Od września obowiązują nowe limity dorabiania dla pracujących emerytów i rencistów
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-09-29
Pracujesz na wcześniejszej emeryturze bądź rencie? Sprawdź, ile możesz dorobić przez najbliższe trzy miesiące. Od września zmieniają się limity dla aktywnych zawodowo seniorów.
Limity dorabiania zmieniają się co trzy miesiące, a powinni je sprawdzać opolscy renciści i osoby pobierające wcześniejszą emeryturę, którzy coraz częściej podejmują zatrudnienie, by podreperować domowy budżet. Najnowsze progi dodatkowych przychodów będą obowiązywać od września do końca listopada.
Bez ograniczeń i bez konsekwencji mogą dorabiać osoby, które przeszły na emeryturę po przekroczeniu powszechnego wieku emerytalnego, czyli dla kobiet po 60 roku życia, a dla mężczyzn po 65.
- Na wysokość dodatkowych przychodów powinny zwrócić uwagę pobierający wcześniejsze emerytury. Od września kluczowa i bezpieczna kwota to 3853,20 złotych brutto. Jeśli dodatkowe średnie miesięczne przychody nie przekroczą tej granicy, to nie ma powodu, by ZUS zmniejszał wypłacaną rentę bądź emeryturę – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Kiedy ZUS może pomniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę? Wtedy, gdy przychód z dodatkowych źródeł będzie większy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Ten próg to od września do listopada właśnie 3853,20 zł.
Uwaga! 7155,90 złotych brutto
Znaczenie dla pracujących wcześniejszych emerytów i rencistów ma jeszcze jedna kwota. Otóż, ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia jeśli dodatkowe przychody przekroczą 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Nową kwotą graniczną w najbliższych trzech miesiącach będzie 7155,90 zł brutto. Zmniejszenie bądź zawieszenie wypłacanego świadczenia zależy od ewentualnych przychodów z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.
Jeśli między 1 września a 30 listopada osiągany przez świadczeniobiorcę przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (3853,20 zł), ale nie będzie wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia (7155,90 zł), to emerytura bądź renta będzie pomniejszona o wartość przekroczenia.
Kto może dorabiać bez ograniczeń
Gwarancję wypłaty renty w pełnej wysokości mają inwalidzi wojenni, osoby pobierające rentę z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń. Bez ograniczeń zarobkować mogą także osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury
z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.
Sebastian Szczurek
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa opolskiego
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Wakacje składkowe a zasiłek dla bezrobotnych Od listopada 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają możliwość korzystania ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. wakacji składkowych. Czy zaliczają się one do okresów, od których zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi w 2024 r. Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na skutek wrześniowej powodzi, mogą starać się o wsparcie z różnych instytucji. Jakie formy pomocy przygotował dla nich Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Kto i w jaki sposób może wnioskować o wsparcie? Odpowiadamy.

Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź ZUS oferuje przedsiębiorcom z terenów objętych tegoroczną powodzią specjalne formy wsparcia. W samym województwie opolskim do 23 października 2024 r. wpłynęło niemal 500 wniosków o ulgi w opłacaniu składek oraz 259 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń.

Umowy o dzieło cieszą się coraz mniejszą popularnością Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w pierwszym półroczu 2024 r. zgłoszono najmniej umów o dzieło od początku funkcjonowania rejestru umów o dzieło. Kto zgłaszał umowy o dzieło? Z kim były one zawierane? Odpowiadamy.

Składki do ZUS a praca studenta Rodzaj umowy, w ramach której student wykonuje pracę ma znaczenie, gdy mówimy o składkach na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych do ZUS. Czym zatem różni się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę od świadczenia pracy na umowie cywilnoprawnej (np. umowie zlecenia, umowie o dzieło)? Odpowiadamy.

Ostatni dzień na podjęcie decyzji. ZUS lub OFE Raz na cztery lata można zdecydować, gdzie ma być przekazywana część składki emerytalnej na drugi filar. Okienko transferowe kończy się w lipcu.

Świadczenie rehabilitacyjne – co warto wiedzieć? Pracownika, który pobiera zasiłek chorobowy obowiązuje limit czasowy. Zdarzają się sytuacje, że po jego wykorzystaniu, osoba otrzymująca takie świadczenie nadal, z powodu przedłużającej się choroby, nie może wrócić do pracy. Co wtedy? Rozwiązaniem może być świadczenie rehabilitacyjne. Podpowiadamy, komu ono przysługuje, jaka jest jego wysokość i co należy zrobić, by je otrzymać.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli wcześniejsza emerytura dla nauczycieli Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli emerytura przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, dotyczy nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego zatrudnionego w placówkach oświatowych, który urodził się po 1948 r. i spełnił określone warunki. Jakie? Co jeszcze warto wiedzieć o takim świadczeniu? Odpowiadamy.