Powrót

Uzależnienie od pracy

Czerpanie przyjemności z pracy, spędzanie w firmie o wiele więcej godzin niż wymaga czas pracy, niechęć do urlopu – czy to już pracoholizm?

Według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy 15 proc. pracowników w Unii Europejskiej pracuje ponad 48 godzin tygodniowo, w Chinach czy Korei Południowej odsetek ten wynosi 40 procent, a w Chile i Turcji ponad 50 proc. Co z work life balance? Jak nie przekroczyć tej granicy?

Jak zawsze zaczyna się niewinnie

Warto mieć kontrolę nad tym, aby granica między życiem osobistym a zawodowym się nie zatarła. Szczególnie jeśli lubimy, to co robimy i nie czujemy upływu czasu podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Już bowiem regularne zostawanie po godzinach w pracy lub zabieranie jej do domu w konsekwencji może doprowadzić do uzależnienia.

O pracoholizmie możemy również mówić, gdy zaczynamy nie dopuszczać do siebie myśli, że w pracy może dziać się coś bez naszej kontroli, poza nią nie mamy innych tematów do rozmów. Urlop, zamiast z rodziną, spędzamy w pracy lub z pracą.

Kto jest bardziej narażony na pracoholizm

Wśród grup pracowników narażonych na zjawisko pracoholizmu można wymienić tych najmłodszych stażem pracy, którzy na początku drogi zawodowej chcą wypaść jak najlepiej i rzucają się całkowicie w wir pracy. Coraz częściej też grono pracoholików zasilają kobiety, które zmuszone są dać z siebie o wiele więcej, aby zdobyć pozycję zawodową.

Na pracoholizm najbardziej narażeni są menadżerowie, specjaliści, osoby uprawiające wolne zawody oraz przedsiębiorcy prowadzący własny biznes. Za zjawiskiem pracoholizmu stoją nie tylko zawody, ale również określone cechy osobowości, tj. na przykład: nadmierny perfekcjonizm, brak umiejętności regulacji emocji czy deficyt w zakresie kompetencji.

Skutki pracy na najwyższych obrotach

Praca na pełnych obrotach i brak odpoczynku prędzej lub później znajdą swoje odbicie w poziomie zestresowania, problemach zdrowotnych: chorobach serca i układu krążenia, wrzodach żołądka, bezsenności, nerwicy oraz wypaleniu zawodowym. Warto więc, nawet jeśli praca jest naszą pasją, zachować zdrowy rozsądek w jej dawkowaniu.

Pracoholik, wbrew pozorom,  dla pracodawcy nie jest cennym pracownikiem. Współpraca z taką osobą bywa uciążliwa z powodu chociażby jego braku zaufania. Brak odpoczynku znajduje odbicie również w jego efektywności.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: http://www.mop.pl/html/index1.html

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Motywacja, mikro-zmiany i rozwój zespołu
    W świecie krótkich deadline’ów, rosnących oczekiwań i nieustannych zmian, motywacja pracowników staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu każdej organizacji. Ale czy da się ją zbudować w sposób trwały, bez ciągłego sięgania po zewnętrzne motywatory, jak premie, benefity czy akcje integracyjne? Coraz więcej badań i doświadczeń z obszaru HR pokazuje, że skuteczna motywacja to nie wielkie hasła, ale mikro-zmiany, codzienna uważność lidera i psychologia, która działa w rytmie pracy zespołu.

  • Co napędza rekrutację, a co powoduje redukcję etatów?
    Dlaczego firmy chcą zatrudniać pracowników? Co skłania przedsiębiorstwa do redukcji etatów? Jakie są przyczyny braku zmian w zatrudnieniu? Na te pytania stara się odpowiedzieć opublikowana niedawno analiza przygotowana przez ManpowerGroup.

  • Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami
    Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

  • Co wpływa na zaangażowanie w pracę pracowników z pokolenia Z
    Czego od pracodawcy oczekują młodzi pracownicy? Co wpływa na ich zaangażowanie i satysfakcję z pracy? Oto ciekawe wnioski płynące z badania „Work War Z”. Zachęcamy do lektury.

  • Ochrona sygnalistów w Polsce
    W naszym niedawnym artykule poruszyliśmy zjawisko whistleblowingu, czyli tzw. demaskatorstwa. Pora przenieść temat w polskie realia. Jakie formy ochrony sygnalistów przewiduje nasze prawo?

  • Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego
    Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

  • Wizy a praca cudzoziemców po zmianie przepisów
    1 czerwca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich. Jak obecnie wygląda kwestia pracy osób, które przyjechały do naszego kraju na wizach? Które z nich umożliwiają podjęcie pracy, a które nie? Pobyt na jakich wizach umożliwia ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

  • O sygnalistach, czyli kim jest whistleblower?
    Sygnalista to dość tajemnicze określenie osoby, która działa w celu eksponowania nieprawidłowości w różnych sferach życia, w tym pracy. Jakie są genezy tego zjawiska i najgłośniejsze przypadki tego typu działań na świecie?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy