Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – co warto wiedzieć?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-02-27
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest uproszczoną procedurą zatrudniania cudzoziemców z wybranych krajów. Uproszczoną w stosunku do zezwolenia na pracę. Nazywana jest także procedurą oświadczeniową. Obecnie, po wykluczeniu Rosji (w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie), pracodawcy w Polsce mogą zatrudniać w tym trybie obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
W styczniu 2022 r. wprowadzono korzystne dla pracodawców i cudzoziemców zmiany w przepisach, które umożliwiły rejestrację oświadczenia na 24 miesiące, a nie jak było wcześniej na 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Dzięki temu pracodawcy, którzy zatrudniają cudzoziemców w ramach procedury oświadczeniowej mogą to robić bez przerw. Nie muszą już czekać na możliwość rejestracji kolejnego oświadczenia. Zmianie, chociaż w tym przypadku niekorzystnej z punktu widzenia pracodawców, uległa również opłata za wpis do rejestru oświadczeń z 30 zł do 100 zł.
Kiedy nie trzeba nowego oświadczenia?
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w artykule 88z pkt 12 określa przypadki, w których określone zmiany nie powodują konieczności rejestrowania nowego oświadczenia. Zgodnie z przepisami, wpis nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń nie jest wymagany, jeżeli:
- nastąpiła zmiana siedziby lub miejsca stałego pobytu, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub przejęcie zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę;
- nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę;
- podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi i cudzoziemiec zawarli umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej;
- cudzoziemiec jest pracownikiem tymczasowym, skierowanym przez pracodawcę do innego pracodawcy użytkownika, niż określony w oświadczeniu, jeżeli dane dotyczące pracy oferowanej cudzoziemcowi określone w oświadczeniu, z wyjątkiem miejsca wykonywania pracy, nie uległy zmianie.
Czytaj także: Nielegalne powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi
Opisane wyżej przypadki nie wymagają powiadamiania urzędu pracy ani rejestracji nowego oświadczenia.
Warto również dodać, że zgodnie z ww. ustawą w oświadczeniu określa się „najniższe wynagrodzenie, jakie może otrzymywać cudzoziemiec, określone stawką godzinową lub miesięczną”. W związku z tym, w przypadku zwiększenia wynagrodzenia (podwyżki), nie trzeba rejestrować nowego oświadczenia ani informować o tym fakcie urzędu pracy.
Obowiązek informacyjny
Zarejestrowanie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi pociąga za sobą pewne obowiązki informacyjne. Zgodnie z artykułem 88z pkt 13 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi pisemnie (tradycyjnie lub przez praca.gov.pl) powiadamia właściwy powiatowy urząd pracy o:
- podjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń;
- niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń.
Zgodnie z artykułem 88z pkt. 16 ww. ustawy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń lub cudzoziemiec wykonujący pracę na podstawie takiego oświadczenia mogą powiadomić właściwy powiatowy urząd pracy o zakończeniu tej pracy.
Czytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców a odcisk stempla w paszporcie
Oznacza to, że zarówno pracodawca (podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi), który zatrudnia cudzoziemca na podstawie oświadczenia, jak i cudzoziemiec wykonujący pracę na oświadczeniu może, ale nie musi (nie jest to obowiązek), powiadomić powiatowy urząd pracy, który zarejestrował oświadczenie, o zakończeniu tej pracy.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Zobacz podobne artykuły:

Zezwolenie na pracę a rodzaj umowy Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?

Cudzoziemcy - zezwolenie na pracę. Kiedy nie jest wymagany nowy dokument? Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego, którego dokument pobytowy uprawnia do wykonywania pracy w Polsce. Wydaje się je na wniosek pracodawcy dla wskazanego w nim cudzoziemca. W zezwoleniu określa się warunki zatrudnienia. Czy każda ich zmiana wymaga uzyskania nowego zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę w ZUS? Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego oraz udowodnienie okresu ubezpieczenia to jedyne warunki przejścia na emeryturę w Polsce. Jednak wysokość świadczenia zależy już nie tylko od stażu uwzględnianego przy naliczaniu emerytury, ale także od innych, z pozoru błahych, czynników, jak np. miesiąc w roku kalendarzowym, w którym przyszły emeryt złoży wniosek.

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy – co powinien wiedzieć pracodawca? W związku z przepisami specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy możliwe jest powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia.

Cudzoziemcy - praca w okresie między jednym a drugim zezwoleniem Co do zasady, cudzoziemiec, by mógł legalnie pracować w Polsce potrzebuje ważnego dokumentu pobytowego uprawniającego go do pracy oraz zezwolenia na pracę. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracodawca czeka na przedłużenie zezwolenia na pracę lub cudzoziemiec na kolejne zezwolenie jednolite. Co wtedy? Odpowiadamy.

Zezwolenie na pracę a obowiązek informacyjny Zezwolenie na pracę, uzyskiwane w urzędzie wojewódzkim, jest jednym z dokumentów legalizujących pracę cudzoziemca na terenie Polski. Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca, który je otrzymał, powinien poinformować pisemnie wojewodę? Odpowiadamy.

Podstawowy obowiązek pracodawcy, który chce zatrudnić cudzoziemca Jeżeli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców, podstawowa zasada brzmi: legalna praca to legalny pobyt plus zezwolenie na pracę. O ile cudzoziemiec może być zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, pobyt zawsze musi mieć legalny. Brak ważnego dokumentu pobytowego w każdej sytuacji wiąże się z nielegalnym zatrudnieniem. Dlatego tak ważne, z punktu widzenia pracodawcy, jest sprawdzenie legalnego pobytu cudzoziemca (jego dokumentu pobytowego), który ma rozpocząć pracę.

Cudzoziemcy zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (cz. 2) Co do zasady, cudzoziemcy z państw spoza UE, EOG i Szwajcarii, którzy chcą legalnie pracować w Polsce, muszą mieć zezwolenie na pracę. Od tej zasady są jednak liczne wyjątki, wymienione w ustawie i rozporządzeniu. Których cudzoziemców obejmuje zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę?