Powrót

W majówkę najlepiej się wyśpij!

Często ignorowany, okradany przez inne czynności, to właśnie sen jest podstawą regeneracji naszego organizmu. To on decyduje o naszej kreatywności, produktywności i samopoczuciu. Szukasz idealnego resetu po pracy? Najpierw się wyśpij!

Ludzki organizm może wytrzymać dłużej bez jedzenia niż bez snu. Tymczasem to właśnie sen jest czynnością, którą poświęcamy w pierwszej kolejności, gdy brakuje nam czasu na wykonanie założonego planu dnia. I choć nie można popadać w przesadę, warto docenić rolę snu, gdyż to on w olbrzymim stopniu wpływa na jakość naszego życia i pracy.

 

Wpływ niedoboru snu na pracę

 

Z powodu bezsenności produktywność pracowników spada nawet o 25 do 40 procent! Do takich wniosków doprowadziły badania Petera Hamesa, specjalisty ds. zaburzeń snu. Stajemy się wówczas przewrażliwieni i nawet drobne rzeczy mogą wyprowadzić nas z równowagi. Taki pracownik łatwo wpada w irytację i trudniej z nim współpracować. Dodatkowo niedobór snu zaburza koncentrację, utrudnia skupienie się na zadaniu, co owocuje tym, że zamiast wykonywać określone zadanie, szukamy odpoczynku, wytchnienia czy chwili relaksu, np. na portalach społecznościowych.

Dodatkowym problemem, jaki wynika z niedoboru snu, jest także spadek odporności. To z kolei powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na wirusy, bakterie, szybciej możemy zachorować, a  proces rekonwalescencji się wydłuża. Potwierdzają to także badania wspomnianego Petera Hamesa, z których wynika, że osoby cierpiące na niedobór snu biorą trzy dni chorobowego więcej niż pozostali pracownicy.

Przykrą konsekwencją niedoboru snu, zarówno zdrowotną, jak i wizualną jest tycie. Niewyspani mamy większy apetyt niż zwykle, w dodatku chce nam się wtedy częściej słodkich, tuczących przekąsek. Takie jedzenie z kolei wpływa negatywnie na nasze ciało i mózg, zmniejsza produktywność i osłabia.

 

Jak spać, by się wyspać?

 

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim zrezygnujmy z liczenia baranów – ta opcja zdecydowanie nie pomaga. Podobnie jak obecność telewizora i komputera w sypialni, które wytwarzają tzw. elektrosmog. Co to takiego? Jest to rodzaj promieniowania, które negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i jakość snu.

Warto przy tym zadbać o stworzenie odpowiedniej przestrzeni do drzemki, m.in. wietrząc pomieszczenie, w którym planujemy odpoczynek. Warto też zadbać o odpowiedni wystrój, porządek, a nawet kolor ścian. Kolor niebieski wycisza, uspokaja, a więc sprzyja zasypianiu, z  kolei fioletowy pobudza, zwiększa naszą czujność i może wpływać na skrócenie snu.

Pozycja w trakcie snu również ma tu znaczenie. Otóż najzdrowsze i najbardziej sprzyjające odpoczynkowi jest spanie na prawym boku. Osoby, które wybierają lewy bok, częściej narzekają na koszmary, a spanie na plecach sprzyja snom realistycznym, związanym z naszym życiem codziennym.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem zdrowego snu, jest zadbanie o odpowiednią dietę, czyli nienajadanie się tuż przed snem. Wskazane jest, aby ostatni posiłek zjeść 2-3 godziny przed planowanym nocnym odpoczynkiem.

 

Sen a urlop

 

Osoby, które są mocno wyczerpane pracą, często uważają, że krótki, weekendowy wyjazd pozwoli im się zresetować i naładować akumulatory. Niestety przy chronicznym niedoborze snu, nasz organizm może być na tyle osłabiony, że zamiast wypoczywać, będzie walczyć z kolejną infekcją (spowodowaną np. zmianą klimatu), a później, zamiast wrócić do pracy, zostaniemy na zwolnieniu lekarskim. Taka sytuacja budzi frustrację, negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, blokując wypoczynek. Często zapominamy o tym, że do urlopu też warto się przygotować, choćby małymi krokami, zamykając kolejne zadania w pracy i pozwalając sobie na kilka dodatkowych minut odpoczynku więcej codziennie.

