Back

Pobyt krótkoterminowy cudzoziemca a praca w RP

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-04-12

Podstawowa zasada dotycząca zatrudnienia cudzoziemców w Polsce brzmi: legalna praca to legalny pobyt oraz zezwolenie na pracę. O ile z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę obcokrajowiec może być zwolniony, o tyle dokument pobytowy, i to taki, który uprawnia go do pracy, musi mieć zawsze. Czy możliwe jest zatrudnienie cudzoziemca, przebywającego w Polsce w ramach pobytu krótkoterminowego? Odpowiadamy.

Na wstępie warto wyjaśnić, co to jest tzw. pobyt krótkoterminowy i jak się go liczy. Pobyt krótkoterminowy to taki, który może trwać maksymalnie 90 dni w ciągu 180 dni.

Na stronie internetowej Straży Granicznej czytamy:

W praktyce kontrola wykorzystania limitu dni dopuszczalnego pobytu krótkoterminowego polega na cofnięciu się o 180 dni (od dnia dokonywania kontroli lub pierwszego dnia planowanego wjazdu i pobytu) i obliczenia np. na podstawie odcisków stempli kontroli granicznej liczby dni pobytu krótkoterminowego, które cudzoziemiec już wykorzystał w tym 180-dniowym okresie.        

 

Które dokumenty uprawniają do pobytu krótkoterminowego?

Do dokumentów, które uprawniają do pobytu krótkoterminowego zalicza się:

1. Wiza Schengen (oznaczona symbolem C). Ten rodzaj wizy otrzymują cudzoziemcy, którzy planują przyjazd do Polski (lub innego kraju strefy Schengen) na okres nieprzekraczający 90 dni w ciągu każdych 180 dni (podczas jednego lub kilku wjazdów), liczonych od daty wjazdu w okresie ważności wizy. Dokument ten uprawnia cudzoziemca do poruszania się po wszystkich państwach należących do strefy Schengen.

 

Czytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców a dokumenty pobytowe

 

2. Paszport, paszport biometryczny, czyli ruch bezwizowy. Obywatele niektórych państw trzecich mogą korzystać z pobytu krótkoterminowego w krajach strefy Schengen (w tym Polski) w ramach ruchu bezwizowego. Oznacza to, że do przekroczenia granicy jednego z krajów tego obszaru nie potrzebna jest wiza lub inny dokument pobytowy. Warto dodać, że cudzoziemcy z niektórych krajów (np. Gruzji, Mołdawii, Ukrainy), mogą korzystać z ruchu bezwizowego tylko wtedy, gdy posiadają paszport biometryczny.

W tym artykule wymienione są kraje, których dotyczy ruch bezwizowy: Ruch bezwizowy – których krajów dotyczy?

 

3. Inne dokumenty. Cudzoziemcy mogą przebywać w Polsce, w ramach pobytu krótkoterminowego, również na podstawie innych dokumentów niż wiza czy paszport (ruch bezwizowy). Jakich? Do pobytu krótkoterminowego (90 dni w ciągu 180 dni) uprawniają także wizy wydane przez inne państwa obszaru Schengen oraz dokumenty pobytowe wydane przez inne państwa obszaru Schengen. Do strefy Schengen należą: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, Chorwacja, Bułgaria oraz Rumunia (Bułgaria i Rumunia od 31 marca 2024 r.), a także Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia (ostatnie 4 państwa to państwa obszaru Schengen, które nie należą do UE).

Irlandia i Cypr są państwami członkowskimi UE, które nie należą do państw obszaru Schengen.

Oznacza to, że jeżeli cudzoziemiec (z kraju trzeciego) posiada wizę krajową (oznaczoną D) wydaną przez konsula jednego z krajów należących do strefy Schengen (oprócz Polski), może przebywać w RP przez 90 dni w ciągu 180 dni. Podobnie jest z zezwoleniem na pobyt czasowy / stały (kartą pobytu), wydanym przez właściwy organ, któregoś z krajów obszaru Schengen (oprócz Polski). Ono również uprawnia do pobytu w Polsce przez 90 dni w ciągu 180 dni.

 

Praca w trakcie pobytu krótkoterminowego

Cudzoziemcy, którzy mają jeden z dokumentów uprawniających ich do pobytu w RP w ramach pobytu krótkoterminowego (z wyjątkiem wizy Schengen wydanej w celu: turystycznym (kod wizy „01”) i korzystania z ochrony czasowej (kod wizy „20”)), mogą w tym czasie (90 dni w ciągu 180 dni) podjąć pracę, pod warunkiem uzyskania przez pracodawcę zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (oświadczenie dotyczy cudzoziemców z 5 krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy).

Wyjątek stanowią cudzoziemcy zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (np. absolwenci polskiej szkoły ponadpodstawowej czy absolwenci studiów stacjonarnych na polskiej uczelni). Oni mogą podjąć zatrudnienie mając jedynie dokument pobytowy, który uprawnia ich do podjęcia pracy w RP.

 

Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Straż Graniczna.

Biznes.gov.pl.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Cudzoziemcy w urzędzie pracy
    Czy każdy cudzoziemiec, który legalnie przebywa w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny? Na jakie wsparcie przewidziane w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy może liczyć obcokrajowiec? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć?
    Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.

  • Karta pobytu - przydatne informacje
    Karta pobytu jest dokumentem, który cudzoziemiec otrzymuje po uzyskaniu zezwolenia na pobyt. W okresie ważności potwierdza ona tożsamość cudzoziemca w Polsce oraz uprawnia wraz z ważnym paszportem do wielokrotnego przekraczania granicy Polski. Do czego jeszcze uprawnia karta pobytu? Co warto wiedzieć o tym dokumencie? Przedstawiamy garść przydatnych informacji.

  • Zatrudnianie obywateli Ukrainy [Q&A - Pytania i odpowiedzi]
    Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadziła znaczne ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców w Polsce. Jak wygląda procedura zatrudnienia? Przedstawiamy najpopularniejsze pytania pracodawców i odpowiadamy na nie.

  • Zezwolenie jednolite a ubezpieczenie zdrowotne
    Jednym z warunków ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) jest posiadanie przez cudzoziemca ubezpieczenia zdrowotnego lub potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kiedy należy przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie? Jakie dokumenty je potwierdzają? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE a nieprzerwany pobyt
    Jednym z warunków ubiegania się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest pięcioletni legalny pobyt w RP, bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Dodatkowo pobyt ten musi być nieprzerwany. Co to oznacza? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE a pięcioletni pobyt
    Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest wydawane cudzoziemcom, którzy są w Polsce ze względów ekonomicznych, np. pracują. Aby uzyskać takie zezwolenie, cudzoziemiec musi spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest legalny i nieprzerwany pobyt w RP przez co najmniej przez 5 lat bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Co zalicza się, a co nie do tego wymaganego okresu? Odpowiadamy.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy