Przychód a rejestracja w urzędzie pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-07-05
Osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy nie może być nigdzie zatrudniona. Nie może także uzyskiwać zbyt dużego przychodu z innych tytułów. Jaki przychód może uzyskiwać bezrobotny, jak go liczyć i jakie świadczenia nie wliczają się do miesięcznego limitu? Odpowiadamy.
Art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. h ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stanowi, że bezrobotnym jest osoba, która nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.
Jeżeli bezrobotny osiągnie przychód, o którym mowa w powyższym przepisie, pozbawienie go statusu osoby bezrobotnej następuje z dniem uzyskania tego przychodu, a nie od początku miesiąca. Ponowna rejestracja może nastąpić w kolejnym miesiącu.
Warto dodać, że świadczenie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i nie ma wpływu na nabycie i posiadanie statusu osoby bezrobotnej.
Małżonkowie
Jak przepis o osiągnięciu przychodu w kwocie przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę należy rozpatrywać w przypadku, gdy jeden z małżonków rejestruje się w urzędzie pracy? Dochody z majątku osobistego każdego z małżonków wchodzą do majątku wspólnego. Zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, gdy małżonkowie uzyskują dochody z przedmiotu najmu, dzierżawy objętego współwłasnością, współposiadaniem małżonków, to każdy z małżonków powinien rozliczyć te dochody (przychody) oddzielnie, proporcjonalnie do prawa udziału w zysku. Istnieje także prawo, które umożliwia rozliczenie całości dochodu przez jednego z małżonków. W tym celu należy złożyć odpowiednie oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z małżonków.
Jeżeli nie złożono takiego oświadczenia, prawa do udziału w zysku obojga małżonków są równe, a zatem uzyskany przychód, np. z wynajmu mieszkania, powinien być podzielony na pół i tę kwotę należy uwzględnić przy ustalaniu warunku wynikającego z przepisu o kwocie przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Należy jednak mieć na uwadze, że w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie ma odniesienia do interpretacji zawartych w ww. przepisach podatkowych, zatem urząd pracy może przyjąć interpretację, która odnosi się tylko do osoby bezrobotnej.
Świadczenia rodzicielskie, odprawa, odszkodowanie
Świadczenia rodzicielskie są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie stanowią więc przychodu w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ich otrzymywanie nie ma wpływu na nabycie i posiadanie statusu osoby bezrobotnej.
Podobnie odprawa. Jest ona świadczeniem z tytułu uprzedniego zatrudnienia, a zatem nie stanowi przychodu w rozumieniu definicji zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 24 ustawy o promocji zatrudnienia, która stanowi, że przychody oznaczają przychody z innego tytułu niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, działalność gospodarcza, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem wypłata zaległej odprawy w okresie posiadania przez daną osobę statusu bezrobotnego nie stanowi przyczyny do pozbawienia jej posiadanego statusu.
Również odszkodowanie uzyskane po ustaniu zatrudnienia z tytułu umowy o zakazie konkurencji związane jest z uprzednim zatrudnieniem. Tak więc, nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i nie stanowi przeszkody do posiadania statusu bezrobotnego.
Ryczałt
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z tytułu najmu nieruchomości opodatkowany jest na zasadach określonych w tej ustawie. Podatnik może jednak wybrać – poprzez złożenie pisemnego oświadczenia – opodatkowanie tych przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jednak dochody z najmu nieruchomości podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a ryczałt jest jedynie uproszczoną formą rozliczenia tego podatku.
W związku z powyższym przychody osiągane z tytułu najmu nieruchomości, od których podatnik rozlicza się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stanowią przychód w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
W celu ustalenia, czy przychód uzyskiwany z tytułu najmu nieruchomości nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę należy wziąć pod uwagę czynsz najmu przed potrąceniem kosztów uzyskania przychodu.
Informacji na temat rejestracji w urzędzie pracy udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zobacz podobne artykuły:
Czy podlegam obowiązkowi ubezpieczenia społecznego? Osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej ma możliwość rejestracji w urzędzie pracy. Ale nie jest to jedyny warunek, aby urząd nadał jej status osoby bezrobotnej. Jednym z dodatkowych warunków jest niepodleganie ubezpieczeniom społecznym. Co to dokładnie oznacza? Kto obowiązkowo podlega takim ubezpieczeniom? Odpowiadamy.
Zaległe wynagrodzenie a status bezrobotnego Otrzymałeś zaległe wynagrodzenie lub premię? Sprawdź, czy ma to wpływ na status osoby bezrobotnej w urzędzie pracy!
Przychody osoby bezrobotnej Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.
Status bezrobotnego a nieruchomość rolna Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.
Działalność nierejestrowa – nowy próg przychodów Działalność nierejestrowa, czyli nieewidencjonowana, to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy. Sprawdź, jaki przychód możesz osiągnąć z działalności nierejestrowej i jaki ma to wpływ na status osoby bezrobotnej.
Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.
Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.
Statusu bezrobotnego a wyjazd Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!
Rynek pracy na co dzień
-
АКТУАЛЬНІ ПОКАЗНИКИ
01.01.2025 -