Powrót

„EU-Talent Pool” – wsparcie dla obywateli Ukrainy szukających pracy w UE

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-11-16

„EU-Talent Pool - Pilot” jest narzędziem, które wspiera uchodźców z Ukrainy w znalezieniu odpowiedniej pracy w jednym z krajów UE. W tym celu wykorzystano europejską sieć EURES, wyjątkowo udostępnioną obywatelom państw trzecich, którzy korzystają z ochrony czasowej w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Jakie korzyści daje uchodźcom „EU-Talent Pool - Pilot”? Odpowiadamy.

„EU-Talent Pool - Pilot” to projekt pilotażowy, który wspiera uchodźców z Ukrainy, szukających pracy w jednym z krajów UE. Jest on realizowany za pośrednictwem portalu EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia, sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i innych organizacji działających na rynku pracy). Polska sieć EURES bierze udział w pilotażu, dzięki czemu umożliwia dodatkowe usługi dla uchodźców z Ukrainy oraz polskich pracodawców w celu ułatwienia łączenia poszukających pracy z Ukrainy z polskimi pracodawcami.

 

Jakie korzyści?

Uchodźcom z Ukrainy korzystającym z ochrony czasowej:

 • udostępniona została baza CV na portalu EURES, dostępna po uprzedniej rejestracji;
 • udostępniona została nowa strona internetowa Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) z odpowiednimi informacjami w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim, dostępna z poziomu portalu EURES;
 • umożliwione zostało skorzystanie z usług sieci EURES świadczonych przez publiczne służby zatrudnienia w państwie członkowskim biorącym udział w pilotażu.

Portal EURES udostępnia bazy ofert pracy z całej UE oraz bazy CV z możliwością zarejestrowania tam profilu zawodowego oraz możliwością zarejestrowania się przez pracodawcę i przeglądania CV osób zarejestrowanych, zarówno uchodźców z Ukrainy, jak i obywateli innych państw członkowskich UE/EFTA.

O zakresie możliwych usług i poziomie zaangażowania w pilotaż decydują poszczególne państwa członkowskie biorące udział w tym programie.

 

Polska sieć EURES oferuje uchodźcom z Ukrainy dostęp do następujących usług:

 • informacje i doradztwo na temat życia i pracy w Polsce oraz w innych państwach członkowskich UE/EFTA, w tym poszukiwania pracy w każdym wojewódzkim i powiatowym urzędzie pracy oraz wojewódzkiej komendzie OHP,
 • dostęp do samoobsługowych usług online na portalu EURES oraz polskiej stronie internetowej EURES w formie dostępu do:
 •  informacji nt. warunków życia i pracy w Polsce oraz w UE/EFTA,
 •  przeglądania bazy ofert pracy,
 • rejestracji profilu zawodowego w bazie CV w ramach projektu pilotażowego „EU Talent Pool - Pilot”.

 

Dla kogo „EU-Talent Pool - Pilot”?

Pilotaż skierowany jest do:

 • Obywateli Ukrainy, ale też innych państw trzecich, którzy w wyniku wojny opuścili Ukrainę i uzyskali w danym państwie członkowskich status ochrony czasowej na podstawie decyzji wykonawczej Rady (UE) stwierdzającej istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy Rady 2001/55/WE z dnia 20 lipca 2001 r.
 • Pracodawców z państw członkowskich, którzy są zainteresowani zatrudnieniem uchodźców z Ukrainy.

 

W Polsce skierowany jest on do:

 • uchodźców z Ukrainy posiadających uprawnienia wynikające z ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa,
 • uchodźców z Ukrainy, którzy uzyskali status ochrony czasowej i nie są objęci ww. ustawą,
 • pracodawców, którzy są zainteresowani zatrudnieniem uchodźców z Ukrainy.

Polscy pracodawcy mogą zarejestrować się na portalu EURES i przeszukać CV kandydatów do pracy z Ukrainy oraz cudzoziemców z państw członkowskich UE/EFTA.

 

Więcej informacji (w języku ukraińskim) dotyczących „EU-Talent Pool - Pilot” znajduje się na stronach:

https://eures.praca.gov.pl/europejska-pula-talentow-pomoc-dla-ukrainy

https://eures.praca.gov.pl/strona-glowna

 

Współdziałanie z portalem pracawpolsce.gov.pl

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) przygotowała podobne narzędzie, które wspiera uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy. Chodzi o portal pracawpolsce.gov.pl. Zarówno „EU-Talent Pool - Pilot”, jak i pracawpolsce.gov.pl współdziałają w tym, by łączyć obywateli Ukrainy, którzy chcą znaleźć pracę z pracodawcami, którzy chcą ich zatrudnić. Portal pracawpolsce.gov.pl, jak sama nazwa wskazuje, jest skierowywany do uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce oraz do polskich pracodawców, a „EU-Talent Pool – Pilot” przeznaczony jest dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce i w innych państwach członkowskich oraz do polskich i unijnych pracodawców.

 

Więcej o portalu pracawpolsce.gov.pl piszemy TUTAJ.  

 

 

Opracowanie na podstawie informacji Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Departament Rynku Pracy MRiPS.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy – co powinien wiedzieć pracodawca?
  W związku z przepisami specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy możliwe jest powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia.

 • Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy
  Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

 • Polacy a praca za granicą
  Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że trend wyjazdu z Polski w celu poszukiwania zatrudnienia się odwróci i Polacy będą raczej wracać i pracować w ojczyźnie. Wskazywały na to coraz lepsza sytuacja gospodarcza w Polsce, a później pandemia, która uniemożliwiła swobodne przemieszczanie się. Jednak inflacja, niepewność, wojna na Ukrainie sprawiły, że obecnie, znowu, wielu Polaków szuka pracy za granicą, głównie w krajach UE.

 • Technologia a rynek pracy
  Postęp technologiczny, globalizacja, migracja ludności, demografia, pandemia czy konflikty zbrojne mają duży wpływ na nasz, i nie tylko nasz, rynek pracy. Widać to na przykładzie zmian, które zaszły w ostatnich latach. I chociaż nadal dominują pozytywne nastroje wśród polskich pracowników, spora część z nich z obawą patrzy w przyszłość. Czy Polacy boją się zmian na rynku pracy wywołanych automatyzacją pracy?

 • Czym jest wypowiedzenie zmieniające?
  Pracodawca, który chce dalej zatrudniać pracownika, ale na innych warunkach niż określone w umowie o pracę, może skorzystać z przewidzianej w art. 42 Kodeksu pracy formy wypowiedzenia warunków pracy i płacy, zwanej wypowiedzeniem zmieniającym.

 • Praca w Polsce – tysiące ofert pracy
  Portal pracawpolsce.gov.pl jest skierowany do obywateli Ukrainy, którzy są zainteresowani znalezieniem pracy w naszym kraju. Dużą zaletą serwisu jest to, że przedstawiane w nim oferty pracy są dopasowane do kompetencji i miejsca pobytu cudzoziemca. Portal jest dostępny w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej. Co zyskują obywatele Ukrainy, którzy założą konto na pracawpolsce.gov.pl?

 • Planujesz wyjechać do pracy za granicę?
  Na co więc zwrócić uwagę, gdy decydujemy się szukać pracy za granicą za pośrednictwem agencji zatrudnienia?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy