Powrót

Zawody ze świetlaną przyszłością

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-07-03

Kim chcesz zostać, gdy dorośniesz? To pytanie znane od niepamiętnych czasów. Zadawano je naszym rodzicom, nam, a teraz naszym dzieciom. Pytanie pozostaje takie same, zmieniają się natomiast odpowiedzi. Jakie zawody są przyszłościowe? Kim będą kiedyś najmłodsi dziś Polacy?

Postęp technologiczny, rozwój gospodarczy, rozbudowa miast, czynniki demograficzne i wiele innych elementów składa się na zmianę wykonywanych i potrzebnych zawodów. Kto w obecnych czasach wyobraża sobie życie bez samochodu i (co za tym idzie) bez mechanika samochodowego? A przecież ten zawód powstał stosunkowo niedawno. Dziś jest bardzo powszechny i pożądany. Dobry mechanik jest na wagę złota.

 

Rewolucja technologiczna

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie sądził, że Internet tak zmieni nasz świat. Na przestrzeni ostatnich dekad stał się on ważną częścią życia miliardów ludzi. Wraz z Internetem pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na informatyków, programistów, twórców stron internetowych i  wiele innych zawodów powiązanych z branżą IT.

Rewolucyjne zmiany zaszły także w branży telekomunikacyjnej. Obecnie mało kto korzysta już z (niegdyś tak pożądanego) telefonu stacjonarnego. Dziś telefon to już niemal przenośny komputer. Postęp technologiczny przełożył się zatem na znaczące zmiany w strukturze osób zatrudnionych w branży telekomunikacyjnej.

 

Zawody deficytowe

Według raportu „Barometr Zawodów” w 2020 roku wśród najbardziej deficytowych zawodów pojawili się między innymi: lekarze, pielęgniarki i położne, kucharze, mechanicy samochodowi, samodzielni księgowi, fryzjerzy, kierowcy samochodów ciężarowych, dekarze, betoniarze i zbrojarze, piekarze, robotnicy budowlani oraz ślusarze.

Wśród zawodów nadwyżkowych wymienia się ekonomistów – na nich ogromne zapotrzebowanie było na przełomie wieków.

Z kolei raport Trenkwalder „Rynek pracy oczami pracodawców. Efektywność i plany rekrutacyjne na drugą połowę 2019” wskazuje, że najbardziej poszukiwani pracownicy w Polsce to: specjalista IT, programista, inżynier, handlowiec, operator maszyn, elektryk, elektromechanik, pracownik produkcji, pracownik fizyczny, operator wózka widłowego, automatyk i kierowca.

 

Zawody przyszłości

Eksperci zajmujący się analizą rynku pracy wskazują, że wśród najbardziej przyszłościowych zawodów znajdą się między innymi:

  • pracownicy związani z branżą medyczną (ma to związek ze zmianami demograficznymi na świecie, widoczne zwłaszcza w Europie starzenie się społeczeństw),
  • inżynierowie odnawialnych źródeł energii (te zmiany będą dotyczyć tych krajów, w których nacisk będzie kładziony na pozyskiwanie energii ze źródeł ekologicznych),
  • robotnicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani, np. operatorzy maszyn, elektrycy, magazynierzy (tu eksperci wskazują, że deficyt jest spowodowany zaniedbaniami w polskim systemie edukacji). 

Według prognoz, o pracę w najbliższych latach powinni być spokojni także: specjaliści z branży IT, biotechnolodzy, logistycy, inżynierowie elektrotechnologii, trenerzy / dietetycy, specjaliści do spraw finansowych, analitycy big data / data scientist, graficy komputerowi i pracownicy naukowi.

 

Zawody, które dopiero powstaną

Warto także wspomnieć o zawodach, których jeszcze nie ma. Brzmi zagadkowo? Taka jest jednak nasza rzeczywistość. Postęp technologiczny sprawia, że w szybkim tempie pojawia się zapotrzebowanie na pracowników, których nie jest jeszcze w stanie wykształcić żadna uczelnia. Chodzi tu np. o obsługę nowoczesnych maszyn. Dobrym przykładem sprzed kilku lat jest np. planowanie obiektów 3D do drukarek 3D.

Takich zawodów będzie coraz więcej. Dlatego osoby, które dopiero będą podejmować decyzję o wyborze swojej ścieżki zawodowej. mają twardy orzech do zgryzienia. W kwestii nieistniejących zawodów nie mogą poradzić się rodziców lub osób, które mają doświadczenie, tak jak odbywa się to najczęściej.

Niszowe, nowe umiejętności wymagają śledzenia bieżących trendów na rynku pracy i nowoczesnych technologii. W tej sytuacji niezwykle pomocne są różnego rodzaju staże, szkolenia, wymiany studenckie czy działalność w kołach naukowych. Informacji na ich temat najłatwiej szukać w Internecie oraz u doradców zawodowych (np. Akademickie Biuro Karier).

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

barometrzawodow.pl 

Raport Trenkwalder „Rynek pracy oczami pracodawców. Efektywność i plany rekrutacyjnej na drugą połowę 2019”

interviewme.pl

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dorabianie do etatu [RAPORT]
    Dla wielu Polaków koniec dnia w pracy nie oznacza wypoczynku, a rozpoczęcie drugiego zarobkowego zajęcia. Jakie są powody dorabiania do etatu i które pokolenie robi to najczęściej? Odpowiedzi przynosi raport przygotowany przez Aplikuj.pl.

  • Cudzoziemcy - praca po zakończeniu ważności zezwolenia na pracę a oczekiwaniem na rejestrację oświadczenia
    Zdarzają się sytuacje, w których ważność kończy jeden dokument legalizujący pracę cudzoziemca i pracodawca czeka na uzyskanie kolejnego. Co się dzieje w okresie oczekiwania? Jak to wygląda w przypadku zakończenia ważności zezwolenia na pracę, gdy pracodawca czeka na rejestrację oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Czy praca w okresie oczekiwania jest legalna? Odpowiadamy.

  • 5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA]
    Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r.
    1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w RP i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w RP.

  • Zezwolenie na pracę - powierzenie pracy o innym charakterze
    W zezwoleniu na pracę określa się m.in. stanowisko lub rodzaj pracy wykonywanej przez cudzoziemca. Powierzenie cudzoziemcowi pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu uważa się za nielegalne. Jednak nie zawsze. Przepisy umożliwiają bowiem wykonywanie pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę. W jakich okolicznościach? Odpowiadamy.

  • Nielegalne zatrudnienie lub nielegalna inna praca zarobkowa
    Pojęcie nielegalnej pracy najczęściej kojarzy się z zatrudnianiem cudzoziemców. Dotyczy ono jednak wszystkich pracowników. Co dokładnie oznacza? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy