Powrót

Praca zdalna – wady i zalety

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-06-08

Trwający stan epidemii w Polsce skłonił pracodawców do poszukiwania rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa własnego i pracowników. W związku z tym wiele firm wprowadziło pracę zdalną. Okazuje się, że taka forma pracy staje się coraz bardziej popularna i powszechna, jednak ma też swoje słabe strony.

Praca zdalna polega na wykonywaniu obowiązków służbowych poza siedzibą pracodawcy, najczęściej w domu. Dla większości pracowników to rozwiązanie wydaje się idealne, jednak ma ono też swoje słabe strony. Home office nie jest też możliwy przy wykonywaniu niektórych zawodów i nie każdy pracownik się w nim odnajdzie.

Korzyści pracy zdalnej dla pracownika

Opcja pracy zdalnej przede wszystkim daje większe możliwości znalezienia pracy, ponieważ w tym przypadku nie trzeba się ograniczać do swojego miejsca zamieszkania. Pracę można wykonywać zdalnie z dowolnego miejsca, nawet dla firmy z siedzibą za granicą. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest w ostatnim czasie bardzo popularne, szczególnie wśród specjalistów z branży informatycznej.

Pracując zdalnie, pracownik samodzielnie gospodaruje swoim czasem oraz powierzonymi zadaniami, tym bardziej, że wiele firm zezwala na elastyczny wymiar czasu pracy pracowników zdalnych. Liczy się bowiem wynik pracy z danego dnia, a nie czas jej wykonania. Umożliwia to pogodzenie codziennych obowiązków z życiem zawodowym.

Praca w domu daje również większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu, ponieważ nie trzeba tracić czasu na dojazd do pracy, tym bardziej, że w ostatnim czasie zalecane jest ograniczanie przemieszczania się. Pracownik zdalny czuje się również bardziej wolny, ponieważ nie ma poczucia bezpośredniej kontroli przełożonego, nie musi też się martwić odpowiednim dress codem.

 

Korzyści pracy zdalnej dla pracodawcy

Zatrudnienie pracownika zdalnego wiąże się przede wszystkim z redukcją kosztów związanych z utrzymaniem biura. Pracodawca zapewnia pracownikowi wszelkie niezbędne narzędzia do wykonywania pracy, ale nie musi już zapewniać mu miejsca do pracy, ponieważ pracownik będzie pracował z dowolnego miejsca. Wiąże się to również z tym, że pracodawca może znaleźć specjalistę w swojej dziedzinie na szerszym obszarze niż w przypadku pracownika stacjonarnego. To zaleta niewątpliwie i dla pracownika i dla pracodawcy.

 

Wady pracy zdalnej dla pracownika

Podczas pracy w domu oddzielenie życia prywatnego od zawodowego może być trudniejsze niż nam się wydaje. Praca zdalna wymaga od pracownika dużej samodyscypliny i skupienia na powierzonych zadaniach, aby obowiązki domowe nie przeważyły nad zawodowymi, szczególnie gdy w domu są inni członkowie rodziny.

Praca zdalna to brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. Wiąże się to z brakiem możliwości uczenia się od kolegów oraz wymiany doświadczeń. Natomiast brak osobistego kontaktu z przełożonym może być nie tylko zaletą, ale również ograniczać rozwój zawodowy pracownika zdalnego. Często to właśnie zdolności interpersonalne pracownika przeważają na jego awansie.

 

Wady pracy zdalnej dla pracodawcy

Podstawowym problemem dla pracodawców jest ograniczenie zaufania do pracownika, szczególnie takiego, którego pracodawca zna tylko z rozmowy kwalifikacyjnej, często również przeprowadzonej online. Pracodawca nie ma pełnej kontroli nad pracownikiem zdalnym oraz nad tym, czym się zajmuje w godzinach pracy. Może jedynie kontrolować efektywność jego pracy.

 

Tak jak inne aspekty życia, wszystko ma swoje zalety i wady. Każda zaleta pracy zdalnej może być dla kogoś innego jednocześnie największą wadą. Niewątpliwie, wykonywanie obowiązków służbowych w domu wymaga dużo samodyscypliny, motywacji i dobrej organizacji pracy własnej, aby obowiązki domowe nie zdominowały tych służbowych. Praca zdalna nie jest odpowiednia dla osób, ceniących sobie kontakt z ludźmi. W przypadku osób szczególnie podatnych na stres, praca zdalna może okazać się idealnym rozwiązaniem.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Praca zdalna świadczona przez cudzoziemca
  Przedłużający się stan epidemii nasilił zjawisko pracy zdalnej. Coraz więcej polskich firm chce korzystać także z pracy cudzoziemców na odległość. Istotą pracy zdalnej jest fakt, że miejsce wykonywania pracy nie zawsze musi być tożsame z siedzibą pracodawcy. Czy w takim przypadku cudzoziemiec wykonujący pracę zdalną polskiemu pracodawcy potrzebuje zezwolenia na pracę?

