• Prezes ZUS o zwolnieniach lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych
  W Polsce w 2023 r. zwolnienia z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania stanowiły 6,4 proc. wszystkich eZLA. Te zwolnienia są dłuższe, bo trwały średnio 20 dni - zauważył prezes ZUS Zbigniew Derdziuk podczas konferencji "Kondycja psychiczna polskiego społeczeństwa, a zdrowie psychiczne polskiego żołnierza i weterana".

 • Ponad 1,6 mld zł z Funduszy Europejskich na ekspansję zagraniczną polskich firm
  W tym roku mija 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Członkostwo w tej wspólnocie umożliwiło pozyskanie miliardów euro dla polskich firm. Jednym z głównych obszarów wsparcia było umiędzynarodowienie przedsiębiorstw i ekspansja na zagraniczne rynki. Za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozdysponowano na ten cel ponad 1,6 mld zł dofinansowania, a wsparciem objęto 7,5 tys. firm dzięki Funduszom Europejskim.

 • 20 lat Polski w Unii Europejskiej: sukcesy polskich firm wzorniczych
  Z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej warto podkreślić osiągnięcia rodzimych firm, które dzięki wsparciu środków unijnych mogły realizować innowacyjne projekty i wprowadzać nowoczesne rozwiązania na rynek. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) pomaga polskim przedsiębiorstwom ugruntować ich pozycję na arenie krajowej i międzynarodowej, jako spółek oferujących ulepszone i nowoczesne produkty. Zaprezentowane poniżej projekty zostały sfinansowane z perspektywy 2014-2020 w ramach Programu Inteligentny Rozwój (POIR) oraz Polska Wschodnia (POPW).

 • Rodzice wcześniaków z dłuższym urlopem macierzyńskim. Jest projekt ustawy
  Zgodnie z obietnicą Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk jeszcze przed tegorocznym Dniem Matki rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych i hospitalizowanych po porodzie otrzymali wyjątkowy prezent.

 • ZUS - Informacja dla poszkodowanych podczas nawałnicy w Gnieźnie
  W placówce ZUS w Gnieźnie – na specjalnie oznaczonym stanowisku obsługi klientów- poszkodowani mogą uzyskać informacje o możliwych formach wsparcia.

 • 325 mln zł na zielone technologie! PARP ogłasza nowy nabór
  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie działań obejmujących zielone technologie, w tym wpisujące się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

 • CIS: Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (komunikat)
  23 maja br. Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Za jej przyjęciem głosowało 85 senatorów, a 1 był przeciw.

 • Sejm przyjął ustawę o sygnalistach
  Ochrona pracowników zgłaszających naruszenie prawa w związku z zatrudnieniem oraz wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE to główne cele przyjętej właśnie przez Sejm ustawy o ochronie sygnalistów.

 • PARP ogłasza kolejny nabór w ramach „Ścieżki SMART”. Poznaj nowe wymagania i proces oceny
  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła nabór wniosków do „Ścieżki SMART” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021–2027 (FENG). Działanie jest skierowane do przedsiębiorców z sektora mikro-, małych i średnich firm, zakłada wsparcie rozwoju działań badawczych i innowacyjnych polskich przedsiębiorstw. Wnioski będzie można składać od 27 czerwca do 24 października 2024 r.

 • Aktywny Rodzic coraz bliżej. Senat przyjął ustawę bez poprawek
  Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka (czyli program Aktywny Rodzic) została w czwartek, 23 maja, przyjęta przez Senat. Ostatni krok na ścieżce legislacyjnej to podpis Prezydenta RP.

 • Nowe możliwości dla przedsiębiorcy. Usługa Firma dostępna w aplikacji mObywatel 2.0
  Do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma umożliwia wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co pozwala na oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

 • Raport PARP. Aktualny stan rynku pracy w Polsce i jego kluczowe wyzwania
  Kwietniowy raport PARP „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” przedstawia obecny obraz rynku pracy, podkreślając istotne zmiany w bezrobociu, zatrudnieniu oraz wynagrodzeniach. Analiza obejmuje również dane dotyczące ofert pracy oraz preferencji zarówno pracodawców, jak i pracowników. Stanowi to cenne źródło informacji dla przedsiębiorców oraz osób aktywnych zawodowo.

 • Fundusze Europejskie motorem napędowym rozwoju i innowacyjności. Przegląd aktualnych naborów w PARP
  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przedstawia obecne nabory w ramach Funduszy Europejskich skierowane do przedsiębiorców, organizacji badawczych i instytucji publicznych. Działania te mają m. in. na celu wspieranie innowacyjności, zrównoważonego rozwoju oraz poszerzanie kompetencji pracowników. PARP umożliwia zdobycie środków na realizację nowatorskich projektów, które mogą przyczynić się do rozwoju gospodarczego i społecznego kraju. Wsparcie finansowane jest w ramach programów z perspektywy 2021-2027: Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

 • Infoshare 2024 w Gdańsku. Zapraszamy na stoisko PARP!
  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zaprasza do odwiedzenia stoiska podczas najważniejszego w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia technologicznego i stratupowego – Infoshare 2024. Tegoroczna osiemnasta edycja odbędzie się w dniach 22-23 maja w Gdańsku.

 • Zaproszenie na spotkanie informacyjne "Praca za granicą. Co warto wiedzieć"?
  Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne dla osób planujących wyjazd za granicę w celu podjęcia pracy, zorganizowane przez Miejski Urząd Pracy w Olsztynie oraz Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego. Wydarzenie pod hasłem "Praca za granicą. Co warto wiedzieć" odbędzie się 23 maja o godzinie 10:00 w budynku Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie przy ulicy Piłsudskiego 64 B.

 • Podatek od zakupów zagranicznych?... O podatku u źródła (WHT) słów kilka
  Czy wiesz, jakie pułapki czyhają na Twoją firmę przy transakcjach zagranicznych dotyczących na przykład zakupu reklam w internecie lub licencji na oprogramowanie komputerowe? Czy znasz mechanizmy opodatkowania WHT?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.