Back

Atuty pracownika bez doświadczenia zawodowego

Jak odwrócić uwagę rekrutera od braku kwalifikacji zawodowych i doświadczenia?

Brak doświadczenia zawodowego nie musi być czynnikiem eliminującym na rozmowie kwalifikacyjnej. Wykorzystaj inne atuty, które mogą skłonić pracodawcę do zatrudnienia właśnie Ciebie. Na co pracodawcy zwracają uwagę, jeśli kandydat nie ma doświadczenia zawodowego?

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Choć odpowiedni strój oraz inne elementy, widoczne na pierwszy rzut oka, mają duże znaczenie, skupmy się na tym, co kandydat ma w środku, czyli jakimi cechami osobistymi może się zareklamować.

Pracowitość

Często na etapie rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci proszeni są o wykonanie zadania, które może należeć w przyszłości do ich obowiązków zawodowych. Zadanie to ma na celu nie tylko sprawdzenie ich umiejętności, ale także weryfikuje energię kandydata oraz chęci do pracy. Warto się wykazać zainteresowaniem i zapałem do nowego wyzwania, a nie stać w kącie i czekać, aż ktoś inny zgłosi się pierwszy. Nie należy obawiać się porażki. Strach może działać na niekorzyść. Wypełnienie prawidłowo poleconego zadania jest na pewno plusem, ale kandydat, który pali się do roboty, pełen entuzjazmu, jest znacznie lepiej spostrzegany, nawet pomimo drobnego potknięcia.

Otwartość na nowe wyzwania

Kolejnym atutem może być chęć do robienia nowych rzeczy. Jeśli przyszły pracodawca będzie chciał zlecić zadanie, z którym nie miałeś do czynienia, nie zniechęcaj się. Nie mów od razu, że nigdy tego nie robiłeś i nie podejmiesz się tego obowiązku. Owszem, należy szczerze powiedzieć, że nie masz w tej dziedzinie doświadczenia, ale chętnie się sprawdzisz i zrobisz wszystko, aby rezultat był jak najlepszy.

Kreatywność

Kolejną cechą lubianą przez pracodawców jest kreatywność, czyli umiejętność oferowania oryginalnych rozwiązań. Pracownik, który posiada tę cechę, z pewnością okaże się cennym nabytkiem dla każdego szefa, pomimo tego, iż nie posiada doświadczenia zawodowego. Dlatego w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, jak tylko nadarzy się okazja, warto pochwalić się tą cechą.

Result-oriented

Skupianie się na osiąganiu wyników i umiejętność doprowadzenia zaczętego zadania do końca. Bez względu na to, jakie trudności napotykamy przy jego wypełnieniu, powinno ono zostać wykonane, najlepiej w czasie, który został na to przewidziany.

Przydatnymi mogą okazać się również takie cechy jak stanowczość, odporność na stres czy umiejętność pracy w zespole.

Jeśli brak Ci doświadczenia, skup się na swoich umiejętnościach miękkich – pracodawcy coraz częściej je doceniają, a nawet stawiają wyżej niż doświadczenie zawodowe. Zrób w głowie listę swoich atutów i powodzenia.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • 10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA]
    Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy
    Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

  • 5 pytań, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej [Infografika]
    W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób wywrzeć dobre wrażenie? Jak wyglądać? O co zapytać rekrutera? Jak błyskotliwie odpowiadać na pytania? W naszej infografice podpowiemy Ci, jakich pytań nie powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

  • Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje?
    Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.

  • Rodzaje CV – wybierz najlepsze dla siebie
    Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne CV. Dlatego wysyłanie tego dokumentu w niezmienionej formie na różne stanowiska może nie przynieść zadowalających rezultatów. Aby zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy i przekonać go, że nie zmarnuje cennego czasu, kandydat powinien szczegółowo dopracować treść CV. Jednak pierwszym krokiem przy tworzeniu tego dokumentu będzie wybór odpowiedniej formy. A jest ich kilka.

  • Najbardziej kreatywne kampanie rekrutacyjne na rynku – rusza kolejna edycja „Liderów Rekrutacji”
    Poszukiwanie i pozyskiwanie talentów na rynku pracy w wielu branżach nie należy do najłatwiejszych. Aby wyróżnić się na tle konkurencji, część firm stawia na nieszablonowe i kreatywne kampanie rekrutacyjne, często wykorzystując do tego szerokie możliwości, jakie dają media społecznościowe oraz marketing internetowy. Wyróżniające się, nieszablonowe rekrutacje mogą zostać nagrodzone, bo właśnie wystartowała kolejna edycja „Liderów Rekrutacji” OLX!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy