Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-10-30
ZUS oferuje przedsiębiorcom z terenów objętych tegoroczną powodzią specjalne formy wsparcia. W samym województwie opolskim do 23 października 2024 r. wpłynęło niemal 500 wniosków o ulgi w opłacaniu składek oraz 259 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń.
Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za okres sierpień-grudzień 2024 r. do połowy września przyszłego roku. Są tylko zobligowani do tego, by złożyć oświadczenie, że ucierpieli przez żywioł.
Ponadto mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty oraz o zawieszenie realizacji umowy o odroczenie terminu płatności składek lub zawieszenie realizacji umowy o rozłożenie należności na raty.
Pomoc z opłacaniem składek
- W związku z powodzią w województwie opolskim przyjęliśmy na razie niemal 500 wniosków o różne formy pomocy związane z opłacaniem składek. Większość wniosków, bo 416 dotyczyło wyznaczenia nowego terminu płatności składek. Natomiast 66 przedsiębiorców wnioskowało o umorzenie należności z tytułu składek w rezultacie strat wyrządzonych przez wodę – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Najwięcej wniosków o ulgi i umorzenia jest od przedsiębiorców i firm z powiatu nyskiego – 359. Płatnicy z powiatu brzeskiego złożyli 74 wnioski, z powiatu prudnickiego 24 wnioski. ZUS zarejestrował też 19 formularzy z powiatu krapkowickiego, 8 z powiatu opolskiego oraz
4 z głubczyckiego.
ZUS maksymalnie uprościł procedury rozpatrywania wniosków o udzielenie ulgi, które będą opierały się głównie na oświadczeniu płatnika. Przedsiębiorcy nie będą musieli zatem składać m.in. dokumentów obrazujących ich sytuację ekonomiczno-finansową z ostatnich trzech lat.
Świadczenie interwencyjne
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na 16 września mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia interwencyjnego. Ma ono pomóc zachować ciągłość w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wsparcie dotyczy zarówno osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w tym wspólników spółek cywilnych, osób prawnych, jak i jednostek organizacyjnych niebędących osobą prawną.
- Do 23 października zarejestrowaliśmy 259 wniosków o przyznanie i wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zdecydowana większość, bo 191 pochodzi od zainteresowanych z powiatu nyskiego. Z powiatu brzeskiego, a chodzi głównie o Lewin Brzeski jest 46 wniosków o ten rodzaj wsparcia. Co istotne, do 151 podmiotów ZUS już wysłał pieniądze. Zasilone zostały między innymi rachunki bankowe 111 poszkodowanych przedsiębiorców z powiatu nyskiego – dodaje Sebastian Szczurek.
O świadczenie interwencyjne o symbolu RSI - "Wniosek o świadczenie interwencyjne przeznaczone na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy poszkodowanego w wyniku powodzi" można aplikować do połowy marca 2025 r.
Wniosek można złożyć elektronicznie (Platforma Usług Elektronicznych ZUS/eZUS) w formie pisma ogólnego POG, do którego należy dołączyć wniosek o świadczenie interwencyjne. Niezbędne dokumenty można też złożyć w formie papierowej w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym. Wniosek w formie interaktywnego formularza jest dostępny na stronie www.zus.pl.
Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii
Źródło:
ZUS województwa opolskiego.
Zobacz podobne artykuły:
Dobry szef, czyli jaki? Z pewnością nie istnieje jeden złoty model zarządzania firmą. Są jednak cechy, które określają dobrego szefa. Sprawiają, że pracownicy mu ufają i mówią o nim z uznaniem. Jakie to cechy? Czy istnieje szef idealny? Zapraszamy do lektury.
Umowy o dzieło cieszą się coraz mniejszą popularnością Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w pierwszym półroczu 2024 r. zgłoszono najmniej umów o dzieło od początku funkcjonowania rejestru umów o dzieło. Kto zgłaszał umowy o dzieło? Z kim były one zawierane? Odpowiadamy.
Składki do ZUS a praca studenta Rodzaj umowy, w ramach której student wykonuje pracę ma znaczenie, gdy mówimy o składkach na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych do ZUS. Czym zatem różni się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę od świadczenia pracy na umowie cywilnoprawnej (np. umowie zlecenia, umowie o dzieło)? Odpowiadamy.
Ostatni dzień na podjęcie decyzji. ZUS lub OFE Raz na cztery lata można zdecydować, gdzie ma być przekazywana część składki emerytalnej na drugi filar. Okienko transferowe kończy się w lipcu.
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli wcześniejsza emerytura dla nauczycieli Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli emerytura przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, dotyczy nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego zatrudnionego w placówkach oświatowych, który urodził się po 1948 r. i spełnił określone warunki. Jakie? Co jeszcze warto wiedzieć o takim świadczeniu? Odpowiadamy.
Świadczenie honorowe, czyli dodatek specjalny dla stulatków Stulatek jest osobą, która ukończyła 100 lat. Po przekroczeniu tej dostojnej granicy wieku, ZUS wypłaca specjalny dodatek, czyli świadczenie honorowe. Co należy zrobić, aby je otrzymać? Czy jest ono jednorazowe? Odpowiadamy.
Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.
Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA] Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.
Informacje z regionów
-
PUP Augustów - Dni Pracodawców 2024
02.12.2024 -
PUP Augustów - Europejskie Dni Pracy
02.12.2024