Back

Naładuj akumulatory, zanim dopadnie Cię wypalenie zawodowe!

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-05-20

Chroniczne zmęczenie, senność, apatia, a z drugiej strony nadpobudliwość, nerwowość, zły nastrój – jeśli zauważasz podobne objawy u siebie, najwyższy czas zadbać o swoje zdrowie!

Najbardziej szkodliwe jest to, co zwykle wiąże się z intensywnym życiem zawodowym: częsty stres, niezdrowe odżywianie, brak czasu na aktywność fizyczną. Wszystkie te elementy rzutują na nasze zdrowie, mogą też prowadzić do groźnych chorób.

Zespół przewlekłego zmęczenia

Jest on uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną, choć paradoksalnie - oficjalnie nie można powiedzieć, że jest to choroba, gdyż nie ma jej w międzynarodowym spisie chorób. Zespół chronicznego zmęczenia w skrócie nazwany został CFS, czyli z ang. chronic fatique syndrome. Jakie są jego objawy? Jest to niewytłumaczalne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i trwa ponad 6 miesięcy. Należy zauważyć, że na jego występowanie najbardziej narażone są osoby, które prowadzą intensywny tryb życia, żyją „w  biegu”, zazwyczaj mają dużo obowiązków, które wykonują w pośpiechu. Skutkiem takiego trybu życia może być wyczerpanie organizmu oraz CFS. Co ważne, takie objawy mogą występować także u osób młodych. Warto dodać, że CFS często bywa konsekwencją wypalenia zawodowego, z którym borykają się przedstawiciele wielu zawodów.

Zespół przewlekłego zmęczenia wiąże się często z takimi objawami somatycznymi jak: ból gardła, bóle mięśni i stawów, ból głowy. Może też przyczyniać się do zaburzeń snu oraz pamięci czy koncentracji. Te objawy nie tylko utrudniają wykonywanie obowiązków zawodowych czy normalne funkcjonowanie, ale przede wszystkim mogą prowadzić do innych, groźniejszych chorób.

Jak najlepiej zadbać o siebie?

Przede wszystkim warto zacząć od wygospodarowania codziennie czasu dla siebie. Może to być godzina, ale jeśli nie ma takiej możliwości – przynajmniej 15 minut codziennego relaksu. Nie narzucaj sobie jednak, co masz robić w tym czasie, tylko rób to, na co faktycznie masz ochotę. Bieganie? Jeśli lubisz sport – super. A co, jeśli tego nie lubisz? Zrelaksuj się w wannie, poczytaj ulubioną książkę, wypij filiżankę pysznej kawy lub herbaty, delektując się jej smakiem, bez pośpiechu. To wszystko możesz zrobić w tygodniu, a w weekend? Zrób coś więcej! Pójdź do kina, spotkaj się na kawie z przyjacielem, pójdź na basen czy rower. Możliwości jest wiele, ważne, aby tylko znaleźć tę odrobinę czasu, która pozwoli naszemu organizmowi się zregenerować.

Kontakty z innymi

Są różne typy ludzi. Jedni uwielbiają towarzystwo innych, drudzy mają wąskie grono sprawdzonych znajomych. To, co łączy obie grupy, to potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem. Szczera rozmowa, spotkanie, wspólne zrobienie czegoś daje ogromną satysfakcję. Poza tym rozmowa z osobą, którą lubimy i której ufamy, oczyszcza nas psychicznie, uwalnia od złych emocji, a przez to daje energię do dalszej pracy i rozwoju. Warto spotykać się z inspirującymi ludźmi – takimi, którzy pozytywnie na nas wpływają, są optymistami, nie skupiają się na samych problemach, ale przede wszystkim na rozwiązaniach. To są ludzie, którzy zawsze potrafią dobrze doradzić i znaleźć wyjście nawet z najtrudniejszej sytuacji.

Sen – najlepszym przyjacielem

Często bywa niedoceniany, ale to od niego w dużym stopniu zależy jakość naszego życia i …uroda. Z tego powodu lepiej go nie bagatelizować. Brak snu negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, może powodować rozdrażnienie lub problemy z koncentracją. W trakcie snu nasz organizm się regeneruje, przetwarza wiedzę, z która zetknęliśmy się w dzień, a procesy tworzenia i rozbudowy istniejących połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi w trakcie snu zachodzą najaktywniej. Brak snu może powodować nie tylko gorsze samopoczucie, ale też problemy z odżywianiem, a w konsekwencji z utrzymaniem stałej wagi ciała i samoakceptacją.

Warto więc chodzić spać o regularnych porach. Liczba godzin snu, jakiej potrzebujemy, jest kwestią indywidualną. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie „zarywać nocy”. A co w sytuacji, gdy mamy problem z zaśnięciem? Przygotujemy się odpowiednio, aby takich kłopotów uniknąć. Pomocna jest aktywność fizyczna w dzień, wypicie melisy lub rumianku przed snem. Warto też unikać spożywania obfitych posiłków wieczorem i zabierania laptopa do łóżka, czy zasypiania przed telewizorem.

Możliwości na regenerację naszych życiowych akumulatorów jest wiele. Najlepiej dobrać je indywidualnie do swoich potrzeb. Warto to zrobić, gdyż dzięki temu możemy długo cieszyć się wysoką jakością swojego życia, zarówno prywatnego jak i zawodowego.  Warto zaznaczyć, że nie gwarantuje nam to uniknięcia wypalenia zawodowego, ale pewne jest to, że znacząco ogranicza ryzyko jego wystąpienia.  Warto zdrowo żyć!

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jaki wpływ mają nowoczesne technologie na zatrudnianie młodych?
    „Dostosowanie współczesnego środowiska pracy do oczekiwań przedstawicieli różnych pokoleń jest wręcz kluczowe dla funkcjonowania firm. Aktualnie na rynku mamy przedstawicieli kilku grup pokoleniowych mających różne oczekiwania i czasami zupełnie odmienne podejście do życia czy pracy” – mówi Justyna Mazur, ekspertka rynku pracy IT, liderka w Experis. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami zatrudniającymi pracowników w różnym wieku? Jaką rolę odgrywa w tym nowoczesna technologia?

  • Rodzice w pracy - wyzwania dla pracodawcy
    Rodzice stanowią liczną grupę pracowników w Polsce. Szacuje się, że w przedziale wiekowym między 24. a 54. rokiem życia, to 1/3 wszystkich zatrudnionych. Urlopy rodzicielskie są nie lada wyzwaniem dla pracodawców, którzy muszą mierzyć się z długą nieobecnością pracowników oraz ponownym wdrożeniem ich do pracy.

  • Urlop na żądanie – wątpliwości
    Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Urlop wypoczynkowy – przydatne informacja dla pracowników
    Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, czyli osoby, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Nie może on zrzec się tego prawa ani przenieść go na inną osobę. Co jeszcze warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy