Tymczasowy polski dokument podróży dla cudzoziemca
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-11-18
Tymczasowy polski dokument podróży dla cudzoziemca jest jednym z polskich dokumentów wydawanych cudzoziemcom. Ma on umożliwić obcokrajowcom wyjazd z lub przyjazd do Polski. Komu może być wydany tymczasowy polski dokument podróży? Do czego uprawnia? Ile jest ważny? Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Odpowiadamy.
W ustawie o cudzoziemcach (art. 267 i 268) czytamy o okolicznościach, w których cudzoziemiec może otrzymać tymczasowy polski dokument podróży. Pierwszy z artykułów stanowi, że tymczasowy polski dokument podróży dla cudzoziemca wydaje się cudzoziemcowi zamierzającemu powrócić na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który podczas pobytu za granicą utracił swój dokument podróży albo którego dokument podróży uległ zniszczeniu bądź utracił ważność, a nie jest możliwe otrzymanie przez niego nowego dokumentu podróży.
W takiej sytuacji tymczasowy polski dokument podróży może być wydany cudzoziemcowi, któremu udzielono w Polsce:
- zezwolenia na pobyt stały,
- zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
- ochrony uzupełniającej,
- zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub
- nadano status uchodźcy.
W opisanej sytuacji tymczasowy dokument podróży dla cudzoziemca uprawnia do jednokrotnego wjazdu na terytorium RP.
Czytaj także: Zgubiona karta pobytu. Co powinien zrobić cudzoziemiec?
W drugim z artykułów (268) ustawy o cudzoziemcach czytamy, że dokument taki może być wydany cudzoziemcowi, który nie posiada dokumentu podróży i nie jest możliwe otrzymanie przez niego nowego dokumentu podróży, gdy cudzoziemiec:
1) podlega relokacji lub przesiedleniu (dokument uprawnia wówczas do jednokrotnego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej);
2) zamierza opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub został zobowiązany do opuszczenia tego terytorium (dokument uprawnia wówczas do wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).
Kto wydaje tymczasowy dokument podróży dla cudzoziemca?
Jeżeli dokument wydawany jest na potrzeby wyjazdu z Polski, organem właściwym jest:
- wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca (jeżeli cudzoziemiec zamierza opuścić to terytorium),
- komendant placówki Straży Granicznej (jeżeli cudzoziemiec został zobowiązany do opuszczenia tego terytorium).
Jeżeli dokument wydaje się za granicą, na potrzeby wjazdu do Polski, organem właściwym do jego wydania jest konsul.
W ustawie o cudzoziemcach czytamy, że od decyzji o odmowie wydania tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca wydanej przez konsula przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez ten sam organ. Wniosek taki składa się w terminie 7 dni od dnia doręczenia cudzoziemcowi decyzji o odmowie wydania tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca.
Ile ważny jest dokument?
Ustawa o cudzoziemcach jasno precyzuje kwestię terminu ważności tymczasowego dokumentu podróży dla cudzoziemca. Art. 270 stanowi:
„Tymczasowy polski dokument podróży dla cudzoziemca jest ważny przez okres w nim oznaczony, nie dłuższy jednak niż 7 dni.”
Opłata
Za wydanie tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca pobiera się opłatę w wysokości 50 zł.
Czytaj także: Cudzoziemiec a zgubiony paszport z ważną wizą. Co należy zrobić?
Opłaty za wydanie tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca nie pobiera się w przypadku:
- wydania tymczasowego polskiego dokumentu podróży cudzoziemcowi relokowanemu lub przesiedlanemu albo w przypadku przymusowego wykonania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu;
- gdy wydany dokument zawierał wady techniczne.
Szczegółowych informacji na temat uzyskiwania tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca udzielają pracownicy urzędów wojewódzkich, konsulatów i funkcjonariusze Straży Granicznej.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Urząd Do Spraw Cudzoziemców.
Zobacz podobne artykuły:
Polski dokument podróży dla cudzoziemca Cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce mają obowiązek posiadania ważnego dokumentu podróży (np. paszportu). Zdarzają się jednak sytuacje, w których obcokrajowiec gubi paszport lub dokument ten traci ważność, a on nie ma możliwości jego uzyskania. Co wtedy? Rozwiązaniem może być polski dokument podróży dla cudzoziemca. Co warto o nim wiedzieć? Odpowiadamy.
Widzimy wartość w każdej podróży [WYWIAD] „Lubimy poznawać miejsca mniej znane, bo nie przepadamy za tłumami. Wierzymy też, że zwiększanie świadomości na temat alternatywnych miejsc ulży trochę, tak obleganym w lato, nadmorskim kurortom i Tatrom” – mówią Kasia i Tomek, prowadzący blog Polska Po Godzinach. W rozmowie z pasjonatami wycieczek poruszyliśmy, m.in. tematy aktywnego wypoczynku, podróży, planowania urlopu i odkrywania miejsc położonych w bliskiej okolicy.
Podróż służbowa Zlecono Ci wyjazd służbowy? Jak liczyć delegacje i jakie zasady obowiązują w przypadku rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych? Sprawdź co powinieneś wiedzieć przed planowanym wyjazdem!
Informacje z regionów
-
PUP Augustów - Dni Pracodawców 2024
02.12.2024 -
PUP Augustów - Europejskie Dni Pracy
02.12.2024