Powrót

Wiza – co warto wiedzieć?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-06-19

Wiza jest pisemnym zezwoleniem na przekroczenie granicy lub pobyt na terenie obcego państwa wystawiane cudzoziemcom przez przedstawicielstwa dyplomatyczne lub konsularne (konsulaty) tegoż państwa. Można też, w określonych przypadkach, otrzymać ją na granicy. Ma ona zazwyczaj postać naklejki umieszczonej w paszporcie lub innym dokumencie podróży. Może też mieć postać stempla lub wpisu. Jakie są najpopularniejsze rodzaje wiz wydawanych przez polskie uprawnione organy? Czym się charakteryzują? Odpowiadamy.

Istnieją dwa główne rodzaje wiz, które są wydawane przez uprawnione do tego polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne lub konsularne:

  1. Wiza Schengen, oznaczona literą „C”.
  2. Wiza krajowa, oznaczona literą „D”.

Podstawową różnicą między wizą Schengen a wizą krajową jest okres uprawniający do pobytu na terenie RP.

 

Wiza Schengen

Wiza Schengen jest nazywana wizą krótkoterminową, ponieważ w ramach swojej ważności uprawnia do wjazdów i pobytów (jednego lub większej liczby) nieprzekraczających łącznie 90 dni w każdym 180 – dniowym okresie. Okres dozwolonego pobytu na wizie Schengen oblicza się biorąc pod uwagę liczbę dni dozwolonego pobytu, okres ważności wizy oraz liczbę dozwolonych wjazdów do strefy Schengen. Na stronie internetowej Straży Granicznej czytamy, że: „w praktyce kontrola dni dopuszczalnego pobytu na podstawie wizy C polega na cofnięciu się o 180 dni (od dnia dokonywania kontroli) i obliczenia, np. na podstawie odcisków stempli kontroli granicznej, liczby dni, które cudzoziemiec już wykorzystał w tym 180-dniowym okresie.”

Wiza Schengen jest ważna na obszarze strefy Schengen i uprawnia do pobytu na terytorium wszystkich państw tej strefy przez okres nie przekraczający 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.

 

Wiza krajowa

Wiza krajowa („D”) jest wizą długoterminową. Uprawnia, w okresie swojej ważności, do wjazdu lub wjazdów na terytorium RP i pobytu lub pobytów trwających łącznie dłużej niż 90 dni, ale krócej niż rok. Dokładna dopuszczalna liczba dni pobytu możliwa do wykorzystania każdorazowo jest wskazana na naklejce wizowej w rubryce „czas pobytu”.

 

Czytaj także: Cudzoziemcy - praca w okresie między jednym a drugim zezwoleniem

 

Wjazd na podstawie wizy krajowej jest możliwy do ostatniego dnia ważności wizy, o ile nie został wyczerpany wskazany okres pobytu (ilość dni).

W okresie ważności wizy krajowej cudzoziemiec może również podróżować po całej strefie Schengen. Jego pobyt poza granicami Polski może trwać do 90 dni w ciągu 180 dni (pobyt krótkoterminowy).

 

Przydatne informacje

Na naklejce wizowej zarówno wizy Schengen („C”), jak i wizy krajowej („D”) w polu „uwagi” zamieszcza się napis „cel wydania:” oraz oznaczenia (od 1 do 23) tych celów. O celach wydania wiz czytamy w ustawie o cudzoziemcach (art. 60) oraz rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wiz dla cudzoziemców. Jest to o tyle istotne, że niektóre rodzaje wiz (z określonym celem) nie uprawniają do podjęcia pracy w Polsce. Takimi wizami są te wydane w celu turystycznym (cel wydania: 01) oraz w celu korzystania z ochrony czasowej (cel wydania: 20).  

 

Czytaj także: Cudzoziemcy - zezwolenie na pracę. Kiedy nie jest wymagany nowy dokument?

