Zezwolenie jednolite – załącznik nr 1
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-07-03
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę umożliwia legalizację pobytu i pracy cudzoziemca w ramach jednej procedury, dlatego nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Wśród dokumentów, które cudzoziemiec musi złożyć do urzędu wojewódzkiego, aby uzyskać takie zezwolenie, jest załącznik nr 1. Kto wypełnia ten dokument i jakie informacje się w nim znajdują? Odpowiadamy.
Cudzoziemiec starający się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę musi oprócz samego wniosku o wydanie takiego zezwolenia dołączyć również szereg załączników. Wśród nich jest załącznik nr 1, który jest załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy.
Kto wypełnia załącznik nr 1?
Informacji na temat tego, kto wypełnia załącznik nr 1 i co on zawiera należy szukać w ustawie o cudzoziemcach. W art. 106 ust. 1a tego dokumentu czytamy m.in., że cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę składając wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy dołącza do niego wypełniony przez podmiot powierzający mu wykonywanie pracy załącznik. Z tego wynika, że załącznik ten wypełnia pracodawca, który zamierza zatrudnić cudzoziemca w ramach tego zezwolenia.
Co zawiera załącznik nr 1?
Załącznik nr 1 jest podzielony na 3 części. Pierwsza zawiera informacje dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy i pracodawcy użytkownika. A więc:
a) nazwę lub imię i nazwisko,
b) adres siedziby lub miejsce zamieszkania,
c) podstawę prawną działalności, nazwę rejestru i numer wpisu w rejestrze, a w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej – nazwę dokumentu tożsamości, serię i numer,
d) numer PESEL,
e) numer REGON.
Czytaj także: Podstawowy obowiązek pracodawcy, który chce zatrudnić cudzoziemca
Druga część to informacje na temat pracy, która ma być powierzona cudzoziemcowi. W niej pracodawca podaje:
a) stanowisko lub rodzaj pracy,
b) miejsce wykonywania pracy,
c) podstawę prawną wykonywania pracy,
d) wymiar czasu pracy,
e) wysokość wynagrodzenia,
f) zakres podstawowych obowiązków na stanowisku pracy.
Trzecia część to oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, w przedmiocie niekaralności za przestępstwa i wykroczenia określone w art. 117 pkt 1 ustawy o cudzoziemcach.
W przypadku podmiotu powierzającego wykonywanie pracy będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, oświadczenie takie składa osoba działająca w imieniu i na rzecz tego podmiotu.
Załącznik nr 1 w innych rodzajach zezwoleń na pobyt czasowy
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nie jest jedynym rodzajem zezwolenia, do uzyskania którego wymagany jest załącznik nr 1. Dołącza się go również do wniosku o uzyskanie:
- zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
- zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli celem pobytu cudzoziemca jest wykonywanie pracy poprzez pełnienie funkcji w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, którą utworzył lub której udziały lub akcje objął lub nabył, lub prowadzenie spraw spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej przez komplementariusza, lub działanie w charakterze prokurenta.
Najczęstsze błędy
Na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu czytamy o najczęstszych błędach popełnianych przy składaniu wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, które mają związek z załącznikiem nr 1. Są to:
- Składanie wniosków na niewłaściwych formularzach (np. na formularzu wniosku o wydanie karty pobytu) lub bez formularza wniosku (np. tylko załącznik nr 1).
- Brak wskazania w załączniku nr 1 ilości godzin pracy w tygodniu w przypadku umów zlecenie; przy wskazaniu stawki godzinowej bez podania ilości godzin pracy cudzoziemca, nie mamy możliwości ustalenia, czy masz środki wystarczające na utrzymanie.
- Załącznik nr 1 powinien być kompletnie wypełniony przez pracodawcę, podpisany przez osobę uprawnioną do reprezentowania firmy.
Czytaj także: Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – co warto wiedzieć?
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy.
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
Zobacz podobne artykuły:

Cudzoziemcy zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (cz. 2) Co do zasady, cudzoziemcy z państw spoza UE, EOG i Szwajcarii, którzy chcą legalnie pracować w Polsce, muszą mieć zezwolenie na pracę. Od tej zasady są jednak liczne wyjątki, wymienione w ustawie i rozporządzeniu. Których cudzoziemców obejmuje zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę?

Zatrudnianie cudzoziemców – niewypracowanie zadeklarowanej ilości godzin Pracodawcy, którzy zatrudniają cudzoziemców na podstawie umowy zlecenia i dokumentu legalizującego taką pracę zastanawiają się, co w przypadku niewypracowania zadeklarowanej ilości godzin? Czy mogą wypłacić wynagrodzenie za rzeczywiście przepracowane godziny? Odpowiadamy.

Zezwolenie na pobyt czasowy a braki formalne Cudzoziemcy, którzy starają się o pobyt czasowy w Polsce powinni zadbać o to, by wniosek składany w urzędzie wojewódzkim nie zawierał braków formalnych. Dlaczego to takie ważne? Odpowiadamy.

Powierzenie pracy cudzoziemcowi - różnica między powiadomieniem a oświadczeniem Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy to jedna z form legalizacji pracy cudzoziemca w Polsce. Rejestruje się je w powiatowym urzędzie pracy. Ta sama instytucja przyjmuje też powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Ukrainy. Co powinien wybrać pracodawca, który planuje zatrudnić obywatela Ukrainy? Na co powinien zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Co należy zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji.

Zezwolenie na pracę typu A i jeden z obowiązków pracodawcy Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy.

Student (cudzoziemiec) a obowiązek posiadania zezwolenia na pracę Cudzoziemiec z kraju trzeciego, by legalnie pracować w Polsce powinien mieć tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jest bowiem grupa cudzoziemców, którzy nie potrzebują zezwolenia na pracę. Zaliczają się do niej m.in. studenci. Jakie warunki powinien spełnić student (cudzoziemiec), by świadczyć pracę w Polsce bez zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.

Rodzaje zezwoleń na pracę [Zatrudnianie cudzoziemców] Istnieje kilka rodzajów zezwoleń na pracę w Polsce. Każde z nich charakteryzują inne okoliczności zatrudnienia cudzoziemca spoza krajów UE/EOG.
Raporty i wywiady
-
Nauka da się lubić [WYWIAD]
03.11.2023 -
Wsparcie w karierze [WYWIAD]
06.10.2023
Informacje z regionów
-
WUP Katowice - Badanie ankietowe
28.11.2023 -
Inteligentne Specjalizacje Pomorza
27.11.2023