Powrót

Zmiana zamieszkania bezrobotnego z prawem do zasiłku

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-10-16

Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie wypłacane osobom bezrobotnym przez powiatowe urzędy pracy po dokonaniu formalnej rejestracji i spełnieniu odpowiednich warunków. Okres pobierania zasiłku jest uzależniony od wielu czynników, szczególnie ważna jest stopa bezrobocia na terenie danego powiatu. Może być on przyznany na okres sześciu lub dwunastu miesięcy.

Może się zdarzyć, że osoba bezrobotna, której urząd pracy przyznał zasiłek, zmienia miejsce zamieszkania. Nie jest to równoznaczne z utratą statusu bezrobotnego, a tym samym z pozbawieniem prawa do przyznanego świadczenia. Aby tak się nie stało, należy jednak dopełnić pewnych formalności.

 

Formalności przed zmianą zamieszkania

 

W przypadku zmiany miejsca zameldowania lub pobytu czasowego, bezrobotny zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie urząd pracy, w którym jest zarejestrowany w ciągu siedmiu dni kalendarzowych od zmiany miejsca meldunku lub pobytu. Zostanie wówczas wykreślony z rejestru osób bezrobotnych.

 

Formalności po zmianie zamieszkania

 

Po zmianie miejsca zameldowania lub pobytu czasowego, osoba bezrobotna powinna udać się do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działań przebywa, w nieprzekraczalnym terminie 14 dni kalendarzowych. Wówczas taka osoba zostanie ponownie zarejestrowana i zasiłek, którego nie zdążyła pobrać, zostanie jej wypłacony do końca okresu, na jaki został jej przyznany.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucja rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dodatek aktywizacyjny a urlop bezpłatny
    Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Czy świadczenie to będzie naliczane również w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym? Odpowiadamy.

  • Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia określone warunki i zarejestruje się w urzędzie pracy. Czy sposób rozwiązania umowy ma wpływ na przyznanie świadczenia? Jak to wygląda w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne)? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych?
    Suma okresów uprawniających do zasiłku dla bezrobotnych wpływa na wysokość tego zasiłku. Sprawdź, jakie to okresy.

  • Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku
    Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

  • Jak dostać zasiłek dla bezrobotnych?
    Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna nie zawsze wiąże się z otrzymaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych, potocznie zwanego kuroniówką. Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych należy spełnić określone warunki. Jakie to warunki i jaka jest wysokość „kuroniówki” w 2023 roku? Podpowiadamy.

  • Jaką rolę pełni Fundusz Pracy?
    Fundusz Pracy (FP) jest państwowym funduszem, w ramach którego gromadzone są środki na cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia. Jakie to cele i jakie znaczenie ma Fundusz Pracy? Sprawdź!

  • Statusu bezrobotnego a wyjazd
    Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy