Back

Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-01-23

Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce w ramach zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, gdy zmienia warunki zatrudnienia lub pracodawcę, nie zawsze musi składać wniosek o nowe zezwolenie. Może również zmienić te, które ma. Co warto wiedzieć o procedurze zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę?

Zgodnie z przepisami, zawartymi w ustawie o cudzoziemcach (art. 121), zezwolenie na pobyt czasowy i pracę może być w każdym czasie, na wniosek cudzoziemca, zmienione przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu cudzoziemca, jeżeli cudzoziemiec zamierza wykonywać pracę:

  • u innego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub w warunkach zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, lub
  • u innego pracodawcy użytkownika, lub
  • na innych warunkach niż określone w art. 118 ust. 1 pkt 2–5, czyli:
    • stanowisko, na jakim cudzoziemiec ma wykonywać pracę;
    • najniższe wynagrodzenie, które może otrzymywać cudzoziemiec na danym stanowisku,
    • wymiar czasu pracy,
    • rodzaj umowy, na podstawie której cudzoziemiec ma wykonywać pracę.

 

Czytaj także: Niebieska Karta UE a zmiana warunków pracy

 

Zaletą tej procedury jest to, że jest ona o połowę tańsza niż ubieganie się o nowe zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Wadą jest to, że zmianie nie podlega okres ważności zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Jeżeli więc cudzoziemiec złoży wniosek o zmianę decyzji np. po dwóch latach pracy na zezwoleniu, zakładając, że miał je wydane na 3 lata, po zmianie decyzji zezwolenie będzie ważne jeszcze rok.  Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę nie wiąże się z wymianą karty pobytu, jaka została wydana w następstwie jego udzielenia.

 

Kiedy wojewoda odmawia zmiany zezwolenia?

Jeśli wniosek o zmianę zezwolenia wynika ze zmiany podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub z nabycia przez cudzoziemca uprawnień do wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę, wojewoda odmówi zmiany zezwolenia, gdy:

  • cudzoziemiec nie wywiązał się z obowiązku powiadomienia o utracie pracy w terminie 15 dni roboczych,
  • planowany okres zatrudnienia, wskazany z załączniku nr 1 do wniosku o zmianę zezwolenia, jest krótszy niż okres ważności zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, które podlega zmianie,
  • cudzoziemiec nie spełnia wymogów zmiany zezwolenia w odniesieniu do poziomu wynagrodzenia, które pracodawca wskazał w załączniku nr 1 do wniosku o zmianę zezwolenia, przez to, że wynagrodzenie to:
    • jest niższe niż wynagrodzenie pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku,
    • jest niższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę (tj. niższe niż 3010 zł brutto miesięcznie w 2022 r.),
  • cudzoziemiec nie spełnia warunku dotyczącego posiadania ubezpieczenia zdrowotnego,
  • pracodawca ma możliwość pozyskania pracowników na lokalnym rynku pracy,
  • zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 117 pkt 1 lub 2 ustawy o cudzoziemcach.

 

Czytaj także: Rozmowa o prawie pracy [WYWIAD]

 

Wojewoda może odmówić zmiany, jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy nie posiada środków finansowych ani źródeł dochodu niezbędnych do pokrycia zobowiązań wynikających z powierzenia pracy cudzoziemcowi lub nie prowadzi rzeczywistej działalności gospodarczej, rolniczej lub statutowej uzasadniającej powierzenie pracy cudzoziemcowi w danym okresie, w szczególności zawiesił działalność lub został wykreślony z właściwego rejestru, lub jego działalność jest w okresie likwidacji.

Jeśli konieczność zmiany zezwolenia jest wynikiem:

  • zmiany pracodawcy użytkownika,
  • zmiany warunków zatrudnienia,

Wojewoda może odmówić zmiany zezwolenia, gdy:

  • pracodawca ma możliwość pozyskania pracowników na lokalnym rynku pracy,
  • wynagrodzenie, które pracodawca wskazał w załączniku nr 1 do wniosku o zmianę zezwolenia, jest niższe niż wynagrodzenie pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.

Cudzoziemiec ma prawo do wniesienia odwołania od decyzji orzekającej o odmowie zmiany zezwolenia lub umorzeniu postępowania w tej sprawie. Odwołanie składa się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców za pośrednictwem wojewody, który wydał tę decyzję w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Urząd Do Spraw Cudzoziemców.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zezwolenie na pracę typu A i jeden z obowiązków pracodawcy
    Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy.

  • Student (cudzoziemiec) a obowiązek posiadania zezwolenia na pracę
    Cudzoziemiec z kraju trzeciego, by legalnie pracować w Polsce powinien mieć tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jest bowiem grupa cudzoziemców, którzy nie potrzebują zezwolenia na pracę. Zaliczają się do niej m.in. studenci. Jakie warunki powinien spełnić student (cudzoziemiec), by świadczyć pracę w Polsce bez zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.

  • Rodzaje zezwoleń na pracę [Zatrudnianie cudzoziemców]
    Istnieje kilka rodzajów zezwoleń na pracę w Polsce. Każde z nich charakteryzują inne okoliczności zatrudnienia cudzoziemca spoza krajów UE/EOG.

  • Obowiązki informacyjne pracodawcy, który uzyskał dla cudzoziemca zezwolenie na pracę [INFOGRAFIKA]
    Zatrudniasz cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę? Masz obowiązki informacyjne względem urzędu wojewódzkiego. Sprawdź, jakie!

  • Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy 2023
    Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (nazywana specustawą wojenną) obowiązuje od 12 marca 2022 r. Reguluje ona m.in. kwestie legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce i ich legalnego zatrudnienia. Od czasu wejścia w życie, ustawa „wojenna” była kilka razy nowelizowana. Co się zmieniło w przepisach dotyczących legalizacji zatrudnienia i legalnego pobytu obywateli Ukrainy w 2023 r.? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie jednolite – załącznik nr 1
    Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę umożliwia legalizację pobytu i pracy cudzoziemca w ramach jednej procedury, dlatego nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Wśród dokumentów, które cudzoziemiec musi złożyć do urzędu wojewódzkiego, aby uzyskać takie zezwolenie, jest załącznik nr 1. Kto wypełnia ten dokument i jakie informacje się w nim znajdują? Odpowiadamy.

  • Wynagrodzenie na zezwoleniu na pracę typu A
    W zezwoleniu na pracę, które pracodawca uzyskuje, gdy chce zatrudnić cudzoziemca z kraju trzeciego, określa się m.in. wynagrodzenie. Jakie ono powinno być? Co na ten temat czytamy w przepisach?

  • Zezwolenie na pracę a rodzaj umowy
    Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy