Back

Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-07-08

Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.

Przed podjęciem wakacyjnej pracy warto odpowiednio się do tego przygotować. Nie chodzi tutaj tylko o CV, które jest podstawą przy szukaniu pracy, ale kilka kwestii formalnych, o których warto wiedzieć, aby nie zostać oszukanym.

 

Jaka to firma?

Znalazłeś interesującą Cię ofertę? Świetnie! Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, czy firma istnieje. Wystarczy poszperać chwilę w Internecie. Jednoosobowe firmy posiadają wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdzie można sprawdzić historię danego wpisu, podając np. nazwę lub NIP. Spółki mają wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Jeśli masz być zatrudniony przez agencję zatrudnienia, sprawdź, czy agencja posiada wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.

Oprócz informacji, że firma istnieje, przegląd wpisów może powiedzieć Ci, czy dana firma nie jest np. w stanie upadłości. Może to mieć duże znaczenie dla wypłaty wynagrodzenia.

 

Wyślij zgłoszenie

Niezbędnym minimum przy wysyłaniu swojego zgłoszenia jest dobrze napisane CV. Jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, postaraj się zawrzeć w CV swoje mocne strony, które przyciągną uwagę potencjalnego pracodawcy.

 

Czytaj także: Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV

 

Podpisz umowę

Pamiętaj, że każda umowa, czy to o pracę, czy zlecenia, powinna być podpisana przed rozpoczęciem pracy. Nawet jeśli praca ma być wykonywana przed kilka dni, zawarcie pisemnej umowy jest podstawą. Nie bój się zapytać, jeśli któryś zapis umowy jest niezrozumiały. Pamiętaj, aby się upewnić, że proponowane wynagrodzenie lub stawka godzinowa nie będą niższe od obowiązujących w danym roku kalendarzowym.

 

Czytaj także: Zatrudnienie młodocianego w czasie wakacji

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym
    Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych – jak długo należy pracować, aby go otrzymać?
    Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Czy urząd pracy może skrócić okres jego pobierania? Wyjaśniamy.

  • Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? [RAPORT]
    „W przeciwieństwie do zwykłego zmęczenia, w którym wypoczynek przynosi ulgę, wypalenie zawodowe to stan chroniczny – bez względu na to, czy jesteśmy po weekendzie, czy po długim urlopie, wracamy do pracy i dopada nas zespół trzech objawów – wyczerpanie psychoruchowe, negatywne ocenianie swoich kompetencji i przyszłości oraz depersonalizacja innych, czyli postrzeganie ich jako szarej, irytującej masy, wobec której brak nam już empatii i cierpliwości” – mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ. Manpower zapytał pracowników, w jaki sposób pracodawcy mogliby zapobiegać zjawisku wypalenia zawodowego. Oto, co odpowiedzieli.

  • Zatrudnianie cudzoziemców absolwentów polskich szkół policealnych
    Do legalnego zatrudnienia cudzoziemca, co do zasady, potrzebne są odpowiedni tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady istnieją wyjątki. Są bowiem cudzoziemcy, którzy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę. Czy do tej grupy zaliczają się absolwenci szkół policealnych? Odpowiadamy.

  • Zatrudnienie obywateli Ukrainy. Kiedy nowe powiadomienie
    Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy jest najprostszą formą legalizacji pracy cudzoziemców z krajów trzecich w RP. To opcja bezpłatna, umożliwiająca zatrudnienie i dopełnienie formalności później, w ciągu 7 dni od powierzenia pracy. Przepisy ustawy specjalnej o pomocy obywatelom Ukrainy przewidują okoliczności, które wpływają na konieczność wysłania kolejnego powiadomienia. Jakie to okoliczności? Odpowiadamy.

  • Nieważny paszport cudzoziemca a legalna praca
    W ostatnim czasie pojawia się dużo pytań o to, czy cudzoziemiec, którego paszport utracił ważność może legalnie pracować w Polsce. Wątpliwości biorą się w dużej mierze stąd, że wielu obywateli Białorusi i Ukrainy ma problem z uzyskaniem nowego dokumentu podróży. Warto zatem przytoczyć stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz informacje Straży Granicznej dotyczące cudzoziemców z nieważnym paszportem.

  • Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
    Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!

  • Jak wykształcenie wpływa na wymiar urlopu? [INFOGRAFIKA]
    Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. A co ma z tym wspólnego poziom wykształcenia? Okazuje się, że sporo.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy