Status bezrobotnego a zeznanie roczne
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-03-11
Zeznanie podatkowe za ubiegły rok zobowiązani są złożyć wszyscy podatnicy, którzy w ciągu poprzedniego roku uzyskali przychody. Obowiązek ten dotyczy także osób bezrobotnych, ale nie wszystkich. Sprawdź, czy Ciebie również!
Urzędy pracy w swojej ofercie posiadają świadczenia, które są objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz takie, które z tego podatku są zwolnione.
Zwolnione od podatku dochodowego są:
- zwrot kosztów otrzymany przez bezrobotnego z tytułu:
- przejazdu do miejsca pracy,
- przejazdu na badania lekarskie lub psychologiczne,
- przejazdu do miejsca odbywania stażu, szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, zajęć z zakresu
- poradnictwa zawodowego lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy,
- przejazdu do miejsca wykonywania prac społecznie użytecznych,
- zakwaterowania w miejscu pracy lub miejscu odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych,
- przejazdu na egzamin;
- wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych, z tytułu:
- studiów podyplomowych,
- szkoleń i przygotowania zawodowego dorosłych,
- egzaminów lub licencji,
- badań lekarskich lub psychologicznych,
- ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków;
- jednorazowe środki przyznane na podjęcie działalności;
- świadczenia wypłacane bezrobotnym skierowanym do wykonywania prac społecznie użytecznych.
Od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2019 r. nie pobiera się podatku dochodowego od stypendiów.
Świadczenia, od których jest odprowadzany podatek
Zasiłek dla osób bezrobotnych nie podlega zwolnieniu. Dlatego też osoby pobierające to świadczenie zobowiązane są uwzględnić je w zeznaniu podatkowym.
Urząd pracy do końca lutego powinien wystawić osobie bezrobotnej pobierającej zasiłek PIT-11 zawierający informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, na podstawie którego należy później wypełnić zeznanie roczne.
W tym roku za podatnika zeznanie roczne przygotuje również urząd skarbowy. 15 lutego deklaracja zostanie udostępniona, a informacja o udostępnieniu powinna przyjść na maila lub smsem. Podatnik po zalogowaniu może zaakceptować zeznanie, odrzucić je lub dokonać zmian i wysłać. Może także nie wykonywać żadnego ruchu, 30 kwietnia rozliczenie przygotowane przez skarbówkę zostanie uznane za złożone.
Jeśli bezrobotny zdecyduje się sam wypełnić zeznanie, podpowiadamy, że w formularzu (na ogół wypełniany jest PIT-37) nie ma miejsca, w którym jest mowa konkretnie o pobieranym zasiłku. Dlatego otrzymane świadczenie należy rozliczyć w części C.1 „Dochody i straty podatnika”. Następnie w rubryce „Źródła przychodu” – „Inne źródła niewymienione w wierszach od 1 do 4” należy wpisać sumę kwot pobranych zasiłków z urzędu pracy.
Pamiętaj! Nie ma znaczenia, czy kwota zasiłku przekroczyła kwotę wolną od podatku czy też nie. Jeśli pobierałeś opodatkowane świadczenia z urzędu pracy, bez względu na ich wysokość, musisz rozliczyć się z fiskusem!
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 26 kwietnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendiów otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

Choroba na bezrobociu Choroba bezrobotnego

Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych? Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.