Powrót

Wracam – czy jestem „osobą powracającą”?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-10-11

Marcin: Podjąłem decyzję – w przyszłym miesiącu wypowiadam umowę w Wielkiej Brytanii i od razu wracam do Polski. Czy dostanę w Polsce zasiłek dla osób bezrobotnych? – Tak, pod warunkiem, że jesteś osobą powracającą.

Czy każda osoba powracająca z emigracji zarobkowej automatycznie zostaje uznana za „osobę powracającą”? Który urząd weryfikuje pod tym kątem osoby ubiegające się o prawo do zasiłku i jak wygląda ta procedura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

 

Gdzie ubiegać się o prawo do zasiłku?

 

Krajem, który w pierwszej kolejności powinien przyznać prawo do zasiłku, jest kraj ostatniego zatrudnienia, a więc w tym przypadku Wielka Brytania. Przyznany zasiłek można następnie transferować do Polski. Podstawowym wymogiem jest jednak pozostawanie do dyspozycji tamtejszego urzędu przez minimum 4 tygodnie. Ten warunek niestety nie każdy jest w stanie spełnić.

 

Wracam natychmiast – co robić?

 

Bardzo często zdarza się tak, że okres 4 tygodni oczekiwania na transfer zasiłku to czas, którym nie dysponują osoby zdecydowane na powrót do Polski. Wypowiadają jednocześnie umowę o pracę, umowę o wynajem mieszkania i potrzebują od razu wrócić do Polski. Chcą ubiegać się o prawo do zasiłku w Polsce.

 

Aby otrzymać tu zasiłek, musisz w tej sytuacji spełniać dwa warunki. Pierwszy dotyczy osób, których ostatnim miejscem zatrudnienia nie była Polska – zasiłek będzie mógł być przyznany w naszym kraju, jeśli zostaniesz uznany za „osobę powracającą”. Natomiast drugi warunek obowiązuje wszystkie osoby bezrobotne, ubiegające się w Polsce o prawo do zasiłku i dotyczy okresu pracy.

 

„Osoba powracająca” to każda, która wraca z emigracji?

 

Jeśli pomimo wykonywania pracy za granicą, Twoim miejscem zamieszkania – czyli centrum interesów życiowych wciąż pozostawała Polska, to możesz zostać uznany za osobę powracającą. Ustalane jest to na podstawie oświadczenia, którego wypełnienie jest niezbędne podczas procedury ubiegania się o prawo do zasiłku.

 

Są tam zawarte pytania dotyczące długości pobytu za granicą, tego, gdzie w tym czasie przebywała Twoja najbliższa rodzina, czy odwiedzałeś rodzinę, która została w Polsce. Chodzi o ustalenie czy wyjechałeś z zamiarem osiedlenia się za granicą czy też faktycznie był to wyjazd na określony czas. Nie ma tu złych i dobrych odpowiedzi, pracownicy urzędu analizują wszystkie podane informacje i wyciągają z nich wnioski.

 

Jeśli w wyniku tej procedury wojewódzki urząd pracy uzna, że podczas pracy za granicą Twoim miejscem zamieszkania wciąż była Polska, zasiłek będzie mógł być przyznany. W tej sytuacji pozostaje spełnić jeszcze jeden, ostatni warunek – dotyczący czasu pracy.

 

Prawo do zasiłku dla osób  bezrobotnych w Polsce – warunki

 

Zasiłek dla osób bezrobotnych w Polsce przysługuje, jeśli w okresie 18 miesięcy bezpośrednio przed rejestracją w powiatowym urzędzie pracy przepracowałeś co najmniej 365 dni, osiągając w tym czasie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. Okres pracy za granicą musi zostać potwierdzony na formularzu U1. Jeśli nie zdążyłeś uzyskać go w kraju zatrudnienia – możesz to zrobić za pośrednictwem wojewódzkiego urzędu pracy.

 

Pamiętaj!

 

Standardową procedurą ubiegania się o prawo do zasiłku jest uzyskanie go w kraju ostatniego miejsca zatrudnienia, a następnie transfer zasiłku do kraju, w którym poszukujesz pracy. Jednak przy spełnieniu konkretnych warunków możesz wyjątkowo otrzymać prawo do zasiłku bezpośrednio po powrocie do Polski.

 

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Dodatkowe informacje:

Oświadczenie do wniosku o przyznanie prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych - http://bit.ly/2wAschf


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Sytuacje, które wpływają na okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych
  Masz prawo do zasiłku i otrzymujesz skierowanie na staż, szkolenie lub inną formę wsparcia. Sprawdź, jaki będzie miało to wpływ na wypłacane świadczenie!

 • Elektroniczna rejestracja w urzędzie pracy
  Planujesz rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, czy możesz uzyskać status osoby bezrobotnej oraz jak się zarejestrować elektronicznie!

 • Dla kogo zasiłek dla bezrobotnych na rok
  Sprawdź, kiedy zasiłek dla bezrobotnych przyznawany jest na 365 dni!

 • Od czego zależy wysokość zasiłku dla bezrobotnych
  Rejestrujesz się w urzędzie pracy i zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Zależy od łącznego okresu uprawniającego do zasiłku, który posiadasz. Sprawdź, o jakie okresy chodzi i w jakiej wysokości otrzymasz świadczenie!

 • Zasiłek dla bezrobotnych po opiece nad dzieckiem
  Kobiety często pytają, czy będzie im przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych po urlopach/ zasiłkach związanych z rodzicielstwem? Podpowiadamy, kiedy rejestracja w urzędzie pracy jest możliwa i czy zasiłek dla bezrobotnych będzie przysługiwał!

 • Trening umysłu [infografika]
  Sposoby na trening umysłu

 • Praktyka absolwencka
  Kończysz naukę i chcesz zdobyć doświadczenie zawodowe? Zaproponuj pracodawcy praktykę absolwencką!

 • Praca w wakacje – jak wybrać mądrze
  Szukasz pracy na wakacje? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby ustrzec się przed nieuczciwymi pracodawcami i nie dać się oszukać.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.