Tarcza antykryzysowa – najczęściej zadawane pytania
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-05-04
Część form wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej została przekazana do realizacji powiatowym oraz wojewódzkim urzędom pracy. Oto najczęściej zadawane pytania w ostatnim czasie przez klientów Zielonej Linii.
Pożyczka
Czy mikroprzedsiębiorca, zatrudniający pracowników na podstawie umowy zlecenie może skorzystać z pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej?
Tak, zgodnie z nowelizacją ustawy, mikropożyczka kierowana jest również do przedsiębiorców niezatrudniających pracowników lub zatrudniających na podstawie umowy zlecenie.
Jakie warunki należy spełnić, aby pożyczka mogła być umorzona?
Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca ten przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia będzie dalej prowadził działalność gospodarczą.
Czy umowę pożyczki wysyłaną przez system praca.gov.pl należy podpisać odręcznie i załączyć do wniosku?
Nie, nie ma takiej potrzeby. Umowa pożyczki wraz z innymi wymaganymi załącznikami jest częścią wniosku i wraz z nim jest podpisywana profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Przedsiębiorca, składając wniosek online nie powinien podpisywać go odręcznie.
Zalegam z opłatami ZUS. Czy dyskwalifikuje mnie to przy ubieganiu się o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców?
Pożyczka może być udzielona mikroprzedsiębiorcy, który ma trudności z opłacaniem składek ZUS. Kwestie związane z niezaleganiem przedsiębiorcy w opłacaniu składek ZUS nie dotyczą pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Jaki jest okres spłaty pożyczki dla mikroprzesiębiorców?
Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Na co należy przeznaczyć środki otrzymane w ramach pożyczki?
Pożyczka może być przeznaczona na pokrycie wszelkich kosztów bieżących związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Czy rolnik może wnioskować o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorcy?
Tak, jeśli rolnik (podmiot prowadzący działalność rolniczą) posiada wpis do CEIDG lub KRS, to może w związku z działalnością objętą tym wpisem ubiegać się o pożyczkę.
Czy wspólnicy spółki cywilnej składają wniosek o pożyczkę jako jedno przedsiębiorstwo, czy każdy z członków spółki osobno?
Każdy wspólnik spółki cywilnej jest „osobnym” przedsiębiorcą. Dlatego to nie spółka powinna składać wniosek o pożyczkę, a poszczególni wspólnicy w spółce cywilnej w związku ze swoją działalnością gospodarczą.
Czy o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorcy może ubiegać się osoba, która oprócz tego, że ma firmę jest dodatkowo zatrudniona lub jest emerytem?
Jeżeli osoba jest właścicielem firmy i dodatkowo jest zatrudniona lub jest emerytem, nie stanowi to przeciwskazania do ubiegania się o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorcy. Osobie takiej należy udzielić pożyczki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i tylko na ten cel, tj. na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia tej działalności, środki z pożyczki mogą być wydatkowane.
Ochrona miejsc pracy
Czy warunkiem koniecznym jest zmniejszanie etatu pracownikom w ramach wsparcia na rzecz ochrony miejsc pracy z art. 15g?
Tak, aby skorzystać z tej formy wsparcia należy obniżyć etat pracownikom o maksymalnie 20%, ale może być mniej.
Czy mogę skorzystać z mikropożyczki, jeśli otrzymam dofinansowanie z FGŚP na rzecz ochrony miejsc pracy?
Tak, mikropożyczkę można łączyć z innymi formami wsparcia.
Czy porozumienie z pracownikami z art. 15g może być zawarte jeszcze w marcu, czyli przed wejściem w życie specustawy?
Porozumienie powinno być zawarte po wejściu w życie specustawy. Jeśli zostało zawarte wcześniej, będzie mogło być uwzględnione pod warunkiem spełnienia wymogów z art. 15g. Należy pamiętać, aby objąć porozumieniem cały miesiąc kalendarzowy, za który pracodawca wnioskuje o dofinansowanie z FGŚP.
Czy pracodawca może się ubiegać o dofinansowanie do pracownika, przebywającego na urlopie bezpłatnym?
Nie, pracodawca nie ponosi kosztów za pracownika na urlopie bezpłatnym, dlatego nie może otrzymać do niego dofinansowania.
Czy można skorzystać z dofinansowania do wynagrodzenia nowo zatrudnionego pracownika w związku z obniżonym czasem pracy?
Tak, można wnioskować o dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika. W rubryce dotyczącej wynagrodzenia należy wówczas wpisać wynagrodzenie z umowy o pracę sprzed obniżenia wymiaru czasu pracy.
Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne
Jak długo będą przyjmowane przez PUP wnioski o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń?
Wnioski należy składać do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce wykonywania działalności w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora PUP.
Jeśli prowadzę działalność gospodarczą od końca 2019 roku, to mogę ubiegać się o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników?
Zasady przyznawania tego rodzaju dofinansowania określa art 15 zzc. Należy porównać dwa dowolnie wskazane kolejne miesiące roku 2020 z analogicznymi miesiącami roku poprzedniego pod kątem spadku obrotów gospodarczych. Przedsiębiorca, który nie jest w stanie porównać tych okresów, nie spełnia warunków otrzymania dotacji.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych? Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

Powódź 2024 r. - wsparcie dla pracodawców Pracodawcy z terenów dotkniętych powodzią, która nawiedziła Polskę we wrześniu 2024 r., mogą liczyć na wsparcie, m.in. przewidziane w przepisach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Jaka konkretnie pomoc jest przewidziana dla przedsiębiorców? Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyjaśnienia dotyczące trzech wsparć z powiatowych urzędów pracy.