Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-12-12
Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej to instrument rynku pracy skierowany do osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. Udzielana jest przez pośredników finansowych wybieranych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Kto może otrzymać pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej?
Pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej może otrzymać:
- osoba bezrobotna,
- osoba poszukująca pracy, niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej,
- student ostatniego roku studiów, niezatrudniony i niewykonujący innej pracy zarobkowej,
- poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej (niepobierający świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna).
Ze środków Funduszu Pracy i UE w perspektywie finansowej 2021-2027 i kolejnych, pożyczki na działalność gospodarczą mogą być finansowane poszukującym pracy, których miesięczne przychody z okresu ostatnich 3 miesięcy przed miesiącem złożenia wniosku (z tytułu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, zasiłków lub innych świadczeń z Funduszu Pracy) nie przekraczały przeciętnego wynagrodzenia za pracę.
Pożyczka oraz związane z nią usługi doradcze i szkoleniowe przyznawane są zgodnie z warunkami doposzczalności de minimis.
Co należy zrobić, żeby otrzymać pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Jeśli chciałbyś otrzymać pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej, musisz być wyżej wymienioną osobą, która:
- nie była karana w okresie 2 lat przed wystąpieniem z wnioskiem o pożyczkę, za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu;
- w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o udzielenie pożyczki nie prowadziła działalności gospodarczej i nie pozostawała w okresie zawieszenia wykonywania tej działalności;
- nie posiada nieuregulowanych w terminie zobowiązań publicznoprawnych lub cywilnoprawnych
i zobowiążesz się do:
- prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy,
- niezawieszania działalności gospodarczej łącznie na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
- rozliczenia pożyczki na podstawie opłaconych faktur lub innych równoważnych dokumentów księgowych.
Do okresu prowadzenia działalności gospodarczej nie wlicza się okresu jej zawieszenia oraz trwającej dłużej niż 3 miesiące przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej z powodu choroby lub korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego. Do okresu prowadzenia działalności gospodarczej wlicza się okres jej prowadzenia przez zarządcę sukcesyjnego lub właściciela przedsiębiorstwa w spadku.
O pożyczkę może ubiegać się również osoba spełniająca powyższe warunki, która zamierza utworzyć spółkę cywilną z osobą nieubiegającą się o pożyczkę. Wniosek wypełnia wtedy jedynie wnioskodawca, wskazując w treści wniosku z kim chce tworzyć spółkę cywilną.
Pożyczka udzielana jest na podstawie umowy, na wniosek zainteresowanej osoby, po przedstawieniu opisu i kosztorysu planowanej działalności oraz po przedstawieniu zabezpieczenia prawnego spłaty bądź zwrotu udzielonej pożyczki - weksel własny in blanco i poręczenie dwóch osób fizycznych. W zależności od oceny zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego, zamiast poręczenia dwóch osób fizycznych, może być ustanowione inne zabezpieczenia spłaty i zwrotu udzielonych pożyczek.
Wniosek o pożyczkę należy złożyć u pośrednika finansowego działającego w ramach danego obszaru, terytorialnie właściwemu ze względu na prowadzenie działalności gospodarczej.
Lista instytucji, które świadczą usługi doradcze i udzielają pożyczek oraz wniosek do pobrania znajdują się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.
Rozpatrzenie wniosku oraz podjęcie decyzji w sprawie udzielenia pożyczki trwa 14 dni roboczych od daty złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku.
Dlaczego warto starać się o uzyskanie pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej?
Na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów usług doradczych i szkoleniowych, możesz otrzymać pożyczkę w wysokości do 100 % kosztów podjęcia działalności, nie wyższej jednak niż 20-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia.
Okres spłaty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej nie może być dłuższy niż 7 lat, z możliwością skorzystania z karencji w spłacie kapitału na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Oprocentowanie pożyczki jest stałe w całym okresie kredytowania i wynosi w skali roku 0,25 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
Oprocentowanie pożyczki na:
- podjęcie działalności gospodarczej polegającej na:
- prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub
- świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych,
- a także pożyczki dla poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu lub niewykonujących innej pracy zarobkowej opiekunów osób niepełnosprawnych
jest stałe i wynosi w skali roku 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
Oprocentowanie pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej nie może być mniejsze, niż 0%.
Przydatne informacje
Środki finansowe z tytułu pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wypłacane są po zarejestrowaniu działalności gospodarczej i podpisaniu umowy pożyczki jednorazowo lub w transzach, na podstawie harmonogramu.
Po upływie co najmniej 3 miesięcy od rozpoczęcia spłaty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej możesz ubiegać się o pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy. Jeśli korzystałeś z karencji w spłacie kredytu, bieg trzymiesięcznego terminu rozpoczyna się po zakończeniu okresu karencji.
Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej udzielona:
- bezrobotnemu lub
- poszukującemu pracy niepozostającemu w zatrudnieniu lub niewykonującemu innej pracy zarobkowej opiekunowi osoby niepełnosprawnej
może podlegać jednorazowo, na wniosek pożyczkobiorcy, umorzeniu przez pośrednika finansowego w części równej 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy, jednak nie wyższej niż 50% wartości pożyczki.
Warunkami umorzenia są:
- prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 12 miesięcy,
- niezaleganie ze spłatą rat pożyczki,
- nieotrzymanie jednorazowych środków na działalność gospodarczą z Funduszu Pracy.
Wniosek o umorzenie należy złożyć u pośrednika finansowego.
Umorzenie dotyczy pożyczek współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Umorzenie należności z tytułu udzielonej pożyczki stanowi pomoc de minimis.Zwrotu niespłaconej kwoty pożyczki wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia jej otrzymania będziesz zobowiązany dokonać w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wezwania do jej zwrotu, jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą przez okres krótszy niż 12 miesięcy lub naruszyłeś inne warunki umowy.
Kwota niespłaconej pożyczki podlega zwiększeniu o kwotę uzyskanej korzyści, wynikającej z różnicy oprocentowania spłaconej części pożyczki w stosunku do oprocentowania rynkowego, obowiązującego w dniu otrzymania pożyczki.
Podstawa prawna:
Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii
Znajdź swój urząd pracy
Wpisz lub wybierz co najmniej jedno kryterium z formularza poniżej. Aplikacja automatycznie podpowie Ci, jakie urzędy pracy znajdują się w wybranej przez Ciebie lokalizacji.