Powrót

Polacy a praca za granicą

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-12-21

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że trend wyjazdu z Polski w celu poszukiwania zatrudnienia się odwróci i Polacy będą raczej wracać i pracować w ojczyźnie. Wskazywały na to coraz lepsza sytuacja gospodarcza w Polsce, a później pandemia, która uniemożliwiła swobodne przemieszczanie się. Jednak inflacja, niepewność, wojna na Ukrainie sprawiły, że obecnie, znowu, wielu Polaków szuka pracy za granicą, głównie w krajach UE.

„Gdyby wszyscy użytkownicy OLX, którzy w 2022 roku odpowiedzieli na ogłoszenia w kategorii Praca za granicą, otrzymali zatrudnienie, można by z mapy Polski wymazać miasto wielkości Bydgoszczy liczące ok. 340 tysięcy mieszkańców. Od półrocza aż 50 tys. osób miesięcznie nawiązuje kontakt z rekruterami, którzy oferują zatrudnienie poza Polską, głównie w Niemczech, a także w Holandii, Belgii, Francji i krajach skandynawskich” – czytamy w badaniu zrealizowanym przez Minds & Roses na zlecenie OLX.

Oznacza to, że po kilku latach, w których zmniejszyło się zainteresowanie Polaków emigracją zarobkową, wraca chęć wśród naszych obywateli do poszukiwania pracy za granicą. 

 

Czytaj także: Polacy o pracy

 

Z danych GUS (Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004–2020)  wynika, że w 2004 roku, w którym Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, czasowo przebywało za granicą milion naszych rodaków, a w 2017 r. 2 570 000. Później ta liczba nieco spadała i w 2020 roku wynosiła 2 239 000. W czasie pandemii, z powodu restrykcji, również mniej Polaków wyjeżdżało za granicę. Jednak obecnie, ponownie, obserwuję się tendencję wzrostową.  

 

Zainteresowanie zagranicznymi ofertami pracy coraz większe

Według danych przedstawionych przez OLX: „kategoria „Praca za granicą” w OLX notuje najwyższe wyniki w swojej historii. Średnia miesięczna liczba aktywnych ogłoszeń w 2022 roku przewyższa o 17 proc. wynik z 2021 roku i o 47 proc. z 2020 roku, jednak tu należy wziąć poprawkę na pierwszy okres pandemii koronawirusa”.

Ponadto, „co dwunasty użytkownik całej kategorii „Praca” w OLX odpowiadający na ogłoszenie rekrutera, to właśnie użytkownik kategorii „Praca za granicą”. Gdyby potraktować tę próbę jako reprezentatywną dla całego kraju, mowa o 7 proc. społeczeństwa, aktualnie rozważających emigrację zarobkową” – czytamy w informacji OLX.

 

Czytaj także: Praca za granicą a staż pracy w Polsce

 

Za wzrost zainteresowania pracą za granicą odpowiada niepewna sytuacja gospodarcza w Polsce (kryzys energetyczny, inflacja). Nie bez znaczenia jest również motywacja finansowa. Np. w październiku 2022 r. minimalne wynagrodzenie godzinowe w Niemczech wzrosło z 10,45 EUR do 12 EUR. Jest to trzykrotnie wyższa stawka od polskiej (19,70 brutto za godzinę w 2022 r.).

 

Opracowanie: Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

OLX Praca


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać
    Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

  • Blisko połowa pracowników gotowa zmienić firmę z powodu szefa
    Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Mimo że w trudnych ekonomicznie czasach to finanse są głównym motywatorem, ogromny wpływ na zaangażowanie zatrudnionych mają także liderzy. Tymczasem firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.

  • 7 pomysłów na pracę dla uzdolnionych kulinarnie [Infografika]
    Szukasz pomysłu na siebie? Masz zamiłowanie do gotowania i lubisz eksperymentować w kuchni? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

  • Dokąd zmierzasz rynku pracy
    Model pracy w ostatnich 20 latach kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Wyznacznikiem wartości pracownika stała się jego efektywność, a model wynagradzania za efekty napędzał pracujących do coraz większego wysiłku. Potem przyszła pandemia, kryzys, ale także zderzenie z mentalnością młodego pokolenia pracowników, dla których praca zawodowa przestała być bezdyskusyjnym priorytetem. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

  • 10 kroków w prewencji stresu, czyli co może zrobić pracodawca [INFOGRAFIKA]
    Pracodawco! Sprawdź, jakie działania możesz wdrożyć, aby Twoi pracownicy nie byli zestresowani.

  • Technologia a rynek pracy
    Postęp technologiczny, globalizacja, migracja ludności, demografia, pandemia czy konflikty zbrojne mają duży wpływ na nasz, i nie tylko nasz, rynek pracy. Widać to na przykładzie zmian, które zaszły w ostatnich latach. I chociaż nadal dominują pozytywne nastroje wśród polskich pracowników, spora część z nich z obawą patrzy w przyszłość. Czy Polacy boją się zmian na rynku pracy wywołanych automatyzacją pracy?

  • Czym jest wypowiedzenie zmieniające?
    Pracodawca, który chce dalej zatrudniać pracownika, ale na innych warunkach niż określone w umowie o pracę, może skorzystać z przewidzianej w art. 42 Kodeksu pracy formy wypowiedzenia warunków pracy i płacy, zwanej wypowiedzeniem zmieniającym.

  • Stres w pracy – standardy pracodawców
    Warunki pracy oraz zasady, którymi powinni kierować się pracodawcy i pracownicy określa prawo pracy. Jednak oprócz przepisów, pracodawcy mogą stosować dodatkowe standardy, poprawiające komfort pracy i zmniejszające poziom stresu wśród zatrudnionych. Przedstawiamy 24 zasady, którymi warto się kierować, prowadząc firmę.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy