Powrót

Zawody ze świetlaną przyszłością

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-07-03

Kim chcesz zostać, gdy dorośniesz? To pytanie znane od niepamiętnych czasów. Zadawano je naszym rodzicom, nam, a teraz naszym dzieciom. Pytanie pozostaje takie same, zmieniają się natomiast odpowiedzi. Jakie zawody są przyszłościowe? Kim będą kiedyś najmłodsi dziś Polacy?

Postęp technologiczny, rozwój gospodarczy, rozbudowa miast, czynniki demograficzne i wiele innych elementów składa się na zmianę wykonywanych i potrzebnych zawodów. Kto w obecnych czasach wyobraża sobie życie bez samochodu i (co za tym idzie) bez mechanika samochodowego? A przecież ten zawód powstał stosunkowo niedawno. Dziś jest bardzo powszechny i pożądany. Dobry mechanik jest na wagę złota.

 

Rewolucja technologiczna

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie sądził, że Internet tak zmieni nasz świat. Na przestrzeni ostatnich dekad stał się on ważną częścią życia miliardów ludzi. Wraz z Internetem pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na informatyków, programistów, twórców stron internetowych i  wiele innych zawodów powiązanych z branżą IT.

Rewolucyjne zmiany zaszły także w branży telekomunikacyjnej. Obecnie mało kto korzysta już z (niegdyś tak pożądanego) telefonu stacjonarnego. Dziś telefon to już niemal przenośny komputer. Postęp technologiczny przełożył się zatem na znaczące zmiany w strukturze osób zatrudnionych w branży telekomunikacyjnej.

 

Zawody deficytowe

Według raportu „Barometr Zawodów” w 2020 roku wśród najbardziej deficytowych zawodów pojawili się między innymi: lekarze, pielęgniarki i położne, kucharze, mechanicy samochodowi, samodzielni księgowi, fryzjerzy, kierowcy samochodów ciężarowych, dekarze, betoniarze i zbrojarze, piekarze, robotnicy budowlani oraz ślusarze.

Wśród zawodów nadwyżkowych wymienia się ekonomistów – na nich ogromne zapotrzebowanie było na przełomie wieków.

Z kolei raport Trenkwalder „Rynek pracy oczami pracodawców. Efektywność i plany rekrutacyjne na drugą połowę 2019” wskazuje, że najbardziej poszukiwani pracownicy w Polsce to: specjalista IT, programista, inżynier, handlowiec, operator maszyn, elektryk, elektromechanik, pracownik produkcji, pracownik fizyczny, operator wózka widłowego, automatyk i kierowca.

 

Zawody przyszłości

Eksperci zajmujący się analizą rynku pracy wskazują, że wśród najbardziej przyszłościowych zawodów znajdą się między innymi:

  • pracownicy związani z branżą medyczną (ma to związek ze zmianami demograficznymi na świecie, widoczne zwłaszcza w Europie starzenie się społeczeństw),
  • inżynierowie odnawialnych źródeł energii (te zmiany będą dotyczyć tych krajów, w których nacisk będzie kładziony na pozyskiwanie energii ze źródeł ekologicznych),
  • robotnicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani, np. operatorzy maszyn, elektrycy, magazynierzy (tu eksperci wskazują, że deficyt jest spowodowany zaniedbaniami w polskim systemie edukacji). 

Według prognoz, o pracę w najbliższych latach powinni być spokojni także: specjaliści z branży IT, biotechnolodzy, logistycy, inżynierowie elektrotechnologii, trenerzy / dietetycy, specjaliści do spraw finansowych, analitycy big data / data scientist, graficy komputerowi i pracownicy naukowi.

 

Zawody, które dopiero powstaną

Warto także wspomnieć o zawodach, których jeszcze nie ma. Brzmi zagadkowo? Taka jest jednak nasza rzeczywistość. Postęp technologiczny sprawia, że w szybkim tempie pojawia się zapotrzebowanie na pracowników, których nie jest jeszcze w stanie wykształcić żadna uczelnia. Chodzi tu np. o obsługę nowoczesnych maszyn. Dobrym przykładem sprzed kilku lat jest np. planowanie obiektów 3D do drukarek 3D.

Takich zawodów będzie coraz więcej. Dlatego osoby, które dopiero będą podejmować decyzję o wyborze swojej ścieżki zawodowej. mają twardy orzech do zgryzienia. W kwestii nieistniejących zawodów nie mogą poradzić się rodziców lub osób, które mają doświadczenie, tak jak odbywa się to najczęściej.

Niszowe, nowe umiejętności wymagają śledzenia bieżących trendów na rynku pracy i nowoczesnych technologii. W tej sytuacji niezwykle pomocne są różnego rodzaju staże, szkolenia, wymiany studenckie czy działalność w kołach naukowych. Informacji na ich temat najłatwiej szukać w Internecie oraz u doradców zawodowych (np. Akademickie Biuro Karier).

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

barometrzawodow.pl 

Raport Trenkwalder „Rynek pracy oczami pracodawców. Efektywność i plany rekrutacyjnej na drugą połowę 2019”

interviewme.pl

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia?
    Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Podróż po nieznanych ścieżkach zawodowych, czyli nietypowe zawody na świecie
    Świat zawodów to barwna mozaika, a niektóre z nich wyróżniają się swoją niezwykłością. Oto kilka najbardziej nietypowych zawodów, które z pewnością przyciągają uwagę ze względu na swoją unikalność.

  • 5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA]
    Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
    Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

  • Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać
    Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy