Zezwolenie na pobyt czasowy. Kiedy wygasa z mocy prawa?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-03-11
Zezwolenie na pobyt czasowy jest dokumentem legalizującym pobyt cudzoziemca z kraju trzeciego w Polsce. Wydaje się je na maksymalnie 3 lata w związku z okolicznością, która uzasadnia ten pobyt. O zezwolenie na pobyt czasowy wnioskuje cudzoziemiec w urzędzie wojewódzkim. Kiedy takie zezwolenie wygasa z mocy prawa? Odpowiadamy.
O zezwolenie na pobyt czasowy wnioskuje cudzoziemiec, który przebywa w Polsce np. na wizie lub w ramach ruchu bezwizowego i chce wydłużyć swój pobyt, bez konieczności wyjeżdżania z RP. Aby uzyskać takie zezwolenie cudzoziemiec powinien uzasadnić cel pobytu i złożyć wniosek do urzędu wojewódzkiego właściwego ze względu na miejsce przebywania. Wśród najpopularniejszych okoliczności, które uzasadniają chęć pozostania cudzoziemca w Polsce można wymienić pracę, naukę, połączenie z rodziną czy prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto, zezwolenia na pobyt czasowy udziela się cudzoziemcowi, gdy celem jego pobytu jest odbycie stażu, wolontariatu lub poszukiwanie pracy po studiach czy prowadzenie badań naukowych.
Okres ważności zezwolenia na pobyt czasowy i okres oczekiwania na decyzję
Każde zezwolenie na pobyt czasowy ma określony okres ważności, który wynosi od 3 miesięcy do 3 lat.
Warto jeszcze wspomnieć o okresie oczekiwania na wydanie decyzji, czyli pobycie na stampili (pieczątce), którą wojewoda (urząd wojewódzki) umieszcza w paszporcie cudzoziemca, gdy wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy nie zawiera braków formalnych. Jeżeli cudzoziemiec uzyska taki stempel, jego pobyt uważa się za legalny od momentu złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna.
Czytaj także: Zatrudnienie cudzoziemca – podstawowe informacje
Wygaśnięcie zezwolenia na pobyt czasowy
Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce na zezwoleniu na pobyt czasowy, jeżeli chce przebywać dalej w RP po zakończeniu ważności tego zezwolenia, powinien złożyć wniosek o kolejne zezwolenie na pobyt czasowy, stały, rezydenta długoterminowego UE lub uzyskać polskie obywatelstwo. Jeżeli zrobi to jeszcze w trakcie ważności poprzedniego, może okazać się, że będzie miał dwa ważne zezwolenia na pobyt. Przepisy zawarte w ustawie o cudzoziemcach uniemożliwiają taką sytuację. W art. 102 tego dokumentu czytamy, że:
„Zezwolenie na pobyt czasowy wygasa z mocy prawa z dniem uzyskania przez cudzoziemca kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub obywatelstwa polskiego.”
Czytaj także: Zezwolenie na pobyt czasowy a braki formalne
Oznacza to, że w momencie, w którym cudzoziemiec uzyska kolejne zezwolenie na pobyt, czy to czasowy, czy stały lub rezydenta długoterminowego UE, lub uzyska polskie obywatelstwo, poprzednie zezwolenie na pobyt czasowy, pomimo tego, że nie upłynął jeszcze termin jego ważności, przestaje być ważne. Wygasa z mocy prawa, a więc bez konieczności dokonania jakiejkolwiek czynności.
Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524. Szczegółowych informacji na temat składania wniosków o pobyt czasowy udzielają pracownicy urzędów wojewódzkich.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Wielkopolski Urząd Wojewódzki.
Zobacz podobne artykuły:
Zatrudnianie cudzoziemców absolwentów polskich szkół policealnych Do legalnego zatrudnienia cudzoziemca, co do zasady, potrzebne są odpowiedni tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady istnieją wyjątki. Są bowiem cudzoziemcy, którzy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę. Czy do tej grupy zaliczają się absolwenci szkół policealnych? Odpowiadamy.
Zwolnienie z informacji starosty Informacja starosty to dokument potwierdzający brak możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy w danym powiecie. Dołącza się ją do wniosków o zezwolenie na pracę i zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Są jednak sytuacje, które zwalniają wnioskodawcę z konieczności dołączania informacji starosty. Jakie? Odpowiadamy.
Cudzoziemcy w urzędzie pracy Czy każdy cudzoziemiec, który legalnie przebywa w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny? Na jakie wsparcie przewidziane w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy może liczyć obcokrajowiec? Odpowiadamy.
Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć? Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.
Karta pobytu - przydatne informacje Karta pobytu jest dokumentem, który cudzoziemiec otrzymuje po uzyskaniu zezwolenia na pobyt. W okresie ważności potwierdza ona tożsamość cudzoziemca w Polsce oraz uprawnia wraz z ważnym paszportem do wielokrotnego przekraczania granicy Polski. Do czego jeszcze uprawnia karta pobytu? Co warto wiedzieć o tym dokumencie? Przedstawiamy garść przydatnych informacji.
Zatrudnianie obywateli Ukrainy [Q&A - Pytania i odpowiedzi] Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadziła znaczne ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców w Polsce. Jak wygląda procedura zatrudnienia? Przedstawiamy najpopularniejsze pytania pracodawców i odpowiadamy na nie.
Oczekiwanie na zezwolenie jednolite a utrata pracy Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) umożliwia legalizację pobytu i pracy cudzoziemca w ramach jednej procedury. Co powinien zrobić cudzoziemiec, który w trakcie oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie tego zezwolenia stracił pracę? Odpowiadamy.
Zgubiona karta pobytu. Co powinien zrobić cudzoziemiec? Karta pobytu jest bardzo ważnym dokumentem cudzoziemca. Wraz z aktualnym paszportem umożliwia przekraczanie granicy (np. powrót do Polski). Karta pobytu potwierdza również tożsamość cudzoziemca. Zdarza się, że cudzoziemiec ją gubi lub ktoś kradnie mu ten dokument. Co wtedy? Co powinien zrobić cudzoziemiec? Odpowiadamy.
Informacje z regionów
-
PUP Bytów - Ekspercki dyżur telefoniczny
03.12.2024 -
PUP Bytów - Kurs na sukces
03.12.2024