Back

Firma na próbę

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-10-02

Od ponad roku osoby, które chcą się sprawdzić we własnym biznesie mogą korzystać z opcji tzw. działalności nieewidencjonowanej. Przypominamy ogólne zasady tej formy działalności!

Osoba fizyczna, która wcześniej nie prowadziła firmy lub zamknęła prowadzoną działalność, a od daty jej zamknięcia upłynęło co najmniej 60 miesięcy, może zajmować się drobnym handlem lub świadczyć usługi bez konieczności rejestracji firmy.

 

Wysokość przychody ma znaczenie

 

Zwolnienie z obowiązku rejestracji firmy obowiązuje do momentu, gdy przychód nie przekroczy 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w każdym miesiącu. Według prawa przedsiębiorców, przychód to kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W 2019 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 zł, miesięczny przychód nie może więc przekroczyć 1125 zł.

Przepisy nie narzucają, przez jaki okres można prowadzić działalność nierejestrowaną. Do momentu, gdy przychód mieści się w określonym limicie, nie ma wymogu rejestracji firmy w CEIDG oraz zgłoszenia do ZUS.

 

Brak składek brak ubezpieczenia

 

Należy podkreślić, że prowadzący tak zwaną działalność nierejestrowaną nie opłacają składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, co oznacza, że nie mają prawa do świadczeń oraz korzystania z bezpłatnej opieki medycznej – chyba, że składki odprowadzane są z innych tytułów, np. pracy na etacie. Okres ten nie zostanie również zaliczony do emerytury.

Należy pamiętać, że rejestracja działalności nie pozwoli na powrót do działalności nieewidencjonowanej, nawet jest przychód w kolejnych miesiącach będzie niższy niż połowa minimalnego wynagrodzenia. Można jednak skorzystać z innych ulg.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Działalność nierejestrowa – nowy próg przychodów
    Działalność nierejestrowa, czyli nieewidencjonowana, to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy. Sprawdź, jaki przychód możesz osiągnąć z działalności nierejestrowej i jaki ma to wpływ na status osoby bezrobotnej.

  • Urlop wychowawczy a własna działalność gospodarcza
    Jesteś przedsiębiorcą i nie chcesz jeszcze wracać do obowiązków po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Sprawdź, co możesz zrobić, aby nie zamykać działalności gospodarczej.

  • Zatrudnienie, działalność gospodarcza a status bezrobotnego
    Czy rejestrując się w urzędzie pracy mogę wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło? Czy będąc zarejestrowanym w urzędzie pracy mogę podpisać taką umowę? Jak to wygląda z działalnością gospodarczą i działalnością nierejestrową? Odpowiadamy.

  • Rejestracja w urzędzie pracy – ze względu na zameldowanie
    W obecnych czasach dość częstą praktyką jest praca czy zamieszkanie w innym miejscu niż zameldowanie. Wiele osób zastanawia się, czy może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny w miejscowości (powiecie), w której mieszka, a nie jest w niej zameldowany. Wyjaśniamy.

  • Działalność gospodarcza a rejestracja w urzędzie pracy
    Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej? Odpowiadamy.

  • Działalność nierejestrowa – co warto wiedzieć?
    Jednym z najważniejszych celów „Konstytucji Biznesu”, wprowadzonej w 2018 roku, jest rozwój przedsiębiorczości, m.in. przez ułatwienie pierwszych kroków w biznesie i zmniejszenie obowiązków związanych z drobną działalnością. Służy temu działalność nierejestrowa, którą umożliwia Prawo przedsiębiorców. Jakie są korzyści z tej formy działalności i jakie warunki należy spełnić, by móc ją prowadzić?

  • Mikrorachunek podatkowy
    Płatniku VAT, PIT i CIT pamiętasz o mikrorachunku podatkowym? Od stycznia zapłacisz te podatki tylko na indywidualny rachunek podatkowy.

  • Biała lista, czyli nowy wykaz podatników VAT
    Od 1 września 2019 r. przedsiębiorcy mają możliwość weryfikacji współpracujących z nimi firm za pomocą tzw. białej listy, czyli nowego elektronicznego wykazu informacji o podatnikach VAT prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy