Powrót

Uzależnienie od pracy

Czerpanie przyjemności z pracy, spędzanie w firmie o wiele więcej godzin niż wymaga czas pracy, niechęć do urlopu – czy to już pracoholizm?

Według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy 15 proc. pracowników w Unii Europejskiej pracuje ponad 48 godzin tygodniowo, w Chinach czy Korei Południowej odsetek ten wynosi 40 procent, a w Chile i Turcji ponad 50 proc. Co z work life balance? Jak nie przekroczyć tej granicy?

Jak zawsze zaczyna się niewinnie

Warto mieć kontrolę nad tym, aby granica między życiem osobistym a zawodowym się nie zatarła. Szczególnie jeśli lubimy, to co robimy i nie czujemy upływu czasu podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Już bowiem regularne zostawanie po godzinach w pracy lub zabieranie jej do domu w konsekwencji może doprowadzić do uzależnienia.

O pracoholizmie możemy również mówić, gdy zaczynamy nie dopuszczać do siebie myśli, że w pracy może dziać się coś bez naszej kontroli, poza nią nie mamy innych tematów do rozmów. Urlop, zamiast z rodziną, spędzamy w pracy lub z pracą.

Kto jest bardziej narażony na pracoholizm

Wśród grup pracowników narażonych na zjawisko pracoholizmu można wymienić tych najmłodszych stażem pracy, którzy na początku drogi zawodowej chcą wypaść jak najlepiej i rzucają się całkowicie w wir pracy. Coraz częściej też grono pracoholików zasilają kobiety, które zmuszone są dać z siebie o wiele więcej, aby zdobyć pozycję zawodową.

Na pracoholizm najbardziej narażeni są menadżerowie, specjaliści, osoby uprawiające wolne zawody oraz przedsiębiorcy prowadzący własny biznes. Za zjawiskiem pracoholizmu stoją nie tylko zawody, ale również określone cechy osobowości, tj. na przykład: nadmierny perfekcjonizm, brak umiejętności regulacji emocji czy deficyt w zakresie kompetencji.

Skutki pracy na najwyższych obrotach

Praca na pełnych obrotach i brak odpoczynku prędzej lub później znajdą swoje odbicie w poziomie zestresowania, problemach zdrowotnych: chorobach serca i układu krążenia, wrzodach żołądka, bezsenności, nerwicy oraz wypaleniu zawodowym. Warto więc, nawet jeśli praca jest naszą pasją, zachować zdrowy rozsądek w jej dawkowaniu.

Pracoholik, wbrew pozorom,  dla pracodawcy nie jest cennym pracownikiem. Współpraca z taką osobą bywa uciążliwa z powodu chociażby jego braku zaufania. Brak odpoczynku znajduje odbicie również w jego efektywności.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: http://www.mop.pl/html/index1.html

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Chcesz zatrudniać pracowników niepełnosprawnych? Dowiedz się, jak uzyskać status zakładu pracy chronionej
  Jeśli pracodawca chce zatrudniać w swojej firmie osoby niepełnosprawne i dzięki temu otrzymać wsparcie bądź ulgi podatkowe, może wnioskować do urzędu wojewódzkiego o nadanie statusu zakładu pracy chronionej. Wcześniej jednak należy się upewnić, że firma spełnia określone wymagania.

 • 10 zupełnie nowych zawodów, które szturmem przejmują rynek pracy
  W ciągu ostatniej dekady rynek pracy zmienił się diametralnie. Pojawiły się nowe kierunki rozwoju, a co za tym idzie, zwiększyło się zapotrzebowanie na stanowiska, których przed kilkoma laty jeszcze nie było. Przedstawiamy Wam zestawienie 10 zupełnie nowych profesji, na które jest obecnie popyt na rynku pracy.

 • Jak znaleźć kilkuset odpowiednich pracowników w kilka miesięcy? Pomogą media społecznościowe. Oto, jak się za to zabrać
  Skuteczna rekrutacja to wyzwanie, przed którym staje każdy przedsiębiorca. Jak zatem efektywnie szukać kandydatów do pracy i jak powinna wyglądać rekrutacja? Z pomocą przychodzą media społecznościowe.

 • Agroturystyka jako forma biznesu
  A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady – kto z nas choć raz o tym nie pomyślał? Planując tę formę biznesu, warto zwrócić uwagę na trendy i reklamę!

 • Najlepsze sposoby rekrutacji w polskich firmach w 2019 r. [Raport]
  Pracodawcy podejmują różne kroki, aby znaleźć odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko. Oprócz podstawowych metod rekrutacji, jak rozmowa kwalifikacyjna, testy kompetencji, umiejętności oraz predyspozycji zawodowych, rekruterzy coraz chętniej sięgają po nietypowe techniki, czyli dyskusje, symulacje czy grywalizacje.

 • Pierwszy pełny rok z przepisami RODO - podsumowanie 2019 roku
  Ciągła edukacja oraz samodoskonalenie – to stwierdzenie, które najlepiej obrazuje rok 2019 z perspektywy ochrony danych osobowych.

 • 27 stycznia - Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia
  27 stycznia pracownicy urzędów pracy w całym kraju obchodzą Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Święto swoimi korzeniami sięga roku 1919, kiedy to Józef Piłsudski podpisał Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Dokument ten jest uznawany jako początek funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia w Polsce.

 • Krawat nie pomoże, jeśli podczas rekrutacji będziesz zbyt pewny siebie i nieprzygotowany
  Tylko około 6% rekruterów zwraca uwagę na to, jak kandydat jest ubrany w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Dla 34% rekruterów nieformalny strój kandydata nie ma żadnego znaczenia. Za to aż 45% rekruterów zniechęca zbyt duża pewność siebie osoby starającej się o pracę oraz CV niedopasowane do oferty (deklaruje to 67% badanych). Jak wyglądają procesy rekrutacyjne w Polsce oczami zatrudniających?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.