystąpią ekstremalnie trudne warunki klimatyczne, podwoje firm trzeba zamykać.

  • Kolejny etap wdrażania e-Doręczeń - adres potrzebny przy zmianach w CEIDG
    Od 1 lipca 2025 r. wprowadzanie zmian w CEIDG wiąże się z koniecznością posiadania adresu do doręczeń elektronicznych, o ile przedsiębiorca jeszcze takiego adresu nie posiada. Adres będzie tworzony na podstawie danych przekazanych w trakcie składania wniosku o zmianę.

  • Jak zgodnie z prawem zatrudniać na sezon
    Sezonowość w żadnym razie nie uzasadnia zastąpienia umowy o pracę umową cywilnoprawną, jeśli wypełniane są wszystkie cechy warunkujące istnienie stosunku pracy. Dotyczy to również młodocianych. W ich przypadku należy ponadto pamiętać o dodatkowych ograniczeniach.

  • Rada Ministrów przyjęła dwa projekty MRPiPS
    Ułatwienie wnioskowania o zasiłek pogrzebowy, a także usprawnienie działania funduszy emerytalnych - to główne założenia dwóch projektów, które 1 lipca 2025 roku zostały przyjęte przez Radę Ministrów.

  • MRiT wspiera rozwój wschodniej Polski i sektora obronnego
    Łatwiejszy dostęp do ulg podatkowych i szansa na rozwój terenów przygranicznych oraz nowe możliwości dla sektora zbrojeniowego. 11 lipca wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia, które daje nowe szanse firmom planującym inwestycje w Polsce.

  • EZD RP - cyfrowa rewolucja w urzędach
    Jak działa system EZD RP? Dlaczego mówi się o nim jako o „krwioobiegu urzędów”? I czy naprawdę jesteśmy o krok od końca papierowej dokumentacji w administracji publicznej?

  • Migracje absolwentów - kto wyjeżdża, kto zostaje?
    MNiSW udostępniło 10. edycję ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. Każdy może sprawdzić, po jakich kierunkach studiów zarabia się najwięcej do pięciu lat po uzyskaniu dyplomu, a także jak długo trwa poszukiwanie pracy.

  • Polski Akt o Dostępności: nowe przepisy, nowe możliwości
    Nowe przepisy pomogą tworzyć produkty i usługi wygodne dla wszystkich - także dla osób starszych czy z niepełnosprawnościami. Firmy mogą liczyć na wsparcie finansowe i pozyskanie nowych klientów.

  • Kolejne środki na budownictwo społeczne i komunalne
    Blisko 400 mln zł zasili budżet Funduszu Dopłat. To kolejne wsparcie gmin w budowie mieszkań dla osób w najtrudniejszej sytuacji życiowej.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.