Powrót

Zasiłek dla bezrobotnych na 365 dni - komu przysługuje?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-07-12

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych, po spełnieniu warunków, co do zasady przysługuje na 180 lub 365 dni. Kto może liczyć na zasiłek przez rok? Odpowiadamy.

Pod kątem prawa do zasiłku dla bezrobotnych urząd pracy sprawdza ostatnie 18 miesięcy poprzedzające rejestrację. Jeżeli w tym czasie osoba rejestrująca się w urzędzie pracy udokumentuje 365 dni uprawniające do zasiłku, np. pracę za wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, świadczenie zostanie przyznane.

 

Okres pobierania zasiłku

Jeżeli chodzi o czas, przez który urząd pracy wypłaca zasiłek dla bezrobotnych, to wynosi on 180 dni, w przypadku bezrobotnych zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju.

 

Czytaj także: Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych

 

Z tego wynika, że obecnie zasiłek dla bezrobotnych jest najczęściej przyznawany na 180 dni. Są jednak przypadki, w których świadczenie to jest przyznawane na rok. Przez 365 dni, zgodnie z art. 73 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, otrzymują je bezrobotni:

1. Zamieszkujący w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju.

2. Powyżej 50 roku życia oraz posiadający jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku.

3. Mający na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego.

4. Samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.

 

Wyjaśnienia

Ad 3. Zgodnie z wyjaśnieniami Departamentu Rynku Pracy, które nie są źródłem prawa, ale rzucają pewne światło na zapisy ustawy, w przepisie tym nie zostało wskazane, że małżonek bezrobotnego musi być jednocześnie rodzicem dziecka, a zatem w takim przypadku (gdy nie jest rodzicem dziecka) okres pobierania zasiłku będzie podlegał wydłużeniu.

Ponadto spełnienie warunków powinno być badane na moment utraty prawa do zasiłku przez tego z bezrobotnych małżonków, któremu zasiłek zostanie wydłużony.

Ad 4. W przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko również warto przytoczyć wyjaśnienia Departamentu Rynku Pracy oraz dodatkowo informacje ze strony podatki.gov.pl. W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czytamy, że osoba samotnie wychowująca dzieci oznacza osobę samotnie wychowującą co najmniej jedno dziecko w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Departament Rynku Pracy wyjaśnia, że definicja osoby samotnie wychowującej dzieci odsyła do znaczenia tego pojęcia zawartego w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Elementem wskazanego pojęcia jest fakt samotnego wychowywania dzieci, a zatem nie tylko stan cywilny danej osoby jest tutaj ważny, ale również fakt, czy osoba ta samotnie wychowuje dziecko.

 

Czytaj także: Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych?

 

Podobne stanowisko znajduje się na stronie podatki.gov.pl, na której czytamy:

„Z wnioskiem o rozliczenie w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci możesz wystąpić, jeżeli jesteś rodzicem lub opiekunem prawnym, i jednocześnie jesteś:

  • panną albo kawalerem,
  • wdową albo wdowcem,
  • rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację w rozumieniu odrębnych przepisów,
  • osobą w związku małżeńskim, a Twój małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Niewystarczające jest samo legitymowanie się określonym stanem cywilnym. Równie istotne jest samotne troszczenie się o byt materialny i rozwój emocjonalny dziecka bez udziału innej osoby, tj. w szczególności ojca lub matki dziecka.

Preferencyjny sposób opodatkowania nie będzie Ci przysługiwał jeśli wychowujesz wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym co najmniej jedno dziecko, w tym również gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną, w związku z którą obydwojgu rodzicom zostało ustalone świadczenie zgodnie z odrębnymi przepisami.”

Warto dodać, zgodnie z wyjaśnieniami DRP, że gdy w trakcie pobierania zasiłku bezrobotny stanie się osobą samotnie wychowującą dziecko, to jeżeli urząd pracy poweźmie taką informację, z urzędu wydłuża okres pobierania zasiłku do 365 dni. Jednocześnie urząd pracy powinien informować bezrobotnych, że taka okoliczność ma wpływ na długość okresu pobierania zasiłku, tak aby bezrobotny w przypadku jej zaistnienia poinformował o tym urząd.

Ponadto, zgodnie z wyjaśnieniami DRP, warunek dotyczący wieku 15 lat jest badany w chwili przyznawania wydłużonego zasiłku dla bezrobotnych. Ukończenie przez dziecko 15 lat w trakcie pobierania wydłużonego zasiłku nie powoduje zatem utraty prawa do jego pobierania. Dziecko musi posiadać odpowiedni wiek (mniej niż 15 lat) tylko w chwili ubiegania się przez jego rodzica o to prawo.

Wyjaśnienia Departamentu Rynku Pracy nie są źródłem prawa.

 

Szczegółowych informacji na temat zasiłku dla bezrobotnych udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Podatki.gov.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Urlop wychowawczy, renta z tytułu niezdolności do pracy a zasiłek dla bezrobotnych
    Zasiłek dla bezrobotnych - co do zasady - przysługuje osobom, które w trakcie rejestracji w urzędzie pracy udokumentują odpowiedni okres pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jak zatem w świetle przepisów o zasiłku dla bezrobotnych, wygląda kwestia przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy? Odpowiadamy.

  • Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia określone warunki i zarejestruje się w urzędzie pracy. Czy sposób rozwiązania umowy ma wpływ na przyznanie świadczenia? Jak to wygląda w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne)? Odpowiadamy.

  • Grupy docelowe w naborach - czy mogę złożyć wniosek o wsparcie z urzędu pracy?
    Urząd pracy prowadzi nabór wniosków na interesujące Cię wsparcie, ale nie jesteś pewny, czy zaliczasz się do grupy docelowej realizowanego projektu? Te informacje powinny Ci pomóc.

  • Terminy wpływające na zasiłek dla bezrobotnych [INFOGRAFIKA]
    Jeśli planujesz rejestrację w urzędzie pracy i zastanawiasz się, czy zostanie Ci przyznany zasiłek dla bezrobotnych, zwrócić szczególną uwagę na poniższe terminy.

  • Dodatek aktywizacyjny a urlop bezpłatny
    Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Czy świadczenie to będzie naliczane również w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy