Pomoc Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej na rynku pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-08-30
Blisko 8 tysięcy Dolnoślązaków tylko w pierwszym półroczu 2017 r. skorzystało z poradnictwa i informacji zawodowej Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy (CIPKZ). Tak wynika z podsumowania sześciu miesięcy pracy w 2017 r. czterech Centrów Kariery we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy.
– Centra Kariery to nasze jednostki, które specjalizują się w pomocy w znalezieniu nowych kompetencji. Badają predyspozycje zawodowe, przygotowują do rozmów z przyszłym pracodawcą, pomagają w konstruowaniu dokumentów aplikacyjnych. Słowem służą pomocą Dolnoślązakom w poruszaniu się po rynku pracy. Ta pomoc jest bezpłatna i udzielana nie tylko na miejscu, ale też drogą elektroniczną oraz za pomocą komunikatorów i mediów społecznościowych – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy i dodaje. – Obserwujemy nową tendencję. Coraz więcej odwiedzających nas osób, to chętni do zmiany swojego obecnego miejsca pracy. To osoby, które pracują i oczekują kompleksowej porady. Odnotowujemy również większe zainteresowanie ze strony obywateli Ukrainy, którzy przyjechali na Dolny Śląsk za pracą.
Od stycznia do czerwca 2017 r. dokładnie 7 .796 osób skorzystało m. in. z porad indywidualnych, spotkań grupowych, a także pomocy w indywidualnym rozwoju zawodowym pracowników – to forma usługi, z której korzystają pracodawcy. Najwięcej porad udzielono w Centrum Kariery w Wałbrzychu – dla 2.749 osób. W Legnicy – 1.955 osób, w Jeleniej Górze – 1.884 osób, a we Wrocławiu - 1.208 osób.
Dokładnie 189 osób skorzystało z tzw. poradnictwa na odległość, to pomoc udzielana zainteresowanym drogą telefoniczną, elektroniczną lub też poprzez komunikatory i media społecznościowe. Tendencja jest taka, że najwięcej tego typu porad udzielanych jest we Wrocławiu, pozostałe centra częściej odwiedzane są w sposób tradycyjny.
– Poszukujący pracy coraz częściej dokładnie wiedzą, czego oczekują. A jest to np. pomoc w opracowania kilku wzorów CV, badanie predyspozycji zawodowych. Chcą rozmawiać o możliwych kierunkach przekwalifikowania, bezpłatnych szkoleniach, czy też potrzebują pomocy w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej. W takich sytuacjach do symulacji wykorzystujemy kamerę. Większość osób – w późniejszym etapie – kontaktuje się z nami drogą elektroniczną. Ten kontakt trwa aż do momentu podjęcia pracy – wylicza Lilla Jaroń, wicedyrektor DWUP.
Doradcy z CIPKZ zwracają uwagę na większe zainteresowanie młodych ludzi założeniem własnej działalności gospodarczej – małej firmy, ale też spółek. Chcą skorzystać z bezzwrotnych dotacji, a także pożyczek przeznaczonych na ten cel.
– Z uwagi na niedobory pracowników otwierają się również perspektywy na zatrudnienie dla osób z niepełnosprawnościami. Pracodawcy są bardziej skłonni zatrudniać te osoby, które do tej pory szczególnie były zagrożone ryzykiem wykluczenia społecznego i zawodowego. To dobra tendencja, ponieważ osoby, które doświadczają niepełnosprawności zarówno na tle fizycznym jak i psychicznym, to również wartościowi pracownicy – dodaje wicedyrektor Jaroń.
Doradcy Centrum Kariery obserwują również zmiany w postawach zarówno pracodawców, jak i pracowników wobec tradycyjnego podziału zawodów na tzw. „męskie” i „damskie”. Widać coraz większą gotowość pracodawców do zatrudniania kobiet w zawodach takich jak kierowca, operator maszyn czy informatyk oraz zainteresowanie kobiet tego typu ofertami pracy.
Więcej informacji o bezpłatnej pomocy można znaleźć na www.ciipkz.dwup.pl.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Szkolenia przyszłości Szkolenie się, czyli rozwijanie wiedzy i umiejętności, to niezwykle istotny aspekt kariery zawodowej. Zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniających się czasach nowości technologicznych, ze sztuczną inteligencją (AI) na czele. Jak powinny wyglądać innowacyjne szkolenia i czy firmy z sektora usług rozwojowych będą w stanie nadążyć za zmianami?

Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź ZUS oferuje przedsiębiorcom z terenów objętych tegoroczną powodzią specjalne formy wsparcia. W samym województwie opolskim do 23 października 2024 r. wpłynęło niemal 500 wniosków o ulgi w opłacaniu składek oraz 259 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń.

10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA] Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.

Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie? Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

Rewolucja AI a rynek pracy Cyfryzacja zmienia świat wokół nas, znajdując zastosowanie w niemal każdej branży i każdym obszarze naszego życia. Jak większość nowości budzi także obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Każda zmiana stanowi wyzwanie i wymaga właściwego zarządzania. Nadchodząca rewolucja AI wystawi na próbę relacje panujące w organizacjach. Wzajemne zaufanie odegra tu kluczową rolę.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy - priorytety wydatkowania na 2024 rok Pracodawcy, którzy w 2024 roku planują podnieść kompetencje swoich pracowników, od 28 listopada mogą zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków KFS. Zostały one ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy. Łączna kwota, jaką Ministerstwo przekaże do dyspozycji urzędom pracy, wraz ze środkami rezerwy, to ok. 294 383 tys. zł.

Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA] Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.