 • Trzydziestolatkowie mają głos: 5 oczekiwań milenialsów wobec miejsca pracy
  Sondaż przeprowadzony przez Great Place to Work® wśród pracowników z pokolenia Y dowodzi, że w całym USA jedynie 44% milenialsów jest zadowolona ze swojej pracy. To najniższy odsetek w porównaniu z pozostałymi pokoleniami. Czego więc milenialsi oczekują po idealnym miejscu pracy? Przygotowując listę 2021 Fortune Best Workplaces for Millenials, Great Place to Work® przeanalizował ankiety pracowników z pokolenia Y, zatrudnionych w amerykańskich firmach, które aspirują do tytułu Najlepszego Miejsca Pracy dla Milenialsów. W porównaniu z innymi generacjami zdecydowanie bardziej liczy się dla nich równe i sprawiedliwe traktowanie, przejrzystość, elastyczność oraz poczucie, że ich praca ma znaczenie. A co najważniejsze, nie zawahają się odejść z pracy, jeśli pracodawca nie sprosta ich oczekiwaniom.

 • Na co zwrócić uwagę urządzając biuro w domu?
  Możliwości, które daje Internet sprawiły, że praca z domu stała się opcją, z której korzystają niektórzy pracownicy. Czas pandemii znacznie spopularyzował pracę zdalną. Od marca 2020 r. wielu pracowników na dobre przeniosło biuro do własnego mieszkania. Nie wiadomo jaki procent z nich wróci do biura w siedzibie firmy. Wiadomo, że część z pracowników pozostanie w swoim home office na stałe albo będzie korzystać z systemu hybrydowego. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę urządzając biuro domowe.

 • Pracodawcy w Polsce nie chcą kontynuować pracy zdalnej. Prawie 9 na 10 pracowników wróci do siedzib firm
  Polscy przedsiębiorcy nie zamierzają kontynuować modelu pracy zdalnej i deklarują, że 88% pracowników wróci do wykonywania zadań w siedzibie firmy. Propozycję pracy w modelu hybrydowym otrzyma tylko 9% kadry, przy czym zaledwie 5% z tej grupy będzie miało możliwość realizowania obowiązków poza organizacją przez większą część tygodnia. Wynika to przede wszystkim z obaw o dobre samopoczucie pracowników oraz jakość współpracy w zdalnych zespołach.

 • Powrót do pracy w biurze – kłopot czy wybawienie? 7 wskazówek dla menedżerów, jak z sukcesem przeprowadzić ten proces
  Po ponad roku od chwili, kiedy za sprawą pandemii pracownicy z dnia na dzień musieli przejść na pracę zdalną, nadszedł czas, gdy firmy zaczynają zachęcać pracowników do powrotu do biur. Czy pracownicy chcą rzeczywiście tego powrotu? Czy oznacza to dla nich wyczekiwany powrót do utraconej normalności? A może obawiają się chwili, kiedy powrót do biura okaże się koniecznością? Liczne badania i sondaże opinii pracowników wskazują, że odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna. Dlatego Great Place to Work® zachęca, aby proces powrotu do biur przeprowadzać stopniowo.

 • 6 rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zmniejszyć poczucie izolacji pracowników
  Samotność nie wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka. Jej szkodliwy wpływ naukowcy porównują z wypalaniem dziennie 15 papierosów . To nie jest dobra wiadomość dla milionów ludzi, którzy obecnie za sprawą pandemii żyją i pracują w przedłużającej się izolacji. Dla ich przełożonych też nie. Wydawać by się mogło, że zarówno pracodawcy, jak i ich pracownicy największe wyzwania związane z nagłą koniecznością przejścia na zdalny model pracy mają już za sobą. Tych wyzwań było wiele: poczynając od szybkiej nauki posługiwania się systemami wideokonferencyjnymi po umiejętność znajdowania równowagi pomiędzy pracą w domu a zobowiązaniami rodzinnymi. Jednak na dłuższą metę tym, co pracownikom może najbardziej dokuczać jest praca w izolacji od zespołu, powodująca uczucie samotności.

 • Sprzątanie, gotowanie, zakupy – co tak naprawdę robimy podczas pracy zdalnej?
  Praca zdalna to dla większości z nas duża oszczędność czasu oraz elastyczność godzinowa. Nie musimy wstawać tak wcześnie, nie stoimy w korkach, dojeżdżając do biura, mamy zdecydowanie więcej swobody. Ale czy podczas wykonywania obowiązków w domu zajmujemy się tylko pracą? Aż 82 proc. ankietowanych przyznaje, że zdarzyło im się wykonywać w domu inne czynności w czasie, który powinien być przeznaczony na pracę zawodową.

 • Średnio raz na miesiąc rzucam fotografię [WYWIAD]
  „Podobają mi się zdjęcia, które są technicznie niedoskonałe. Czasem jest to dzieło przypadku, bo fotograf pracował pod presją otoczenia, a czasem celowo posłużył się estetyką błędu. I takich zdjęć szukam. Pozornie brzydkich, ale mających jakieś głębsze znaczenie” – mówi Kamil Śleszyński, fotograf dokumentalista. W rozmowie poruszyliśmy kilka tematów związanych z fotografią, realizacją trudnych projektów, zdobywaniem wiedzy i łączeniem pracy zawodowej z pasją.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy