Back

Rejestracja w urzędzie pracy – ze względu na zameldowanie

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-06-28

W obecnych czasach dość częstą praktyką jest praca czy zamieszkanie w innym miejscu niż zameldowanie. Wiele osób zastanawia się, czy może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny w miejscowości (powiecie), w której mieszka, a nie jest w niej zameldowany. Wyjaśniamy.

Zgodnie z przepisami osoba ubiegająca się o zarejestrowanie jako bezrobotny zgłasza się do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego, a jeżeli nie posiada żadnego zameldowania – do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania przebywa. Należy jednak pamiętać o tym, że w Polsce jest obowiązek meldunkowy.

 

Przepisy

O tym, że osoba, chcąca się zarejestrować w urzędzie pracy, powinna tego dokonać w miejscu swojego zameldowania stanowi art. 2 ust. 1 pkt 2. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czytamy w nim, m.in., że bezrobotnym jest osoba, zarejestrowana we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy.

Biorąc pod uwagę fakt, że od 2015 roku (nowelizacji ustawy o dowodach osobistych) w dowodzie osobistym nie ma już informacji o miejscu zameldowania osoby, urząd pracy określając zameldowanie powinien oprzeć się na oświadczeniu strony, czyli osoby rejestrującej się. 

W sytuacji, gdy oświadczenie strony w zakresie miejsca zameldowania budzi uzasadnione wątpliwości, np. z uwagi na posiadane przez urząd pracy informacje, urząd ten może zawsze wezwać osobę do przedłożenia zaświadczenia o meldunku, wydanego przez organ meldunkowy.

Osoby, które dysponują wpisem o zameldowaniu w dowodzie osobistym (wydanym przed 2015 rokiem) powinny oświadczyć, iż dane te są aktualne i nie uległy zmianie.

 

 

Meldunek

Obowiązek meldunkowy obywateli polskich wynika z ustawy o ewidencji ludności. Czytamy o nim
w artykule 24 ust. 1.

„Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie”.

Dokumenty dotyczące meldunku składa się do urzędu gminy, na terenie której się mieszka.
Usługa zameldowania jest bezpłatna.

 

Warto dodać, że obowiązek meldunkowy dotyczy także cudzoziemców mieszkających w Polsce.

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (art. 12).

gov.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Rodzaje świadczeń pieniężnych wypłacanych przez urzędy pracy [Infografika]
    Osoby bezrobotne rejestrujące się w powiatowych urzędach pracy mogą liczyć na świadczenia pieniężne, które są finansowane ze środków Funduszu Pracy. Jednym z nich, i chyba najlepiej wszystkim znanym, jest zasiłek dla bezrobotnych. Jakie inne świadczenia wypłacają urzędy? Sprawdźcie sami.

  • Środki na otwarcie działalności gospodarczej w 5 krokach [INFOGRAFIKA]
    Planujesz założyć działalność gospodarczą i potrzebujesz gotówki? Oto w jaki sposób możesz dostać bezzwrotne dofinansowanie z urzędu pracy.

  • Działalność nierejestrowa – nowy próg przychodów
    Działalność nierejestrowa, czyli nieewidencjonowana, to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy. Sprawdź, jaki przychód możesz osiągnąć z działalności nierejestrowej i jaki ma to wpływ na status osoby bezrobotnej.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku
    Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

  • Plusy i minusy B2B [INFOGRAFIKA]
    Business to business (B2B) - sprawdź jakie plusy i minusy płyną z takiej współpracy.

  • Prowadziłeś działalność gospodarczą? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych
    Nie każdy były przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych po zamknięciu lub zawieszeniu działalności gospodarczej. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać prawo do zasiłku? Jaki wpływ na zasiłek ma zamknięcie lub zawieszenie działalności? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy