Powrót

Wracam – czy jestem „osobą powracającą”?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-10-11

Marcin: Podjąłem decyzję – w przyszłym miesiącu wypowiadam umowę w Wielkiej Brytanii i od razu wracam do Polski. Czy dostanę w Polsce zasiłek dla osób bezrobotnych? – Tak, pod warunkiem, że jesteś osobą powracającą.

Czy każda osoba powracająca z emigracji zarobkowej automatycznie zostaje uznana za „osobę powracającą”? Który urząd weryfikuje pod tym kątem osoby ubiegające się o prawo do zasiłku i jak wygląda ta procedura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

 

Gdzie ubiegać się o prawo do zasiłku?

 

Krajem, który w pierwszej kolejności powinien przyznać prawo do zasiłku, jest kraj ostatniego zatrudnienia, a więc w tym przypadku Wielka Brytania. Przyznany zasiłek można następnie transferować do Polski. Podstawowym wymogiem jest jednak pozostawanie do dyspozycji tamtejszego urzędu przez minimum 4 tygodnie. Ten warunek niestety nie każdy jest w stanie spełnić.

 

Wracam natychmiast – co robić?

 

Bardzo często zdarza się tak, że okres 4 tygodni oczekiwania na transfer zasiłku to czas, którym nie dysponują osoby zdecydowane na powrót do Polski. Wypowiadają jednocześnie umowę o pracę, umowę o wynajem mieszkania i potrzebują od razu wrócić do Polski. Chcą ubiegać się o prawo do zasiłku w Polsce.

 

Aby otrzymać tu zasiłek, musisz w tej sytuacji spełniać dwa warunki. Pierwszy dotyczy osób, których ostatnim miejscem zatrudnienia nie była Polska – zasiłek będzie mógł być przyznany w naszym kraju, jeśli zostaniesz uznany za „osobę powracającą”. Natomiast drugi warunek obowiązuje wszystkie osoby bezrobotne, ubiegające się w Polsce o prawo do zasiłku i dotyczy okresu pracy.

 

„Osoba powracająca” to każda, która wraca z emigracji?

 

Jeśli pomimo wykonywania pracy za granicą, Twoim miejscem zamieszkania – czyli centrum interesów życiowych wciąż pozostawała Polska, to możesz zostać uznany za osobę powracającą. Ustalane jest to na podstawie oświadczenia, którego wypełnienie jest niezbędne podczas procedury ubiegania się o prawo do zasiłku.

 

Są tam zawarte pytania dotyczące długości pobytu za granicą, tego, gdzie w tym czasie przebywała Twoja najbliższa rodzina, czy odwiedzałeś rodzinę, która została w Polsce. Chodzi o ustalenie czy wyjechałeś z zamiarem osiedlenia się za granicą czy też faktycznie był to wyjazd na określony czas. Nie ma tu złych i dobrych odpowiedzi, pracownicy urzędu analizują wszystkie podane informacje i wyciągają z nich wnioski.

 

Jeśli w wyniku tej procedury wojewódzki urząd pracy uzna, że podczas pracy za granicą Twoim miejscem zamieszkania wciąż była Polska, zasiłek będzie mógł być przyznany. W tej sytuacji pozostaje spełnić jeszcze jeden, ostatni warunek – dotyczący czasu pracy.

 

Prawo do zasiłku dla osób  bezrobotnych w Polsce – warunki

 

Zasiłek dla osób bezrobotnych w Polsce przysługuje, jeśli w okresie 18 miesięcy bezpośrednio przed rejestracją w powiatowym urzędzie pracy przepracowałeś co najmniej 365 dni, osiągając w tym czasie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. Okres pracy za granicą musi zostać potwierdzony na formularzu U1. Jeśli nie zdążyłeś uzyskać go w kraju zatrudnienia – możesz to zrobić za pośrednictwem wojewódzkiego urzędu pracy.

 

Pamiętaj!

 

Standardową procedurą ubiegania się o prawo do zasiłku jest uzyskanie go w kraju ostatniego miejsca zatrudnienia, a następnie transfer zasiłku do kraju, w którym poszukujesz pracy. Jednak przy spełnieniu konkretnych warunków możesz wyjątkowo otrzymać prawo do zasiłku bezpośrednio po powrocie do Polski.

 

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Dodatkowe informacje:

Oświadczenie do wniosku o przyznanie prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych - http://bit.ly/2wAschf


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku
    Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

  • Jak dostać zasiłek dla bezrobotnych?
    Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna nie zawsze wiąże się z otrzymaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych, potocznie zwanego kuroniówką. Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych należy spełnić określone warunki. Jakie to warunki i jaka jest wysokość „kuroniówki” w 2023 roku? Podpowiadamy.

  • Informowanie urzędu o podjęciu pracy
    Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

  • Statusu bezrobotnego a wyjazd
    Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!

  • Skrócony okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych
    W przepisach czytamy, że okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych ulega skróceniu m.in. o okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych przypadających na okres, w którym przysługiwałby zasiłek. Jak rozumieć ten zapis? Wyjaśniamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy