Powrót

Zezwolenie na pracę - powierzenie pracy o innym charakterze

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-06-24

W zezwoleniu na pracę określa się m.in. stanowisko lub rodzaj pracy wykonywanej przez cudzoziemca. Powierzenie cudzoziemcowi pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu uważa się za nielegalne. Jednak nie zawsze. Przepisy umożliwiają bowiem wykonywanie pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę. W jakich okolicznościach? Odpowiadamy.

Przepisów dotyczących zezwolenia na pracę należy szukać przede wszystkim w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 88). To w tym dokumencie czytamy m.in., że zezwolenie na pracę jest wydawane dla określonego cudzoziemca i zawarte są w nim informacje o:

  • podmiocie powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi,
  • stanowisku lub rodzaju pracy wykonywanej przez cudzoziemca,
  • najniższym miesięcznym wynagrodzeniu cudzoziemca na danym stanowisku,
  • wymiarze czasu pracy albo liczbie godzin pracy w tygodniu lub miesiącu,
  • rodzaju umowy będącej podstawą wykonywania pracy oraz okresie ważności zezwolenia.  

 

Powierzenie innej pracy lub pracy na innym stanowisku

W art. 2 ust. 1 pkt 22a ww. ustawy znajduje się definicja powierzenia cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy. Wynika z niej, że za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcowi uznaje się m.in. wykonywanie pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w odpowiednim zezwoleniu na pracę, z zastrzeżeniem m.in. art. 88f ust. 1b.

Przepisy umożliwiają zatem powierzenie cudzoziemcowi (zatrudnionemu na zezwoleniu na pracę) pracy innego rodzaju lub na innym stanowisku niż wskazane w zezwoleniu na pracę.

 

Czytaj także: Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi a powiadomienie o podjęciu lub niepodjęciu pracy

 

Wspomniana wyżej definicja odsyła do art. 88f ust. 1b, w którym czytamy:

 

„Podmiot powierzający cudzoziemcowi wykonywanie pracy może powierzyć mu na okresy łącznie nieprzekraczające 30 dni w roku kalendarzowym wykonywanie pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę, jeżeli zostały spełnione pozostałe warunki określone w zezwoleniu na pracę oraz wymagania, o których mowa w art. 88d. (art. 88d. Uzyskanie zezwolenia na pracę nie zwalnia z określonych odrębnymi przepisami wymogów, od spełnienia których uzależnione jest wykonywanie zawodów regulowanych lub działalności.) W takim przypadku uzyskanie zezwolenia na pracę określającego nowe okoliczności nie jest wymagane.”

Czyli pracodawca może krótkotrwale powierzyć cudzoziemcowi inne obowiązki, na innym stanowisku, przez okres do 30 dni w roku kalendarzowym. Ważne jest w tym przypadku sformułowanie „w roku kalendarzowym”. Pracodawca może więc więcej niż raz, jeżeli ma zezwolenie na pracę ważne dłużej niż rok, powierzyć cudzoziemcowi pracę innego rodzaju, na innym stanowisku przez maksymalnie 30 dni.

 

Nie zawsze jest to zmiana stanowiska

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden przepis, który umożliwia zmianę warunków pracy bez konieczności zmiany zezwolenia na pracę. Chodzi o art. 88f ust. 1a, w którym czytamy m.in., że zmiana nazwy stanowiska, na jakim cudzoziemiec wykonuje pracę, przy jednoczesnym zachowaniu zakresu jego obowiązków nie wymaga wydania nowego zezwolenia na pracę.

 

Czytaj także: Kiedy nie trzeba uzyskiwać nowego zezwolenia na pracę?

 

Jak czytamy w wyjaśnieniach Departamentu Rynku Pracy, które nie są źródłem prawa, ale rzucają pewne światło na przepisy ustawy o promocji zatrudnienia:

„W praktyce nie zawsze okoliczność zmiany stanowiska cudzoziemca wydaje się jednoznaczna. Z tego względu należy wziąć pod uwagę, czy mamy do czynienia z rzeczywistą zmianą stanowiska pracy, czy też z modyfikacją nazwy stanowiska bez istotnej zmiany dotychczasowego zakresu obowiązków pracownika.”

Oznacza to, że jeżeli mamy do czynienia jedynie z modyfikacją nazwy stanowiska, przy jednoczesnym zachowaniu zakresu głównych obowiązków pracownika, nie trzeba uzyskiwać nowego zezwolenia. Nie trzeba też korzystać z krótkotrwałego (30 dni w roku kalendarzowym) powierzenia pracy innego rodzaju lub na innym stanowisku. 

 

Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym
    Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych – jak długo należy pracować, aby go otrzymać?
    Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Czy urząd pracy może skrócić okres jego pobierania? Wyjaśniamy.

  • Zatrudnianie cudzoziemców absolwentów polskich szkół policealnych
    Do legalnego zatrudnienia cudzoziemca, co do zasady, potrzebne są odpowiedni tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady istnieją wyjątki. Są bowiem cudzoziemcy, którzy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę. Czy do tej grupy zaliczają się absolwenci szkół policealnych? Odpowiadamy.

  • Nieważny paszport cudzoziemca a legalna praca
    W ostatnim czasie pojawia się dużo pytań o to, czy cudzoziemiec, którego paszport utracił ważność może legalnie pracować w Polsce. Wątpliwości biorą się w dużej mierze stąd, że wielu obywateli Białorusi i Ukrainy ma problem z uzyskaniem nowego dokumentu podróży. Warto zatem przytoczyć stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz informacje Straży Granicznej dotyczące cudzoziemców z nieważnym paszportem.

  • Zatrudnienie obywateli Ukrainy. Kiedy nowe powiadomienie
    Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy jest najprostszą formą legalizacji pracy cudzoziemców z krajów trzecich w RP. To opcja bezpłatna, umożliwiająca zatrudnienie i dopełnienie formalności później, w ciągu 7 dni od powierzenia pracy. Przepisy ustawy specjalnej o pomocy obywatelom Ukrainy przewidują okoliczności, które wpływają na konieczność wysłania kolejnego powiadomienia. Jakie to okoliczności? Odpowiadamy.

  • Zwolnienie z informacji starosty
    Informacja starosty to dokument potwierdzający brak możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy w danym powiecie. Dołącza się ją do wniosków o zezwolenie na pracę i zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Są jednak sytuacje, które zwalniają wnioskodawcę z konieczności dołączania informacji starosty. Jakie? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć?
    Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.

  • Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
    Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy