Back

Mikrorachunek podatkowy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-01-24

Płatniku VAT, PIT i CIT pamiętasz o mikrorachunku podatkowym? Od stycznia zapłacisz te podatki tylko na indywidualny rachunek podatkowy.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała dla podatników nowe uproszczenie, którym jest indywidualny rachunek podatkowy – mikrorachunek podatkowy. Co to oznacza? Każdy płatnik podatków PIT, CIT i VAT od 1 stycznia 2020 r. powinien posiadać swój jeden indywidualny rachunek, na który będzie dokonywał wpłat. Na to samo konto należy również wpłacać odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

 

Jak uzyskać indywidualny rachunek podatkowy?

 

Numer mikrorachunku można wygenerować na stronie lub otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy podać numer PESEL  (w przypadku osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej bądź nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT) lub NIP (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą lub płatników VAT, lub płatników podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i/lub zdrowotne).

 

Korzyści płynące z mikrorachunku

 

Mikrorachunek podatkowy pozwoli w prosty i wygodny sposób płacić PIT, CIT i VAT. Dzięki niemu nie trzeba szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych – jeśli nastąpi zmiana miejsca zamieszkania lub siedziby firmy, numer pozostaje ten sam. Ograniczy to również liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto. 

Podatki inne niż opisane wyżej nadal należy wpłacać na starych zasadach, na rachunki podatkowe urzędów skarbowych zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/finanse/pit-cit-i-vat-zaplacisz-na-mikrorachunek-podatkowy-od-1-stycznia-2020-r


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Urlop wychowawczy a własna działalność gospodarcza
    Jesteś przedsiębiorcą i nie chcesz jeszcze wracać do obowiązków po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Sprawdź, co możesz zrobić, aby nie zamykać działalności gospodarczej.

  • Zasiłek dla bezrobotnych i inne świadczenia z urzędu pracy w zeznaniu PIT
    PIT z urzędu pracy i rozliczenie roczne

  • Inkubatory przedsiębiorczości
    Wiele osób marzy o otwarciu własnego biznesu, jednak obawia się, że sprawy formalne z tym związane mogą ich przerosnąć. Okazuje się, że w tym całym biznesowym chaosie są instytucje, które oferują swoją pomoc już na samym starcie.

  • Biała lista, czyli nowy wykaz podatników VAT
    Od 1 września 2019 r. przedsiębiorcy mają możliwość weryfikacji współpracujących z nimi firm za pomocą tzw. białej listy, czyli nowego elektronicznego wykazu informacji o podatnikach VAT prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

  • Firma na próbę
    Od ponad roku osoby, które chcą się sprawdzić we własnym biznesie mogą korzystać z opcji tzw. działalności nieewidencjonowanej. Przypominamy ogólne zasady tej formy działalności!

  • Nowa usługa dla przedsiębiorców w ZUS
    Przedsiębiorco, potrzebujesz zaświadczenia z ZUS? Już nie musisz iść do zakładu ubezpieczeń, możesz samodzielnie stworzyć potwierdzenie!

  • Środki na działalność gospodarczą z urzędu pracy – na co zwrócić uwagę
    Planujesz wystartować z własnym biznesem? Skorzystaj ze wsparcia urzędu pracy i złóż wniosek o jednorazowe środki na działalność gospodarczą. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

  • Od nowego roku wzrosną składki dla przedsiębiorców
    Prowadzisz działalność? Od nowego roku Twoje składki wzrosną. Sprawdź, o ile!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy