Back

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-02-24

Osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu mogą otrzymać zasiłek chorobowy nie tylko w czasie zatrudnienia. Podpowiadamy, jakie warunki należy spełnić, aby móc ubiegać się o zasiłek chorobowy, jeśli niezdolność do pracy powstała po ustaniu zatrudnienia.

Warunki i wysokość zasiłku chorobowego określają przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikom, spełniającym ustawowe warunki w zakresie ubezpieczenia chorobowego w czasie trwania stosunku pracy, jak również po jego ustaniu w określonych przypadkach.

 

Zasiłek chorobowy po ustaniu stosunku pracy

Nabycie prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego (wynikającego, np. ze stosunku pracy) następuje, w sytuacji gdy:

  • niezdolność do pracy powstała podczas zatrudnienia i trwa  po ustaniu stosunku pracy,
  • niezdolność do pracy powstała po ustaniu stosunku pracy.

Zgodnie z art. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli choroba trwała nieprzerwanie co najmniej 30 dni i powstała:

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego,
  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

 

Nieprzerwana niezdolność do pracy

Spełnienie warunku nieprzerwanej niezdolności do pracy nie oznacza jednego zwolnienia lekarskiego wystawionego na okres co najmniej 30 dni. Przyczyna niezdolności do pracy może wynikać z różnych chorób oraz może być wykazana na więcej niż jednym zwolnieniu lekarskim. Warunkiem koniecznym jest natomiast, aby pomiędzy okresami niezdolności do pracy nie było nawet jednodniowej przerwy. Wtedy warunek ciągłości zwolnienia lekarskiego zostanie spełniony.

 

Wniosek o zasiłek chorobowy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Aby otrzymać zasiłek chorobowy należy wystąpić do ZUS z odpowiednim wnioskiem. Jako wniosek o zasiłek należy złożyć: 

  • wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53,
  • wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA – jeśli otrzymano go od lekarza,
  • druku Z-10, w przypadku gdy otrzymano pierwsze zaświadczenie lekarskie, które obejmuje okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

 

Kiedy zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie będzie wypłacony?

Zgodnie z art. 13 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje osobie, która:

  • ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
  • nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia z powodu nieprzepracowania wymaganego okresu (w przypadku pracowników 30 dni),
  • jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego, świadczenia kompensacyjnego,
  • podlega obowiązkowo ubezpieczeniu w KRUS.

 

Okres wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia

Zasiłek chorobowy trwa nie dłużej niż 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w okresie ciąży - 270 dni. Jeżeli po wyczerpaniu tego limitu, osoba pobierająca zasiłek jest nadal niezdolna do pracy, może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

ZUS do jednego okresu zasiłkowego dodaje wszystkie okresy niezdolności do pracy, nawet jeżeli niezdolność była spowodowana różnymi przyczynami. Okres zasiłkowy to czas pobierania zasiłku chorobowego.

 

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Wakacje składkowe a zasiłek dla bezrobotnych
    Od listopada 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają możliwość korzystania ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. wakacji składkowych. Czy zaliczają się one do okresów, od których zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Pracownik na zwolnieniu lekarskim a informowanie pracodawcy
    Od wielu lat zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie trafiają do pracodawcy. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien dodatkowo poinformować przełożonego o chorobie i nieobecności w pracy? Odpowiadamy.

  • Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi w 2024 r.
    Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na skutek wrześniowej powodzi, mogą starać się o wsparcie z różnych instytucji. Jakie formy pomocy przygotował dla nich Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Kto i w jaki sposób może wnioskować o wsparcie? Odpowiadamy.

  • Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź
    ZUS oferuje przedsiębiorcom z terenów objętych tegoroczną powodzią specjalne formy wsparcia. W samym województwie opolskim do 23 października 2024 r. wpłynęło niemal 500 wniosków o ulgi w opłacaniu składek oraz 259 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń.

  • Umowy o dzieło cieszą się coraz mniejszą popularnością
    Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w pierwszym półroczu 2024 r. zgłoszono najmniej umów o dzieło od początku funkcjonowania rejestru umów o dzieło. Kto zgłaszał umowy o dzieło? Z kim były one zawierane? Odpowiadamy.

  • Składki do ZUS a praca studenta
    Rodzaj umowy, w ramach której student wykonuje pracę ma znaczenie, gdy mówimy o składkach na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych do ZUS. Czym zatem różni się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę od świadczenia pracy na umowie cywilnoprawnej (np. umowie zlecenia, umowie o dzieło)? Odpowiadamy.

  • Ostatni dzień na podjęcie decyzji. ZUS lub OFE
    Raz na cztery lata można zdecydować, gdzie ma być przekazywana część składki emerytalnej na drugi filar. Okienko transferowe kończy się w lipcu.

  • Świadczenie rehabilitacyjne – co warto wiedzieć?
    Pracownika, który pobiera zasiłek chorobowy obowiązuje limit czasowy. Zdarzają się sytuacje, że po jego wykorzystaniu, osoba otrzymująca takie świadczenie nadal, z powodu przedłużającej się choroby, nie może wrócić do pracy. Co wtedy? Rozwiązaniem może być świadczenie rehabilitacyjne. Podpowiadamy, komu ono przysługuje, jaka jest jego wysokość i co należy zrobić, by je otrzymać.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy