Powrót

Tarcza antykryzysowa – najczęściej zadawane pytania

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-05-04

Część form wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej została przekazana do realizacji powiatowym oraz wojewódzkim urzędom pracy. Oto najczęściej zadawane pytania w ostatnim czasie przez klientów Zielonej Linii.

Pożyczka

Czy mikroprzedsiębiorca, zatrudniający pracowników na podstawie umowy zlecenie może skorzystać z pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej?

Tak, zgodnie z nowelizacją ustawy, mikropożyczka kierowana jest również do przedsiębiorców niezatrudniających pracowników lub zatrudniających na podstawie umowy zlecenie.

Jakie warunki należy spełnić, aby pożyczka mogła być umorzona?

Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca ten przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia będzie dalej prowadził działalność gospodarczą.

Czy umowę pożyczki wysyłaną przez system praca.gov.pl należy podpisać odręcznie i załączyć do wniosku?

Nie, nie ma takiej potrzeby. Umowa pożyczki wraz z innymi wymaganymi załącznikami jest częścią wniosku i wraz z nim jest podpisywana profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Przedsiębiorca, składając wniosek online nie powinien podpisywać go odręcznie.

Zalegam z opłatami ZUS. Czy dyskwalifikuje mnie to przy ubieganiu się o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców?

Pożyczka może być udzielona mikroprzedsiębiorcy, który ma trudności z opłacaniem składek ZUS. Kwestie związane z niezaleganiem przedsiębiorcy w opłacaniu składek ZUS nie dotyczą pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Jaki jest okres spłaty pożyczki dla mikroprzesiębiorców?

Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

Na co należy przeznaczyć środki otrzymane w ramach pożyczki?

Pożyczka może być przeznaczona na pokrycie wszelkich kosztów bieżących związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czy rolnik może wnioskować o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorcy?

Tak, jeśli rolnik (podmiot prowadzący działalność rolniczą) posiada wpis do CEIDG lub KRS, to może w związku z działalnością objętą tym wpisem  ubiegać się o pożyczkę.

Czy wspólnicy spółki cywilnej składają wniosek o pożyczkę jako jedno przedsiębiorstwo, czy każdy z członków spółki osobno?

Każdy wspólnik spółki cywilnej jest „osobnym” przedsiębiorcą. Dlatego to nie spółka powinna składać wniosek o pożyczkę, a poszczególni wspólnicy w spółce cywilnej w związku ze swoją działalnością gospodarczą.

Czy o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorcy może ubiegać się osoba, która oprócz tego, że ma firmę jest dodatkowo zatrudniona lub jest emerytem?

Jeżeli osoba jest właścicielem firmy i dodatkowo jest zatrudniona lub jest emerytem, nie stanowi to przeciwskazania do ubiegania się o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorcy. Osobie takiej należy udzielić pożyczki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i tylko na ten cel, tj. na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia tej działalności, środki z pożyczki mogą być wydatkowane.

 

Ochrona miejsc pracy

Czy warunkiem koniecznym jest zmniejszanie etatu pracownikom w ramach wsparcia na rzecz ochrony miejsc pracy z art. 15g?

Tak, aby skorzystać z tej formy wsparcia należy obniżyć etat pracownikom o maksymalnie 20%, ale może być mniej.

Czy mogę skorzystać z mikropożyczki, jeśli otrzymam dofinansowanie z FGŚP na rzecz ochrony miejsc pracy?

Tak, mikropożyczkę można łączyć z innymi formami wsparcia.

Czy porozumienie z pracownikami z art. 15g może być zawarte jeszcze w marcu, czyli przed wejściem w życie specustawy?

Porozumienie powinno być zawarte po wejściu w życie specustawy. Jeśli zostało zawarte wcześniej, będzie mogło być uwzględnione pod warunkiem spełnienia wymogów z art. 15g. Należy pamiętać, aby objąć porozumieniem cały miesiąc kalendarzowy, za który pracodawca wnioskuje o dofinansowanie z FGŚP.

Czy pracodawca może się ubiegać o dofinansowanie do pracownika, przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Nie, pracodawca nie ponosi kosztów za pracownika na urlopie bezpłatnym, dlatego nie może otrzymać do niego dofinansowania.

Czy można skorzystać z dofinansowania do wynagrodzenia nowo zatrudnionego pracownika w związku z obniżonym czasem pracy?

Tak, można wnioskować o dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika. W rubryce dotyczącej wynagrodzenia należy wówczas wpisać wynagrodzenie z umowy o pracę sprzed obniżenia wymiaru czasu pracy.

 

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne

Jak długo będą przyjmowane przez PUP wnioski o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń?

Wnioski należy składać do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce wykonywania działalności w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora PUP.

Jeśli prowadzę działalność gospodarczą od końca 2019 roku, to mogę ubiegać się o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników?

Zasady przyznawania tego rodzaju dofinansowania określa art 15 zzc. Należy porównać dwa dowolnie wskazane kolejne miesiące roku 2020 z analogicznymi miesiącami roku poprzedniego pod kątem spadku obrotów gospodarczych. Przedsiębiorca, który nie jest w stanie porównać tych okresów, nie spełnia warunków otrzymania dotacji.

 

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

 

Źródło: Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

 

 

 

 

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Statusu bezrobotnego a wyjazd
    Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!

  • Jakim składkom podlega osoba bezrobotna?
    Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, jakim składkom będziesz podlegać.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy