Powrót

Wsparcie dla opiekunów osoby niepełnosprawnej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-09-18

Opiekujesz się osobą niepełnosprawną? Chcesz wrócić do aktywności zawodowej? Sprawdź, jak urząd pracy może Ci w tym pomóc!

Nowelizacja przepisów wprowadziła zmiany umożliwiające opiekunom osób niepełnosprawnych uzyskanie pomocy w powrocie na rynek pracy. Aby móc korzystać ze wsparcia urzędu pracy, opiekun powinien wpisywać się w definicję opiekuna osoby niepełnosprawnej, określonej w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z jej treścią, opiekunem jest członek rodziny zajmujący się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długoterminowej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji dziecka lub osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

 

Z jakich form wsparcia z urzędu pracy może skorzystać zarejestrowany opiekun

 

Poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej – bo z takim statusem zarejestrują się w urzędzie pracy, może korzystać, na takich samych zasadach jak zarejestrowany bezrobotny, z wielu form wsparcia, takich jak: staże, prace interwencyjne, przygotowanie zawodowe dorosłych czy bony na zasiedlenie, szkoleniowe oraz stażowe. Opiekunowie mogą również korzystać z finansowania na podniesienie kwalifikacji – szkoleń i studiów podyplomowych.

 

Opiekunowie osoby niepełnosprawnej niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów zostali zaliczeni do grupy osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy, co oznacza, że mają pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w programach specjalnych.

 

Wolisz własny biznes niż pracę na etacie

 

Opiekunowie osób niepełnosprawnych mają także możliwość ubiegania się o środki na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Maksymalna wysokość dotacji wynosi 600 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Środki nie podlegają zwrotowi, jeśli działalność prowadzona będzie przez minimum 12 miesięcy.

 

W przypadku konieczności uzyskania większego zastrzyku gotówki, mogą ubiegać się o pożyczkę na własny biznes. Wysokość pożyczki jest znacznie wyższa niż wspomniane dofinansowanie, a stopa oprocentowania korzystna.

 

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych form wsparcia znajdują się na stronie Zielonej Linii

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Kuchnia fusion, czyli nowe smaki w polskich restauracjach dzięki cudzoziemcom
    Kuchnia fusion to jeden z najciekawszych trendów kulinarnych ostatnich lat, który zdobył serca smakoszy na całym świecie, w tym również w Polsce. Polega ona na łączeniu tradycji kulinarnych różnych kultur, tworzeniu nowych smaków i eksperymentowaniu z nieoczywistymi połączeniami. Trend ten zyskał popularność w naszym kraju przede wszystkim dzięki cudzoziemcom, którzy przybyli do Polski z różnych zakątków świata. Wnosząc swoje kulinarne dziedzictwo, zaczęli nadawać polskiej gastronomii świeży, międzynarodowy wymiar.

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Staż pracy a wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Sprawdź, jakie okresy wpływają na wysokość świadczenia.

  • Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców
    Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

  • Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy
    Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

  • Potrzebujesz pracownika? Zgłoś ofertę pracy do urzędu
    Pracodawca, który poszukuje kandydatów do pracy może skorzystać z jednej z usług powiatowych urzędów pracy, jaką jest pośrednictwo pracy. Zgłasza on ofertę pracy, w której szczegółowo określa warunki stanowiskowe oraz preferencje kandydata. Ofertę kieruje do urzędu właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy albo do innego, wybranego przez siebie urzędu. Usługa ta jest bezpłatna.

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Czy podlegam obowiązkowi ubezpieczenia społecznego?
    Osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej ma możliwość rejestracji w urzędzie pracy. Ale nie jest to jedyny warunek, aby urząd nadał jej status osoby bezrobotnej. Jednym z dodatkowych warunków jest niepodleganie ubezpieczeniom społecznym. Co to dokładnie oznacza? Kto obowiązkowo podlega takim ubezpieczeniom? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy