Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-03-14
Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?
Cudzoziemcy, którzy przebywają już w Polsce i ich celem pobytu jest praca, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (art. 114 ustawy o cudzoziemcach) lub o pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (Niebieska Karta UE, art. 127 ustawy o cudzoziemcach). Zaletą tych rozwiązań jest to, że w ramach jednej procedury uzyskuje się zarówno zezwolenie na pobyt (czasowy), jak i zezwolenie na pracę.
O dokumenty te wniosek składa cudzoziemiec do urzędu wojewódzkiego (właściwego ze względu na miejsce pobytu). Pracodawca wypełnia mu jedynie załącznik nr 1 i dostarcza ewentualnie dodatkowe dokumenty wymagane przez wojewodę.
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite)
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę jest najpopularniejszym zezwoleniem na pobyt czasowy w Polsce. Wydaje się je, na okres nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż 3 lata, cudzoziemcowi, którego celem pobytu w Polsce jest praca.
Do tego, by cudzoziemiec mógł się ubiegać o takie zezwolenie potrzebny jest mu pracodawca (pracodawcy), który zechce powierzyć mu pracę za przynajmniej minimalne wynagrodzenie miesięcznie. Ponadto konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków określonych w przepisach.
Co do zasady w zezwoleniu jednolitym określony jest podmiot powierzający wykonywanie pracy oraz warunki zatrudnienia. Zmiana pracodawcy lub niektórych warunków pracy wymagają zmiany decyzji lub uzyskania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Więcej informacji: Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (tzw. Niebieska karta UE)
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Jest to tzw. Niebieska Karta UE. Cudzoziemiec, który się o nią ubiega musi być zatrudniony na stanowisku wymagającym wysokich kwalifikacji (cudzoziemiec musi je potwierdzić odpowiednim dokumentem), a jego roczne wynagrodzenie brutto wynikające z miesięcznego lub rocznego wynagrodzenia, wskazane w umowie, nie może być niższe niż równowartość 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym złożenie wniosku o pobyt czasowy.
Więcej informacji: Niebieska Karta, Niebieska Karta UE a zmiana warunków pracy
Wydłużenie ważności pobytu obywateli Ukrainy
Jeżeli ostatni dzień okresu ważności zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego obywatelowi Ukrainy przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 r., okres ważności tego zezwolenia ulega przedłużeniu z mocy prawa do dnia 30 września 2025 r.
Przydatne informacje
Jakie dokumenty legalizują prace cudzoziemca w Polsce? Sprawdź TUTAJ.
Listę cudzoziemców uprawnionych do wykonywania pracy w Polsce znajdziesz TUTAJ.
Szczegółowych informacji na temat legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce udzialają pracownicy Urzędu ds. Cudzoziemców.
Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzialają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy art. 87.
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, art. 114, art. 127.
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 marca 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o cudzoziemcach art. 114, art. 127.
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (art. 42).
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

Zmiany w przepisach dotyczących polskiego rynku pracy 1 czerwca 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące polskiego rynku pracy. Swoim zakresem obejmują one m.in. bezrobotnych. Zmienia się wiele w zasadach rejestracji, kontaktu z urzędem pracy, jak i warunkach przyznawanych wsparć. Ponadto wprowadzone zostały nowe zasady powierzania pracy cudzoziemcom. W tym przypadku, również mamy do czynienia z ważnymi zmianami.

Ochrona sygnalistów w Polsce W naszym niedawnym artykule poruszyliśmy zjawisko whistleblowingu, czyli tzw. demaskatorstwa. Pora przenieść temat w polskie realia. Jakie formy ochrony sygnalistów przewiduje nasze prawo?

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

Wizy a praca cudzoziemców po zmianie przepisów 1 czerwca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich. Jak obecnie wygląda kwestia pracy osób, które przyjechały do naszego kraju na wizach? Które z nich umożliwiają podjęcie pracy, a które nie? Pobyt na jakich wizach umożliwia ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

Najważniejsze zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców – nowe obowiązki dla pracodawców od 1 czerwca Od 1 czerwca 2025 r. zaszły istotne zmiany w przepisach, które regulują zatrudnianie cudzoziemców. Wprowadzono nowe zasady dotyczące składania oświadczeń, zezwoleń oraz obowiązków informacyjnych pracodawców.

O sygnalistach, czyli kim jest whistleblower? Sygnalista to dość tajemnicze określenie osoby, która działa w celu eksponowania nieprawidłowości w różnych sferach życia, w tym pracy. Jakie są genezy tego zjawiska i najgłośniejsze przypadki tego typu działań na świecie?

Co działa, a co nie. Co zrobić, jak się nie chce? Zmotywowanie się do działania wbrew niechęci to jedno z najczęstszych wyzwań we współczesnym świecie. Wydawałoby się, że skoro coś „trzeba zrobić”, to wystarczy wola. Ale właśnie w tym miejscu psychologia rozkłada sytuację na czynniki pierwsze i pokazuje: człowiek nie działa jak maszyna. To, że coś „powinno być zrobione”, nie oznacza jeszcze, że pojawi się energia, koncentracja czy zaangażowanie. A więc – co działa, a co nie?