• 100 proc. pensji na zwolnieniu lekarskim to według pracodawców "rozbój w biały dzień"
    Koniec z karą za chorowanie - tak brzmi jeden z punktów programu Nowej Lewicy. Politycy chcą, by pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim otrzymywali 100 proc. pensji. Pracodawcy mają jednak wątpliwości, czy to dobry pomysł.

  • 60 proc. pracowników jest gotowych zmienić pracę dla poprawy samopoczucia
    60 proc. pracowników i 75 proc. członków zarządu jest gotowych zmienić pracę na mającą lepszy wpływ na ich samopoczucie - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte. Zatrudnieni niższego szczebla rzadziej niż kadra kierownicza twierdzą, że ich codzienne obowiązki korzystnie działają na samopoczucie.

  • Amerykanie przekonują się do związków zawodowych
    Jak wynika z sondażu Instytutu Gallupa, Amerykanie coraz bardziej wspierają związki zawodowe: 43 proc. ankietowanych stwierdziło, że chcą aby związki zawodowe zyskały większą władzę.

  • Co przyciąga młode osoby do firmy? Oto najważniejsze czynniki
    Wysokość pensji, elastyczne godziny pracy i możliwości rozwoju to dla młodych do 20. roku życia główne wyznaczniki atrakcyjnej oferty pracy - wynika z raportu. Większość młodych chciałaby pracować nawet wtedy, gdyby nie wymagała tego ich sytuacja życiowa.

  • Dodatki za wieloletnią pracę już po 10 latach? Szykuje się rewolucja w służbach
    Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad zmianami w uposażeniach dla podlegających mu służb. Związkowcy chcą, by świadczenie za długoletnią służbę przysługiwało po 10 latach i określenia minimalnego poziom dodatku służbowego w formacjach mundurowych.

  • Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Radca prawny o zmianach w prawie pracy
    Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

  • Emerytury mundurowe – jaką prace można podjąć? Kiedy ZUS obetnie świadczenie?
    Mundurowi emeryci mogą dorabiać. Jak wyglądają te możliwości oraz kiedy mogą stracić część świadczenia?

  • Gospodarka hamuje, ale firmy nie będą zwalniać. Pozyskanie pracowników jest coraz trudniejsze
    We wrześniu br. Wskaźnik Rynku Pracy informujący o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia nie uległ istotnym zmianom względem sierpnia - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC. Taka tendencja jest obserwowana od pięciu miesięcy - zauważa BIEC.

  • Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikom?
    Urlop wypoczynkowy to zagadnienie prawa pracy budzące wiele wątpliwości wśród pracowników, szczególnie jeśli nie przysługują nam standardowe 26 dni wolnego. Wraz z ekspertką od prawa pracy wyjaśniamy, ile dokładnie dni urlopu ma zatrudniony i w jakich przypadkach ta liczba ulega modyfikacji.

  • Można zapomnieć o 10 tys. krokach dziennie. Wystarczy wejść do pracy po schodach
    Można zapomnieć o robieniu 10 tysięcy kroków dziennie. Do tego, aby znacznie zmniejszyć ryzyko chorób serca, wystarczy każdego dnia wdrapać się na co najmniej 50 schodów - wynika z nowego badania naukowców z Tulane University.

  • Nadmiar informacji może pogorszyć podejmowane decyzje
    Nawet niewielki nadmiar informacji może zakłócić zdolność do podejmowania właściwych decyzji – informuje pismo „Cognitive Research: Principles and Implications”.

  • Na mapie uniwersytetów pojawiła się nowa uczelnia
    Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu z dniem 1 października 2023 r. rozpoczął swoją działalność. Po raz pierwszy uruchomiono też medycynę, na którą przyjęto 90 studentów.

  • Nawet dwa razy szybsze awanse w wojsku. Po jakim czasie można dostać kolejny stopień?
    W piątek 29 września weszły w życie nowelizacje ustawy o AMW oraz innych ustaw Dz.U z 14.09.2023, poz. 1872). Jednymz głównych założeń zmian jest przyspieszenie awansów w polskiej armii. Rządzący liczą, że dzięki tym rozwiązaniom uda się zmniejszyć skalę odejść z wojska najbardziej doświadczonych żołnierzy.

  • Nowy zawód – twórca internetowy. Ile można zarobić?
    Siedmiu na dziesięciu twórców internetowych monetyzuje swoją działalność – wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Imker. Natomiast dla 40 proc. badanych internetowa działalność stała się głównym zajęciem zarobkowym. Jakie dochody można osiągnąć, pracując w ten sposób?

  • O rynku pracy w Katowicach: gospodarka nie jest zarżnięta
    Walczymy o bezpieczeństwo energetyczne, fizyczne i gospodarcze. Polska gospodarka rozwija się, a bezrobocie jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej - mówił w niedzielę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

  • Polacy ocenili swoją sytuację zawodową. Co ze strachem o utratę pracy?
    CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Nieznacznie pogorszyły się oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy oraz jej prognozy. Dodano, że niewielki pesymizm widać w postrzeganiu przez pracujących sytuacji na lokalnych rynkach pracy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.