Powrót

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-01-05

Decyzja o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy jest jednostronną decyzją pracodawcy, niezależną od tego, która strona stosunku pracy złożyła oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę i z jakiego powodu. Nie ma też znaczenia, czy wypowiadana jest umowa na okres próbny, na czas określony, czy nieokreślony. Jeśli to pracownik występuje do pracodawcy z wnioskiem o zwolnienie go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, nie jest to dla pracodawcy wiążące. Może, ale nie musi wyrazić na to zgody.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie musi dotyczyć całego okresu wypowiedzenia, a tylko jego część.

 

Prawo do wynagrodzenia

Jeśli pracodawca podejmie decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy, to za cały okres tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pomimo nieobecności w pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie liczone w taki sam sposób jak za urlop wypoczynkowy, a więc oprócz wynagrodzenia zasadniczego będą miały wpływ również inne składniki, np.: premie regulaminowe, dodatki za nadgodziny czy dodatki za pracę w nocy.

 

Urlop wypoczynkowy

Pracodawca nie może udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi w okresie zwolnienia go z obowiązku świadczenia pracy. Jeżeli pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Z punktu widzenia pracodawcy, korzystniej jest wysłać pracownika w okresie wypowiedzenia na niewykorzystany urlop wypoczynkowy, a dopiero później zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy.

 

Przywrócenie do pracy

O ile decyzja o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy jest jednostronna, o tyle przywrócenie do pracy pracownika po wydaniu takiej decyzji zależy już od dobrej woli pracownika. Kodeks pracy nie przewiduje tu okoliczności, które będą nakazywać pracownikowi powrót do pracy. Jeśli jednak podejmie decyzję o powrocie, strony powinny zawrzeć porozumienie o rezygnacji ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przez pracownika.

Należy zaznaczyć, że rezygnacja ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przez pracownika nie jest jednoznaczna z uchyleniem wypowiedzenia. Pracownik w takim przypadku dalej jest w okresie obowiązującego go wypowiedzenia.

 

Szczegółowych informacji w zakresie prawa pracy udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy