Back

Bon na zasiedlenie – komu przysługuje, a komu nie?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-09-06

Bon na zasiedlenie jest formą wsparcia, oferowaną przez powiatowe urzędy pracy, skierowaną do osób bezrobotnych, które nie ukończyły 30. roku życia. Warunkiem ubiegania się o bon jest podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Odpowiadamy, co w sytuacji, gdy ktoś m.in. nawiązuje stosunek administracyjny lub odbywa szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydenckim lub pozarezydenckim. Czy takim osobom przysługuje bon na zasiedlenie?

Zgodnie z art. 66n ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy na wniosek bezrobotnego do 30. roku życia starosta, na podstawie umowy, może przyznać bon na zasiedlenie w związku z podjęciem przez niego poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli z tytułu ich wykonywania będzie osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym. Opisane w przepisach warunki mają wpływ na to komu można przyznać bon na zasiedlenie, a komu to świadczenie nie przysługuje.

 

Stosunek administracyjny

Osoby bezrobotne, które rozpoczną stosunek służbowy w policji nie mogą ubiegać o bon na zasiedlenie ponieważ jest to stosunek administracyjny (nie jest stosunkiem pracy w rozumieniu ustawy Kodeks pracy). A zatem, nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nawiązanie stosunku służbowego na podstawie rozkazu personalnego o mianowaniu na stanowisko służbowe w policji nie spełnia przesłanek, wynikających z ustawy o promocji zatrudnienia, dotyczących bonu na zasiedlenie.

Podobnie stosunek służby wojskowej ma charakter stosunku administracyjnego. Żołnierz z tytułu pełnienia służby nie otrzymuje wynagrodzenia, tylko uposażenie zasadnicze i dodatki.

W związku z administracyjnym charakterem stosunku służby wojskowej, powołanie do służby wojskowej, bez względu na rodzaj służby i czas trwania, osoby bezrobotnej, nie może być uznane za spełnienie warunków określonych w ustawie o promocji zatrudnienia, dotyczących bonu na zasiedlenie.

Również stosunek służbowy funkcjonariuszy służby więziennej (na podstawie mianowania) nie spełnia warunków, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia. Obowiązujące przepisy wyłączają obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w trakcie trwania stosunku służbowego funkcjonariuszy Służby Więziennej. Nie podlegają oni ubezpieczeniom społecznym, lecz odrębnym regulacjom zawartym w ustawie o Służbie Więziennej. 

Także stosunek służb mundurowych w Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa ma charakter stosunku administracyjnego, a zatem nie jest stosunkiem pracy w rozumieniu Kodeksu pracy. W związku z administracyjnym charakterem stosunku tych służb, bez względu na rodzaj służby i czas trwania, osobie bezrobotnej, nie może być przyznany bon na zasiedlenie, gdyż nie spełni ona warunków, określonych w ustawie o promocji zatrudnienia.

 

Aplikanci komorniczy, KSAP i staż podyplomowy lekarzy

W przypadku aplikantów komorniczych wpis na listę aplikantów następuje na podstawie uchwały rady izby komorniczej. Rada izby komorniczej obowiązana jest wskazać komornika, w którego kancelarii aplikant komorniczy jest albo zostanie zatrudniony. Odbywanie praktyki przez aplikanta komorniczego, w ramach której aplikant nabywa prawo do wykonywania zawodu komornika, nie spełnia przesłanek uprawniających do rozliczenia bonu na zasiedlenie.

Kształcenie w KSAP (Krajowej Szkole Administracji Publicznej) nie jest równorzędne z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia.

Tak więc, okres pobierania stypendium z KSAP, nie powinien zostać uznany za spełnienie warunków, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, dotyczących bonu na zasiedlenie.

Również odbywanie stażu podyplomowego, w ramach którego lekarz lub lekarz dentysta wykonuje zawód na podstawie ograniczonego prawa do wykonywania tego zawodu, jest formą obowiązkowego kształcenia podyplomowego. Oferta stażu jest lekarzowi przedstawiona, w związku z czym nie zostają spełnione przesłanki uprawniające do uzyskania bonu na zasiedlenie.

 

Szkolenia specjalizacyjne w trybie rezydenckim lub pozarezydenckim

Inaczej wygląda sytuacja osób, które odbywają szkolenia specjalizacyjne w trybie rezydenckim lub pozarezydenckim. W tym przypadku możemy mówić o spełnieniu warunków ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, dotyczących bonu na zasiedlenie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy szkolenie specjalizacyjne prowadzone w trybie pozarezydenckim (na wniosek lekarza) odbywa się w ramach poszerzenia zajęć programowych stacjonarnych studiów doktoranckich o program specjalizacji odbywanej w tej samej jednostce, w dziedzinie zgodnej z kierunkiem tych studiów, i w ramach udzielonego urlopu szkoleniowego lub urlopu bezpłatnego, a po ukończeniu tych studiów – w trybie określonym w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

 

Urzędy pracy rozpatrują przyznanie bonu na zasiedlenie w oparciu o złożony wniosek, obowiązujące przepisy oraz wewnętrzny regulamin, który może wprowadzać dodatkowe zasady przyznawania wsparcia.

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku – art. 66n.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?
    Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Staż pracy a wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Sprawdź, jakie okresy wpływają na wysokość świadczenia.

  • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

  • Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę
    Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

  • Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca
    Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

  • Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
    Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

  • Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców
    Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy