Wpis do rejestru instytucji szkoleniowych (RIS)
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-12-09
Instytucja szkoleniowa może świadczyć usługi szkolenia osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy finansowanych ze środków publicznych, ale pod warunkiem, że jest wpisana do rejestru instytucji szkoleniowych (RIS). Oto podstawowe informacje, które mogą okazać się pomocne przy procesie rejestracji.
Jakie informacje powinien zawierać wniosek?
Instytucja szkoleniowa, składając wniosek o wpis do rejestru instytucji szkoleniowych, powinna w nim zawrzeć informacje o:
- tematyce prowadzonych szkoleń i przygotowania zawodowego dorosłych;
- kadrze dydaktycznej;
- bazie lokalowej, jej wyposażeniu i środkach dydaktycznych;
- metodach oceny jakości szkoleń;
- liczbie bezrobotnych i poszukujących pracy objętych szkoleniami i przygotowaniem zawodowym dorosłych w okresie ostatniego roku;
- pomocy udzielonej nieodpłatnie uczestnikom i absolwentom szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych, polegającej na informowaniu o sytuacji na rynku pracy i zapotrzebowaniu na kwalifikacje.
Szczegółowe informacje dotyczące niezbędnej dokumentacji o raz wzór wniosku znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 października 2004 r. w sprawie rejestru instytucji szkoleniowych.
Kiedy wiadomo, że instytucja szkoleniowa jest wpisana do rejestru?
Wojewódzki urząd pracy zawiadamia w postaci papierowej lub elektronicznej instytucję szkoleniową o dokonanym wpisie do rejestru instytucji szkoleniowych oraz przekazuje tę informację ministrowi właściwemu do spraw pracy.
W jakiej sytuacji może nastąpić wykreślenie z rejestru?
Wojewódzki urząd pracy wykreśla instytucję szkoleniową z rejestru instytucji szkoleniowych:
- na wniosek instytucji szkoleniowej,
- w przypadku stwierdzenia prawomocnym wyrokiem naruszenia przepisów ustawy,
- w przypadku zakończenia działalności przez instytucję szkoleniową,
- w przypadku niepowiadomienia wojewódzkiego urzędu pracy o kontynuowaniu działalności szkoleniowej w kolejnym roku kalendarzowym.
Dopełnienie obowiązku informacyjnego po rejestracji
Mając wpis do rejestru instytucji szkoleniowych należy pamiętać o tym, by w ciągu 30 dni poinformować wojewódzki urząd pracy o zmianie siedziby, otwarciu bądź likwidacji oddziałów lub filii. Instytucja szkoleniowa jest również zobowiązana do informowaniu wojewódzkiego urzędu pracy o kontynuacji swojej działalności w kolejnym roku kalendarzowym w terminie do 31 stycznia.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Zobacz podobne artykuły:
Szkolenia z języka polskiego dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędzie pracy Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy daje starostom możliwość finansowania szkoleń językowych dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędach pracy. Na jakich zasadach odbywa się organizacja takiego szkolenia? Wyjaśniamy.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy - priorytety wydatkowania na 2024 rok Pracodawcy, którzy w 2024 roku planują podnieść kompetencje swoich pracowników, od 28 listopada mogą zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków KFS. Zostały one ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy. Łączna kwota, jaką Ministerstwo przekaże do dyspozycji urzędom pracy, wraz ze środkami rezerwy, to ok. 294 383 tys. zł.
Na co przeznaczyć środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego? [INFOGRAFIKA] Pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie kompetencji pracowników lub własnych mogą wystąpić do urzędu pracy o wsparcie finansowe z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Na jakiego rodzaju działania można przeznaczyć pozyskane środki? Sprawdźcie sami.
Statusu bezrobotnego a wyjazd Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!
Urlop szkoleniowy. Kiedy możesz z niego skorzystać? Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, ma możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego. Podpowiadamy, jaki jest wymiar urlopu szkoleniowego oraz kto może z niego skorzystać.
Renta szkoleniowa z ZUS Osoba, która ze względu na niezdolność do pracy w swoim zawodzie zmuszona jest do przekwalifikowania, może starać się o rentę szkoleniową. Świadczenie to przyznawane jest przed Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby je otrzymać, trzeba jednak spełniać pewne warunki. Prześledziliśmy je dokładnie.
27 stycznia - Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia 27 stycznia pracownicy urzędów pracy w całym kraju obchodzą Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Święto swoimi korzeniami sięga roku 1919, kiedy to Józef Piłsudski podpisał Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Dokument ten jest uznawany jako początek funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia w Polsce.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy – priorytety wydatkowania środków na 2022 rok Pracodawcy, którzy w 2022 roku planują podnieść kompetencje swoich pracowników, już teraz mogą zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków KFS. Zostały one ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy. Łączna kwota, jaką urzędy przekażą do dyspozycji pracodawcom to ok. 177 470 tys. zł.
Informacje z regionów
-
PUP w Mławie - LG Electronics
07.09.2024 -
PUP Bytów - Ankieta dla pracodawców
06.09.2024