Zatrudnienie cudzoziemca na podstawie oświadczenia
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-10-08
Podpowiadamy, kogo i w jaki sposób możesz zatrudnić, rejestrując oświadczenie. Sprawdź!
Cudzoziemcy – obywatele Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Armenii mogą być w Polsce zatrudniani na podstawie uproszczonej procedury, polegającej na rejestracji oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Jeśli chcesz zatrudnić cudzoziemca, który przebywa u siebie w kraju, oto jak wygląda procedura rejestracji oświadczenia.
Podstawowe informacje na temat oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi
- Obywatele wybranych państw mogą w Polsce pracować na podstawie oświadczenia przez maksymalny okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. To ograniczenie czasowe dotyczy konkretnego cudzoziemca, a nie pracodawcy.
- Zarejestrowane oświadczenie jest formą zalegalizowania zatrudnienia konkretnego cudzoziemca u konkretnego pracodawcy. Jeśli cudzoziemiec chce dodatkowo wykonywać pracę u innego pracodawcy albo zmienić pracodawcę na innego – musi mieć nowe oświadczenie.
- Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi rejestruje podmiot zamierzający powierzyć pracę cudzoziemcowi. Mogą to być osoby fizyczne (zarówno te prowadzące działalność gospodarczą, jak i te, które takiej działalności nie posiadają) oraz podmioty zarejestrowane w KRS.
- Oświadczenie rejestrowane jest w urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce stałego pobytu podmiotu rejestrującego to oświadczenie.
- Złożenie oświadczenia jest odpłatne – w celu dokonania wpisu do ewidencji oświadczeń pracodawca musi przekazać na konto urzędu jednorazową opłatę w wysokości 30 zł.
Jakie kroki wykonać, by legalnie zatrudnić cudzoziemca na podstawie oświadczenia?
1 |
Wejdź na stronę właściwego urzędu pracy i sprawdź, jakie dokumenty musisz dołączyć do oświadczenia. |
2 |
Sprawdź na stronie urzędu, na jakie konto powinieneś przesłać jednorazową opłatę za wpis do ewidencji oświadczeń i jaki powinien być tytuł przelewu. |
3 |
Gdy już dokonasz opłaty i zbierzesz wszystkie potrzebne dokumenty, wypełnij druk oświadczenia. W zależności od urzędu – oświadczenie uzupełniasz cyfrowo na stronie praca.gov.pl i wysyłasz elektronicznie do urzędu lub dostarczasz do urzędu wersję papierową. Sprawdź, jak ta procedura wygląda w Twoim urzędzie! |
4 |
Odbierz oświadczenie z urzędu.\Zarejestrowane oświadczenie prześlij cudzoziemcowi. |
5 |
Cudzoziemiec powinien udać się do polskiej placówki dyplomatyczno-konsularnej w kraju swojego stałego pobytu i wystąpić o wizę w celu wykonywania pracy – do tego właśnie potrzebne będzie mu oświadczenie, które uzyskałeś. |
6 |
Gdy cudzoziemiec przyjedzie i zgłosi się do Ciebie do pracy – zawiadom o tym pisemnie urząd pracy. Powinieneś to zrobić najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca. |
7 |
Jeśli cudzoziemiec nie podejmie zatrudnienia, również jesteś zobowiązany poinformować o tym urząd pracy w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy, określonego w ewidencji oświadczeń. |
8 |
Jeśli cudzoziemiec przerwie lub zakończy pracę – przekaż taką informację do urzędu pracy. Dzięki temu okres pracy na podstawie oświadczenia nie będzie dalej naliczany. |
9 |
Gdy cudzoziemiec przyjedzie, upewnij się, czy posiada ważny dokument uprawniający go do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – np. wizę. Zrób kopię tego dokumentu i pamiętaj, żeby przechowywać ją przez cały okres świadczenia pracy przez cudzoziemca. |
10 |
Podpisz z cudzoziemcem umowę na warunkach zawartych w oświadczeniu, w języku zrozumiałym dla cudzoziemca. Pamiętaj o zgłoszeniu go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odprowadzaniu składek, musisz także obliczać, pobierać i wypłacać zaliczki na podatek dochodowy – dokładnie tak jak w przypadku zatrudniania obywateli polskich. Zapoznaj się z pozostałymi obowiązkami pracodawcy, zatrudniającego cudzoziemców. |
Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Motywacja, mikro-zmiany i rozwój zespołu W świecie krótkich deadline’ów, rosnących oczekiwań i nieustannych zmian, motywacja pracowników staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu każdej organizacji. Ale czy da się ją zbudować w sposób trwały, bez ciągłego sięgania po zewnętrzne motywatory, jak premie, benefity czy akcje integracyjne? Coraz więcej badań i doświadczeń z obszaru HR pokazuje, że skuteczna motywacja to nie wielkie hasła, ale mikro-zmiany, codzienna uważność lidera i psychologia, która działa w rytmie pracy zespołu.

Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

Zmiany w przepisach dotyczących polskiego rynku pracy 1 czerwca 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące polskiego rynku pracy. Swoim zakresem obejmują one m.in. bezrobotnych. Zmienia się wiele w zasadach rejestracji, kontaktu z urzędem pracy, jak i warunkach przyznawanych wsparć. Ponadto wprowadzone zostały nowe zasady powierzania pracy cudzoziemcom. W tym przypadku, również mamy do czynienia z ważnymi zmianami.

Ochrona sygnalistów w Polsce W naszym niedawnym artykule poruszyliśmy zjawisko whistleblowingu, czyli tzw. demaskatorstwa. Pora przenieść temat w polskie realia. Jakie formy ochrony sygnalistów przewiduje nasze prawo?

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

Wizy a praca cudzoziemców po zmianie przepisów 1 czerwca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich. Jak obecnie wygląda kwestia pracy osób, które przyjechały do naszego kraju na wizach? Które z nich umożliwiają podjęcie pracy, a które nie? Pobyt na jakich wizach umożliwia ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

O sygnalistach, czyli kim jest whistleblower? Sygnalista to dość tajemnicze określenie osoby, która działa w celu eksponowania nieprawidłowości w różnych sferach życia, w tym pracy. Jakie są genezy tego zjawiska i najgłośniejsze przypadki tego typu działań na świecie?

Co działa, a co nie. Co zrobić, jak się nie chce? Zmotywowanie się do działania wbrew niechęci to jedno z najczęstszych wyzwań we współczesnym świecie. Wydawałoby się, że skoro coś „trzeba zrobić”, to wystarczy wola. Ale właśnie w tym miejscu psychologia rozkłada sytuację na czynniki pierwsze i pokazuje: człowiek nie działa jak maszyna. To, że coś „powinno być zrobione”, nie oznacza jeszcze, że pojawi się energia, koncentracja czy zaangażowanie. A więc – co działa, a co nie?