Elektroniczne wsparcie zatrudnienia obywateli Ukrainy, czyli nowe formularze na praca.gov.pl
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-05-06
12 marca br. Prezydent RP podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jej zapisy obowiązują z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Cudzoziemcy, których ta ustawa dotyczy, mają zagwarantowany dostęp do polskiego rynku pracy. Mogą podejmować pracę bez zezwolenia oraz rejestrować się w powiatowych urzędach pracy, korzystając przy tym z dostępnych ofert wsparcia. Aby umożliwić i ułatwić te procesy, na portalu praca.gov.pl pojawiły się nowe formularze.
Według nowych zasad zawartych w ustawie, obywatel Ukrainy, który:
- wjechał legalnie na terytorium Polski od dnia 24.02.2022 r. i deklaruje swój zamiar pozostania w Polsce,
- jak i obywatel Ukrainy, który przebywa legalnie niezależnie od terminu swojego przybycia,
nie potrzebuje zezwolenia na pracę. Jest jednak jeden warunek – elektroniczne powiadomienie, jakie pracodawca wysyła do urzędu pracy w terminie 14 dni od powierzenia pracy.
Czytaj także: Legalny pobyt obywateli Ukrainy na mocy specustawy [Infografika]
Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy
Formularz powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy jest dostępny od 15 marca br. na portalu praca.gov.pl w zakładkach „Zatrudnianie cudzoziemców” i „Rynek Pracy - pomoc dla Ukrainy”. Pracodawca do jego wypełnienia potrzebuje:
- danych identyfikacyjnych cudzoziemca,
- informacji o jego dokumencie podróży,
- szczegółów dotyczących powierzonej pracy oraz miejsca jej wykonywania.
System pozwala również na dodanie do formularza załącznika, jeśli pracodawca potrzebuje dołączyć np. pismo wyjaśniające lub pełnomocnictwo, gdy w sprawie działa pełnomocnik.
Uwaga Pracodawco! Na powiadomienie urzędu pracy o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy masz nieprzekraczalny termin - 14 dni. Formularz na praca.gov.pl nie daje możliwości wyboru daty wykraczającej poza ten termin.
Czytaj także: Praca.gov.pl – od czego zacząć?
Zgłoszenie do rejestracji jako osoba bezrobotna
Obywatel Ukrainy, który korzysta ze specjalnych uprawnień od 24 lutego br. oraz każdy obywatel Ukrainy, który aktualnie przebywa legalnie w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy. Na stronie praca.gov.pl od 23 marca jest dostępny elektroniczny formularz w języku ukraińskim, który ma ułatwić cały proces. Jest to „Zgłoszenie do rejestracji jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku albo poszukująca pracy (KRB-UA)”. Zgłoszenie rejestracyjne zawiera tylko niezbędne informacje, konieczne do nadania obywatelowi Ukrainy statusu, który wprowadzi go na polski rynek pracy. Ta uproszczona procedura jest dostępna tylko dla obywateli Ukrainy, którzy ubiegają się o:
- status osoby bezrobotnej bez prawa do zasiłku lub
- osoby poszukującej pracy.
Osoby te mogą zostać zarejestrowane pomimo braku wymaganej dokumentacji, ponieważ w szczególnie uzasadnionych przypadkach starosta, mając na uwadze obiektywne okoliczności lub przeszkody uniemożliwiające przedłożenie kompletu dokumentów oraz przekazanie wymaganych danych, może wyrazić na to zgodę.
Obywatele Ukrainy, którzy zamierzają ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, podlegają rejestracji na dotychczasowych zasadach, czyli wybierają formularz „Zgłoszenie do rejestracji jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy (KRB)”. Do tej rejestracji należy już przedstawić pełną wymaganą dokumentację.
Uwaga! W przypadku obywateli Ukrainy, jako osoby bezrobotne rejestrować mogą się również osoby starsze, tj. kobiety powyżej 60. roku życia i mężczyźni powyżej 65. roku życia (art. 22 ust. 6 ustawy).
Informacji dotyczących rejestracji elektronicznej przez praca.gov.pl udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem 19524.
Czytaj także: Zatrudnianie obywateli Ukrainy na podstawie przepisów specustawy z 12.03.2022 r.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (art. 22).
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 kwietnia 2020 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (§ 8 ust. 5).
https://wupgdansk.praca.gov.pl/uapyt
https://oborniki.praca.gov.pl/-/17653264-glowne-zalozenia-specustawy
Zobacz podobne artykuły:

Zezwolenie na pracę typu A i jeden z obowiązków pracodawcy Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy.

Student (cudzoziemiec) a obowiązek posiadania zezwolenia na pracę Cudzoziemiec z kraju trzeciego, by legalnie pracować w Polsce powinien mieć tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jest bowiem grupa cudzoziemców, którzy nie potrzebują zezwolenia na pracę. Zaliczają się do niej m.in. studenci. Jakie warunki powinien spełnić student (cudzoziemiec), by świadczyć pracę w Polsce bez zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.

Rodzaje zezwoleń na pracę [Zatrudnianie cudzoziemców] Istnieje kilka rodzajów zezwoleń na pracę w Polsce. Każde z nich charakteryzują inne okoliczności zatrudnienia cudzoziemca spoza krajów UE/EOG.

Obowiązki informacyjne pracodawcy, który uzyskał dla cudzoziemca zezwolenie na pracę [INFOGRAFIKA] Zatrudniasz cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę? Masz obowiązki informacyjne względem urzędu wojewódzkiego. Sprawdź, jakie!

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy 2023 Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (nazywana specustawą wojenną) obowiązuje od 12 marca 2022 r. Reguluje ona m.in. kwestie legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce i ich legalnego zatrudnienia. Od czasu wejścia w życie, ustawa „wojenna” była kilka razy nowelizowana. Co się zmieniło w przepisach dotyczących legalizacji zatrudnienia i legalnego pobytu obywateli Ukrainy w 2023 r.? Odpowiadamy.

Zezwolenie jednolite – załącznik nr 1 Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę umożliwia legalizację pobytu i pracy cudzoziemca w ramach jednej procedury, dlatego nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Wśród dokumentów, które cudzoziemiec musi złożyć do urzędu wojewódzkiego, aby uzyskać takie zezwolenie, jest załącznik nr 1. Kto wypełnia ten dokument i jakie informacje się w nim znajdują? Odpowiadamy.

Wynagrodzenie na zezwoleniu na pracę typu A W zezwoleniu na pracę, które pracodawca uzyskuje, gdy chce zatrudnić cudzoziemca z kraju trzeciego, określa się m.in. wynagrodzenie. Jakie ono powinno być? Co na ten temat czytamy w przepisach?

Zezwolenie na pracę a rodzaj umowy Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?