Powrót

Wypalenie zawodowe na liście chorób zawodowych

Tak, ale we Francji, u nas nadal traktowane marginalnie. A przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.

Uważna obserwacja podwładnych pozwoli utrzymać zaangażowanego, wkładającego w pracę dużo wysiłku i uwagi pracownika. Wypalenie jest procesem długofalowym, jest więc czas na zaobserwowanie, że z Twoim pracownikiem dzieje się coś złego. Jakie sygnały może dawać osoba zagrożona płomieniem wypalenia?

 

Brak zaangażowania

 

Jeśli codziennie lub przez zdecydowaną większość dni w tygodniu pracy pracownik ma problem z koncentracją i zaangażowaniem się w obowiązki zawodowe, to może być sygnał, że zaczyna wypalać się zawodowo. Szczególnie, jeśli wcześniej te same obowiązki pochłaniały całą jego uwagę i dawały satysfakcję.

 

Ospałość

 

Coraz częściej widzisz, że pracownik jest senny i znużony w pracy? Początkowo zapytany tłumaczy to gorszym dniem, spadkiem ciśnienia i twierdzi, że kawa z ciasteczkiem załatwi sprawę. Widzisz jednak, że kolejna mocna kawa nie zmienia sytuacji i wiesz, że nie jest to oznaką braku snu lub wypoczynku, możesz podejrzewać, że jest to zmęczenie emocjonalne. Może ono być spowodowane tym, że pracownik nie radził sobie z obciążeniami i stresem w miejscu pracy - system odporności psychicznej przestał funkcjonować, co w konsekwencji doprowadziło do emocjonalnego wyczerpania.

 

Nieefektywność

 

Brak efektów w wykonywanych pracach to kolejny sygnał na to, że pracownik może być na drodze ku wypaleniu. Nie należy jednak pierwszego niepowodzenia zrzucać na barki wypalenia. Nawet najlepszym zdarza się gorszy dzień. Może to równie dobrze być skutkiem zbyt wielu obowiązków. Warto obserwować, czy sytuacja się nie powtarza stosunkowo często oraz przeanalizować, czy zakres obowiązków nie jest zbyt obszerny.

 

Dolegliwości fizyczne

 

Jeśli początkowe sygnały są niewystarczające, organizm wysyła kolejne. Pracownik nieustannie skarżący się na ból głowy czy brzucha bądź permanentnie przebywający na L4 nie musi od razu migać się od pracy. Wypalenie zawodowe niekorzystnie odbija się na zdrowiu, może wpływać na choroby serca, udary, otyłość, bóle głowy i mięśni. Wypalenie zawodowe może być również przyczyną depresji.

 

Jeśli przynajmniej kilka oznak możesz przypisać swojemu pracownikowi, to może być znak, że jest na drodze ku wypaleniu zawodowemu. Warto zastanowić się, co jest tego przyczyną oraz nad możliwymi rozwiązaniami. Syndromom wypalenia można przeciwdziałać. W początkowych etapach pomocnym może okazać się dłuższy urlop lub zmiana zakresu obowiązków.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.