Nie warto więc lekceważyć snu, bo on jest nie tylko najlepszym lekarstwem, ale i kosmetykiem. Wypoczęci mamy piękną skórę, jesteśmy pełni sił i zapału do pracy. Dobry sen sprzyja naszej sylwetce. Tymczasem nasze dobre samopoczucie wpływa na otoczenie i jest zaraźliwe. Warto więc zastanowić się, czy warto rezygnować z tych dobrodziejstw i zwyczajnie -  czy stać nas na to, by odbierać sobie prawo do snu.

 

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/brak-snu-a-wydajnosc-w-pracy-bezsennosc-a-praca/cgf31n4

http://manager24.pl/styl-zycia-a-jakosc-twojego-snu/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • 5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA]
    Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

  • Benefity pracownicze, czyli co nas motywuje w pracy?
    Oprócz standardowego wynagrodzenia, benefity pracownicze mają motywować do pracy i umilać czas spędzony w pracy i poza nią. Owocowe piątki, karnety sportowe czy pakiety medyczne stają się standardem w wielu firmach. Podpowiadamy, jak benefity wpływają na zaangażowanie pracowników oraz które z nich cieszą się największą popularnością.

  • Poinformuj pracodawcę o nieobecności w pracy
    Zdarzają się w życiu sytuacje, które uniemożliwiają pracownikowi przyjście do pracy. Najczęściej dotyczy to choroby lub innego nieprzewidywalnego zdarzenia losowego. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracownik? Odpowiadamy.

  • Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia
    Zgodnie z przepisami zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Do kiedy obowiązuje ubezpieczenie chorobowe po ustaniu stosunku pracy? W jakich przypadkach można otrzymywać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Polacy o pracy
    „Bez pracy nie ma kołaczy” głosi stara prawda życiowa. Wynika z niej, że tylko dzięki ciężkiej i wytrwałej pracy możemy coś osiągnąć. Czy właśnie tak o pracy myślą obecnie Polacy? Co nas motywuje do podjęcia zatrudnienia? Przedstawiamy wybrane wyniki ciekawego badania „Jak Polacy podchodzą do swojej pracy?”.

  • Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy
    Jaka jest różnica między wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym? Ile wynosi okres zasiłkowy i od czego on zależy? Odpowiadamy.

  • 14 firm z Polski wśród Europe’s Best Workplaces™ 2021
    21 września Great Place to Work® ogłosił doroczną listę Najlepszych Miejsc Pracy w Europie. W 2021 r. lista liczy łącznie 150 firm, a wśród laureatów znalazło się aż 14 firm z Polski. To jak dotychczas najlepszy wynik polskich firm w europejskim konkursie. Tegoroczny ranking powstał w oparciu o analizę badań ankietowych, w których wzięło udział blisko 600 tysięcy pracowników z 1545 organizacji z całej Europy. Kilka miesięcy wcześniej organizacje te zostały wyróżnione tytułem Najlepszego Miejsca Pracy w swoich krajach.

  • To jest w życiu ważne [WYWIAD]
    „Próbuj różnych prac, zawodów i stanowisk. Próbuj, bo nigdy nie wiesz co ci się przyda w życiu, jaka umiejętność i jakie doświadczenie. Może nawet okazać się, że praca, o której zawsze marzyłaś - nie jest tym, co chcesz w życiu robić” – mówi Asia Maj Dubińska, autorka bloga wolnowolniej.pl. Z osobą, która żyje „wolno” w wielkim mieście, rozmawiamy m.in. o porzuceniu etatu i przejściu „na swoje”, oszczędzaniu i spokojnym podejściu do codzienności.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy