Doradca klienta dla osoby bezrobotnej
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-01-05
Funkcję doradcy klienta w powiatowym urzędzie pracy może pełnić osoba zatrudniona w tej instytucji jako: pośrednik pracy, doradca zawodowy, specjalista ds. rozwoju zawodowego czy też specjalista ds. programów.
Zadania doradcy klienta polegają przede wszystkim na opiece nad osobami, które po rejestracji uzyskały status bezrobotnego lub poszukującego pracy oraz na współpracy z pracodawcami i przedsiębiorcami szukającymi narzędzi wspierających zatrudnienie w ich firmach.
Obowiązki doradcy klienta
Doradca klienta:
1. Określa potrzeby bezrobotnego.
Doradca nawiązując kontakt z klientem (bezrobotnym lub poszukującym pracy), pozyskuje od niego informacje dotyczące jego doświadczenia, kompetencji, ewentualnych trudności z wkroczeniem na rynek pracy. Analizuje potrzeby zawodowe tej osoby oraz aktualną sytuację na rynku pracy.
2. Informuje o formach pomocy.
Osoba zarejestrowana otrzymuje informacje dotyczące form wsparcia, jakie gwarantuje ustawa oraz na jakie pozwalają dostępne środki we właściwym powiatowym urzędzie pracy.
3. Ustala zasady współpracy.
Doradca klienta przygotowuje bezrobotnemu indywidualny plan działania (IPD), co następuje nie później niż w terminie 60 dni od rejestracji w urzędzie pracy. Bada możliwości realizacji form pomocy odpowiadających potrzebom klienta oraz ustala terminy ich udzielenia. Proces ten opiera się na konsultacjach z innymi pracownikami urzędu lub odrębnymi instytucjami. Indywidualny plan działania nie jest obowiązkowy w przypadku poszukujących pracy.
4. Realizuje ustalone zadania.
Przewidziane dla klienta zadania doradca wykonuje sam, ale także współpracując z pozostałymi pracownikami urzędu pracy czy innymi instytucjami. Jeśli klientowi określono już indywidualny plan działania, wtedy doradca na bieżąco monitoruje jego przebieg. Jeśli sytuacja tego wymaga, doradca może wprowadzać korekty w postaci innych narzędzi, które pomogą w skuteczny sposób klientowi wkroczyć na rynek pracy.
5. Aktualizuje kartę rejestracyjną bezrobotnego.
Działania podejmowane przez doradcę, jak i samego bezrobotnego odnotowywane są w karcie rejestracyjnej osoby zarejestrowanej.
Doradca klienta powinien działać zgodnie z regulaminem obowiązującym w urzędzie pracy. Bezrobotny powinien być otoczony jego opieką, począwszy od dnia rejestracji, aż do momentu wyrejestrowania. Jeśli organizacja pracy urzędu na to pozwala, wskazane jest, aby ponowna rejestracja skutkowała skierowaniem do doradcy, z którym klient już miał kontakt.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 91).
Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia - www.psz.praca.gov.pl
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

Potrzebujesz pracownika? Zgłoś ofertę pracy do urzędu Pracodawca, który poszukuje kandydatów do pracy może skorzystać z jednej z usług powiatowych urzędów pracy, jaką jest pośrednictwo pracy. Zgłasza on ofertę pracy, w której szczegółowo określa warunki stanowiskowe oraz preferencje kandydata. Ofertę kieruje do urzędu właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy albo do innego, wybranego przez siebie urzędu. Usługa ta jest bezpłatna.

Czy podlegam obowiązkowi ubezpieczenia społecznego? Osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej ma możliwość rejestracji w urzędzie pracy. Ale nie jest to jedyny warunek, aby urząd nadał jej status osoby bezrobotnej. Jednym z dodatkowych warunków jest niepodleganie ubezpieczeniom społecznym. Co to dokładnie oznacza? Kto obowiązkowo podlega takim ubezpieczeniom? Odpowiadamy.

Rozmowa o wsparciu EURES. Na co może liczyć osoba poszukująca pracy za granicą oraz pracodawca [WYWIAD] „Doradcy EURES dokładają wszelkich starań, aby zapewnić rzetelność i wiarygodność ofert pracy. Są to oferty od sprawdzonych pracodawców i sporadycznie zdarzają się takie nieprawidłowości, jak łamanie prawa pracy czy też łamanie przepisów dotyczących wynajmu mieszkań. Czasami występują niedomówienia, zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. W miarę możliwości, staramy się wyjaśniać takie kwestie. Zawsze słuchamy obu stron – i pracownika, i pracodawcy” – mówi Beata Chrościńska doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku. Więcej o działalności i wsparciu EURES w poniższej rozmowie. Zachęcamy do lektury.

Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie? Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

Rozmowa o Centrach Informacji i Planowania Kariery Zawodowej oraz wsparciu, które można w nich uzyskać [WYWIAD] „Przebieg spotkania z doradcą zawodowym zależy w dużej mierze od potrzeb klienta oraz woli i chęci dalszej pracy nad sobą. Doradca zawodowy pokieruje tą rozmową, zaproponuje wykonanie badań kompetencji, predyspozycji zawodowych (jeśli zajdzie taka potrzeba), badania dotyczące strategii radzenia sobie ze stresem lub test wypalenia zawodowego” – mówi Dorota Bujnowska, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku. Na jakie wsparcie CIiPKZ mogą liczyć osoby szukające pracy lub chcące zmienić ścieżkę zawodową? Jak umówić się na spotkanie z doradcą i jak się do niego przygotować? Zachęcamy do lektury poniższej rozmowy.
W prawie
-
Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?
16.05.2025 -
Zgłaszanie oferty pracy do urzędu pracy
09.05.2025