 

Na stronie internetowej Urzędu ds. Cudzoziemców czytamy: „co do zasady, typ wizy, o którą powinien ubiegać się cudzoziemiec zależy od długości planowanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – jeśli cudzoziemiec planuje pobyt dłuższy niż 90 dni w ciągu roku, powinien ubiegać się o wizę krajową; jeśli krótszy – o wizę Schengen. Od tej zasady wprowadza się następujące wyjątki:

  • wizy w celu tranzytu lub tranzytu lotniczego wydaje się wyłącznie jako wizy Schengen;
  • wizy w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych, odbycia stażu, udziału w programie wolontariatu europejskiego, repatriacji, przybycia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako członek najbliższej rodziny repatrianta, korzystania z uprawnień wynikających z posiadania Karty Polaka, przybycia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako członek najbliższej rodziny osoby przebywającej w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały uzyskanego na podstawie Karty Polaka oraz korzystania z ochrony czasowej wydaje się wyłącznie jako wizy krajowe.”

Konsulem właściwym do rozpatrzenia wniosku wizowego jest zawsze konsul tego państwa strefy Schengen, które stanowi główny cel podróży. Jeżeli takiego państwa nie da się wskazać, wizę wydaje konsul tego państwa, w którym cudzoziemiec zamierza przebywać najdłużej.

Nie ma możliwości złożenia wniosku wizowego w polskiej placówce konsularnej, jeżeli planowana podróż nie będzie obejmowała terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, chyba że Rzeczpospolita Polska występuje jako kraj reprezentujący wizowo inne państwo strefy Schengen.  

Wniosek wizowy można złożyć nie wcześniej niż 6 miesięcy i nie później niż 15 dni przed datą planowanego wjazdu.

 

Szczegółowych informacji w tym zakresie udzielają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Straż Graniczna, Urząd Do Spraw Cudzoziemców.

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Straż Graniczna.

Urząd Do Spraw Cudzoziemców.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Cudzoziemiec a zgubiony paszport z ważną wizą. Co należy zrobić?
    Wiza uprawnia cudzoziemca do przekroczenia granicy i pobytu w Polsce. Ma ona formę naklejki, którą umieszcza się w dokumencie podróży (najczęściej paszporcie). Zdarza się, że cudzoziemiec gubi paszport i tym samym wizę, która zapewnia mu legalny pobyt. Co wtedy? Gdzie cudzoziemiec powinien szukać pomocy? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie jednolite a zmiana pracodawcy
    Zezwolenie jednolite, czyli zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, łączy w sobie dokumenty legalizujące pobyt i pracę. Cudzoziemiec, który je posiada może być zatrudniony na warunkach zapisanych w decyzji wojewody. O czym powinien pamiętać obcokrajowiec posiadający zezwolenie jednolite? Odpowiadamy.

  • Paszport i inne dokumenty cudzoziemca przebywającego w Polsce
    Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce powinien mieć ważny dokument uprawniający go do tego. Ponadto ma obowiązek posiadać ważny dokument podróży. Jeżeli dodatkowo chce pracować w RP, musi mieć dokument, który uprawnia go do pracy, chyba że jest z tego obowiązku zwolniony, np. jako absolwent szkoły ponadpodstawowej w Polsce.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Praca obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową po 23 lutego 2022 r.
    Pracę cudzoziemców w Polsce legalizują zezwolenie na pracę i oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. 24 lutego 2022 r. wprowadzono kolejną możliwość, dotyczącą obywateli Ukrainy, czyli powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Co warto wiedzieć o tej formie legalizacji pracy? Odpowiadamy.

  • Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia?
    Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?

  • Pobyt krótkoterminowy cudzoziemca a praca w RP
    Podstawowa zasada dotycząca zatrudnienia cudzoziemców w Polsce brzmi: legalna praca to legalny pobyt oraz zezwolenie na pracę. O ile z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę obcokrajowiec może być zwolniony, o tyle dokument pobytowy, i to taki, który uprawnia go do pracy, musi mieć zawsze. Czy możliwe jest zatrudnienie cudzoziemca, przebywającego w Polsce w ramach pobytu krótkoterminowego? Odpowiadamy.

  • Różnica między zezwoleniem na pobyt stały a zezwoleniem na pobyt rezydenta długoterminowego UE
    Zezwolenie na pobyt stały i zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE mają wiele wspólnych cech. Oba są udzielane na czas nieoznaczony i w obu przypadkach praca cudzoziemca może być wykonywana bez zezwolenia na pracę. Co je różni? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy