Powrót

Praca zdalna – wady i zalety

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-06-08

Trwający stan epidemii w Polsce skłonił pracodawców do poszukiwania rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa własnego i pracowników. W związku z tym wiele firm wprowadziło pracę zdalną. Okazuje się, że taka forma pracy staje się coraz bardziej popularna i powszechna, jednak ma też swoje słabe strony.

Praca zdalna polega na wykonywaniu obowiązków służbowych poza siedzibą pracodawcy, najczęściej w domu. Dla większości pracowników to rozwiązanie wydaje się idealne, jednak ma ono też swoje słabe strony. Home office nie jest też możliwy przy wykonywaniu niektórych zawodów i nie każdy pracownik się w nim odnajdzie.

Korzyści pracy zdalnej dla pracownika

Opcja pracy zdalnej przede wszystkim daje większe możliwości znalezienia pracy, ponieważ w tym przypadku nie trzeba się ograniczać do swojego miejsca zamieszkania. Pracę można wykonywać zdalnie z dowolnego miejsca, nawet dla firmy z siedzibą za granicą. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest w ostatnim czasie bardzo popularne, szczególnie wśród specjalistów z branży informatycznej.

Pracując zdalnie, pracownik samodzielnie gospodaruje swoim czasem oraz powierzonymi zadaniami, tym bardziej, że wiele firm zezwala na elastyczny wymiar czasu pracy pracowników zdalnych. Liczy się bowiem wynik pracy z danego dnia, a nie czas jej wykonania. Umożliwia to pogodzenie codziennych obowiązków z życiem zawodowym.

Praca w domu daje również większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu, ponieważ nie trzeba tracić czasu na dojazd do pracy, tym bardziej, że w ostatnim czasie zalecane jest ograniczanie przemieszczania się. Pracownik zdalny czuje się również bardziej wolny, ponieważ nie ma poczucia bezpośredniej kontroli przełożonego, nie musi też się martwić odpowiednim dress codem.

 

Korzyści pracy zdalnej dla pracodawcy

Zatrudnienie pracownika zdalnego wiąże się przede wszystkim z redukcją kosztów związanych z utrzymaniem biura. Pracodawca zapewnia pracownikowi wszelkie niezbędne narzędzia do wykonywania pracy, ale nie musi już zapewniać mu miejsca do pracy, ponieważ pracownik będzie pracował z dowolnego miejsca. Wiąże się to również z tym, że pracodawca może znaleźć specjalistę w swojej dziedzinie na szerszym obszarze niż w przypadku pracownika stacjonarnego. To zaleta niewątpliwie i dla pracownika i dla pracodawcy.

 

Wady pracy zdalnej dla pracownika

Podczas pracy w domu oddzielenie życia prywatnego od zawodowego może być trudniejsze niż nam się wydaje. Praca zdalna wymaga od pracownika dużej samodyscypliny i skupienia na powierzonych zadaniach, aby obowiązki domowe nie przeważyły nad zawodowymi, szczególnie gdy w domu są inni członkowie rodziny.

Praca zdalna to brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. Wiąże się to z brakiem możliwości uczenia się od kolegów oraz wymiany doświadczeń. Natomiast brak osobistego kontaktu z przełożonym może być nie tylko zaletą, ale również ograniczać rozwój zawodowy pracownika zdalnego. Często to właśnie zdolności interpersonalne pracownika przeważają na jego awansie.

 

Wady pracy zdalnej dla pracodawcy

Podstawowym problemem dla pracodawców jest ograniczenie zaufania do pracownika, szczególnie takiego, którego pracodawca zna tylko z rozmowy kwalifikacyjnej, często również przeprowadzonej online. Pracodawca nie ma pełnej kontroli nad pracownikiem zdalnym oraz nad tym, czym się zajmuje w godzinach pracy. Może jedynie kontrolować efektywność jego pracy.

 

Tak jak inne aspekty życia, wszystko ma swoje zalety i wady. Każda zaleta pracy zdalnej może być dla kogoś innego jednocześnie największą wadą. Niewątpliwie, wykonywanie obowiązków służbowych w domu wymaga dużo samodyscypliny, motywacji i dobrej organizacji pracy własnej, aby obowiązki domowe nie zdominowały tych służbowych. Praca zdalna nie jest odpowiednia dla osób, ceniących sobie kontakt z ludźmi. W przypadku osób szczególnie podatnych na stres, praca zdalna może okazać się idealnym rozwiązaniem.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Nauczmy się pracy zdalnej [WYWIAD]
  O zaletach i zagrożeniach związanych z pracą zdalną. O tym, jak zorganizować sobie pracę w domu i jak zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym rozmawiamy z Patrykiem Wójcikiem, psychologiem, autorem książki „Jak pracować zdalnie i nie zwariować”.

 • 5 sposobów na podtrzymanie dobrego samopoczucia i relacji w zespołach pracujących zdalnie
  Czy jest coś szczególnego, co powoduje, że ta firma jest świetnym miejscem pracy? Proszę podać konkretne przykłady – to otwarte pytanie zawsze pojawia się w badaniach przeprowadzanych przez Great Place to Work® na całym świecie. Polscy respondenci wskazali „atmosferę” jako wyróżnik ich miejsc pracy – tak wynika z analizy odpowiedzi pracowników na otwarte pytanie w ankietach przeprowadzonych w poprzednim roku przez Great Place to Work® w 16 krajach Europy. Solidnym fundamentem dla tej wyjątkowej atmosfery często były dobre relacje ze współpracownikami.

 • Praca zdalna jest wygodna, ale wolimy powrót do biura [NOWY RAPORT]
  Spośród osób pracujących zdalnie podczas pandemii aż 6 na 10 musiało stworzyć swój roboczy kącik niemal od zera. Choć w domu pracuje nam się całkiem wygodnie, tylko niewielka część Polaków na stałe zamieniłaby biuro na swoje cztery kąty.

 • Najłatwiej o nową pracę w Polsce południowo-zachodniej, trudniej w północnej i centralnej
  Ostatni kwartał 2019 roku to więcej ofert pracy w Polsce południowo-zachodniej i południowej – w tych regionach firmy będą poszukiwać najwięcej nowych pracowników i tam czeka na nie największa rywalizacja o kadry. Duże chęci do powiększania swoich zespołów zgłaszają też przedsiębiorstwa ze wschodniej i północno-zachodniej części kraju.

 • Więcej Polaków otwartych na elastyczne formy pracy
  Co trzeci kandydat w Polsce chciałby pracować w oparciu o elastyczny model pracy, dwa lata temu był to co piąty poszukujący pracy.

 • Coraz więcej ofert pracy zdalnej. Kto będzie pracować z domu w 2019 roku?
  Nowe technologie umożliwiają pracę z dowolnego miejsca na świecie, z czego chętnie korzystają polscy pracownicy. Już 60 proc. z nich może wykonywać swoje obowiązki poza biurem. Sprawdziliśmy, w których branżach pojawia się najwięcej ofert pracy zdalnej.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.