Powrót

Zezwolenie jednolite a ubezpieczenie zdrowotne

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-09-02

Jednym z warunków ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) jest posiadanie przez cudzoziemca ubezpieczenia zdrowotnego lub potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kiedy należy przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie? Jakie dokumenty je potwierdzają? Odpowiadamy.

Przepisów dotyczących udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę należy szukać przede wszystkim w ustawie o cudzoziemcach. W art. 114 tego dokumentu czytamy m.in., że zezwolenia na pobyt czasowy i pracę udziela się, gdy celem pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wykonywanie pracy oraz spełnione są łącznie określone warunki. Jednym z nich jest posiadanie przez cudzoziemca ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Kiedy nie trzeba przedstawiać dokumentów potwierdzających ubezpieczenie?

Jeżeli cudzoziemiec, ubiegający się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę dołączy do wniosku załącznik nr 1, w którym będzie wpisane, że podejmie on pracę na podstawie stosunku pracy (np. umowy o pracę) lub umowy zlecenia, a więc na umowie, która gwarantuje mu objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym (na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), nie musi przedstawiać dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Stanowi o tym art. 114 ust. 4a, w którym czytamy, że wymóg posiadania ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony, jeżeli cudzoziemiec będzie posiadał ubezpieczenie zdrowotne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w związku z wykonywaniem pracy stanowiącej podstawę ubiegania się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.

 

Jakie dokumenty potwierdzają objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym?

Jeżeli z załącznika nr 1 będzie wynikać, że cudzoziemiec ma podjąć pracę na umowie, która nie gwarantuje mu objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym (np. umowa o dzieło), powinien on dostarczyć dokument potwierdzający objęcie takim ubezpieczeniem. Na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego czytamy, że chodzi o ubezpieczenie, które pokrywa koszty leczenia w Polsce. Nie może to być ubezpieczenie NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków). Chodzi o ubezpieczenie, które umożliwi cudzoziemcowi korzystanie z opieki zdrowotnej (np. lekarz rodzinny) i szpitalnej lub aktualną polisę ubezpieczenia, wskazującą pokrycie kosztów leczenia przez ubezpieczyciela.

 

Czytaj także: Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy

 

Dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie może być:

  • umowa ubezpieczenia z NFZ (do urzędu wojewódzkiego należy złożyć oryginał umowy ubezpieczenia z NFZ do wglądu wraz z dowodem opłacenia składek ubezpieczeniowych (od dnia zawarcia umowy do dnia wydania decyzji)). Każdą składkę należy zapłacić do 15 dnia następnego miesiąca;
  • uprawnienie do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, np. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – ZUS (należy przedłożyć potwierdzenie zgłoszenia do ZUS wraz z potwierdzeniem odprowadzania składek na ZUS);
  • ubezpieczenie zagraniczne (jeśli ubezpieczenie pochodzi z kraju innego niż Polska, musi zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego i okazane razem z oryginałem ubezpieczenia i oryginałem tłumaczenia);
  • prywatna polisa ubezpieczeniowa.

 

Czytaj także: Czy podlegam obowiązkowi ubezpieczenia społecznego?

 

Polisa musi obejmować koszty leczenia na terytorium RP (tzn. możliwość korzystania z pomocy lekarza zarówno w przychodni, jak i szpitalu).

 

Szczegółowych informacji na temat składania wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy udzielają pracownicy urzędów wojewódzkich.

 

Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 66).

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Karta pobytu - przydatne informacje
    Karta pobytu jest dokumentem, który cudzoziemiec otrzymuje po uzyskaniu zezwolenia na pobyt. W okresie ważności potwierdza ona tożsamość cudzoziemca w Polsce oraz uprawnia wraz z ważnym paszportem do wielokrotnego przekraczania granicy Polski. Do czego jeszcze uprawnia karta pobytu? Co warto wiedzieć o tym dokumencie? Przedstawiamy garść przydatnych informacji.

  • Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE a nieprzerwany pobyt
    Jednym z warunków ubiegania się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest pięcioletni legalny pobyt w RP, bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Dodatkowo pobyt ten musi być nieprzerwany. Co to oznacza? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE a pięcioletni pobyt
    Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest wydawane cudzoziemcom, którzy są w Polsce ze względów ekonomicznych, np. pracują. Aby uzyskać takie zezwolenie, cudzoziemiec musi spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest legalny i nieprzerwany pobyt w RP przez co najmniej przez 5 lat bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Co zalicza się, a co nie do tego wymaganego okresu? Odpowiadamy.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy
    Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca w Polsce. Jakie warunki zatrudnienia wskazuje się w decyzji wydanej do takiego zezwolenia? Które z nich można zmienić bez dodatkowych formalności, a które wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

  • Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r.
    1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w RP i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w RP.

  • Zezwolenie na pobyt czasowy dla absolwentów polskich uczelni
    Cudzoziemcy, absolwenci polskich uczelni, którzy po zakończeniu nauki planują szukać pracy lub rozpocząć wykonywanie działalności gospodarczej w Polsce mogą w związku z tym ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy. Co warto o nim wiedzieć? Na jaki okres jest udzielane takie zezwolenie? Odpowiadamy.

  • Cudzoziemiec a zgubiony paszport z ważną wizą. Co należy zrobić?
    Wiza uprawnia cudzoziemca do przekroczenia granicy i pobytu w Polsce. Ma ona formę naklejki, którą umieszcza się w dokumencie podróży (najczęściej paszporcie). Zdarza się, że cudzoziemiec gubi paszport i tym samym wizę, która zapewnia mu legalny pobyt. Co wtedy? Gdzie cudzoziemiec powinien szukać pomocy? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy