Sposób rozwiązania umowy istotny przy przyznawaniu zasiłku dla bezrobotnych
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-11-18
Decydujące znaczenie przy przyznawaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych ma sposób rozwiązania umowy oraz to, która ze stron zdecydowała się na zakończenie współpracy. Warto sprawdzić, czy sposób w jaki została rozwiązana umowa wpłynie na prawo do zasiłku dla bezrobotnych!
– Przyznając prawo do zasiłku, urząd nie tylko sprawdza okres zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia, weryfikuje również sposób rozwiązania umowy w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację – tłumaczy Karol Pasierb, starszy specjalista z Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona Linia. Tryb rozwiązania umowy wpływa na termin przyznania świadczenia.
Wypowiedzenie dokonane przez pracodawcę
Osoby, które tracą zatrudnienie nie z własnej winy(wypowiedzenia dokonuje pracodawca), otrzymają prawo do zasiłku od daty rejestracji. Świadczenie od razu po rejestracji otrzymają również osoby, których umowa zakończyła się zgodnie z terminem, na który została zawarta.
Wypowiedzenie dokonane przez pracownika lub porozumienie stron
Osoby, które same rezygnują z zatrudnienia, składają wypowiedzenie lub rozwiązują umowę na mocy porozumienia stron, prawo do zasiłku otrzymają po określonym ustawą okresie karencji. Czas oczekiwania na zasiłek wynosi w takich przypadkach 90 dni i za ten okres czas pobierania zasiłku ulega zmniejszeniu.
Wyjątkiem jest porozumienie stron spowodowane upadłością, likwidacją pracodawcy lub zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Konieczność przeprowadzki i rozwiązanie z tego powodu umowy na mocy porozumienia stron również uprawnia do uzyskania prawa do zasiłku od daty rejestracji.
Zwolnienie dyscyplinarne
Zwolnienie w tzw. trybie dyscyplinarnym jest najmniej korzystne dla rejestrującego się bezrobotnego. W takiej sytuacji przepisy pozwalają na przyznanie świadczenia dopiero po 180 dniach figurowania w rejestrze osób bezrobotnych. Okres wyczekiwania skraca okres pobierania zasiłku, co w konsekwencji może skutkować nieotrzymaniem zasiłku w ogóle.
Termin uzyskania prawa do zasiłku liczony jest od daty rejestracji, a nie od daty utraty pracy. Bezcelowym jest więc zwlekanie z rejestracją 90 dni, wydłuży to tylko okres oczekiwania na wypłatę świadczenia. Pod uwagę brane są wszystkie zakończone umowy w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację, a nie tylko ta ostatnia. Przepisy dotyczą tylko umów o pracę, sposób zakończenia zlecenia nie ma znaczenia.
W razie wątpliwości i dodatkowych pytań związanych z prawem do zasiłku dla osób bezrobotnych warto skonsultować się z pracownikami Zielonej Linii, którzy pod numerem 19524 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00 odpowiadają na pytania klientów.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zobacz podobne artykuły:

Odprawa pośmiertna Odprawa pośmiertna wypłacana jest uprawnionym członkom rodziny pracownika w razie jego śmierci. Jej wysokość zależy od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.

Aneks do umowy o pracę – kiedy można go zastosować? Zawarcie umowy o pracę nie oznacza, że warunki zatrudnienia nie mogą ulec zmianie. Pracodawca ma prawo zmodyfikować postanowienia umowy o pracę, jednak pracownik nie musi się z nimi zgodzić. Podpowiadamy, w jakich przypadkach pracodawca może zastosować aneks do umowy o pracę bez konieczności zawierania nowej umowy.

Umowa na czas określony a ciąża Kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę, będące w ciąży, często zastanawiają się, czy umowa zawarta na czas określony zostanie przedłużona, gdy urodzi się dziecko. Podpowiadamy kiedy taka umowa może być przedłużona oraz czy kobieta nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Obniżenie wymiaru czasu pracy w związku z rodzicielstwem Dla rodzica, który chce pozostać aktywny zawodowo, obniżenie wymiary etatu jest sporym udogodnieniem. Podpowiadamy, kto z takiego przywileju może skorzystać.

Uprawnienia pracownicze ojców związane z rodzicielstwem Narodziny dziecka wciąż jeszcze kojarzą się z odejściem pracującej matki na urlop macierzyński czy wychowawczy. Warto przypomnieć, że uprawnienia rodzicielskie przysługują również ojcom, którzy coraz chętniej z nich korzystają. Podpowiadamy, z jakiego urlopu mogą skorzystać ojcowie.

Dni wolne w 2021 roku w Polsce Kto z nas nie lubi dodatkowych dni wolnych? Wiele osób czeka na nie z utęsknieniem i planuje wyjazdy z dużym wyprzedzeniem. Jak się okazuje, Polska na tle innych krajów, ma całkiem sporo dni ustawowo wolnych. Jak pod tym względem będzie prezentował się rok 2021?

Ciąża a praca w godzinach nadliczbowych i nocnych Z punktu widzenia prawa pracy, ciąża jest okresem, w którym kobieta jest szczególnie chroniona. Przepisy jasno określają przywileje pracownicy oraz obowiązki pracodawcy. Jedną z przesłanek, stanowiącą troskę o zdrowie kobiety i płodu, jest zakaz zatrudniania kobiety w ciąży w godzinach nadliczbowych i nocnych.

Prawo do błędu przedsiębiorcy Z dniem 1 stycznia 2020 roku weszła w życie zmiana ustawy Prawo Przedsiębiorców, która daje przedsiębiorcom prawo do popełnienia błędu. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy (osobie fizycznej) za naruszenie przepisów nie dostanie kary, a jedynie pouczenie oraz nakaz usunięcia tego naruszenia w wyznaczonym terminie.