Powrót

Patent na pracę

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-08-08

Gdzie szukać pracy, aby znaleźć tę wymarzoną? Jak to robić skutecznie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czy ludzie sukcesu mają swoje patenty na pracę? Sprawdź, jak znaleźć swój patent na pracę!

„Jesteś zerem czy jedynką?” – to zdanie z nagradzanego i popularnego serialu „Mr. Robot” idealnie wpisuje się w postawę osoby poszukującej pracy: bierność lub aktywność. Czekanie czy działanie? Sam wybierasz, w jaki sposób podejdziesz do swojego życia i jak ono będzie wyglądać w przyszłości. Warto zadać sobie pytanie: czy chcę mieć wpływ na to, jak będzie wyglądała moja przyszłość za 20 lat, czy też poddaję się prądowi rzeczy, biernie przyjmując zrządzenia losu…

Dobre i dopasowane CV

Rada, którą osoby poszukujące pracy słyszą najczęściej, brzmi: musisz mieć profesjonalne CV. Zastanówmy się jednak, jak często bywa ona bagatelizowana? Bo w końcu ile osób przyzna się, że może mieć problem ze stworzeniem CV? Z napisaniem zapewne problemu nie ma, ale dzisiejsze CV musi jednocześnie wyróżniać się na tle innych, mieć ciekawą grafikę (albo być w postaci infografiki). Do tego powinno być też nienagannie sformułowane stylistycznie, nie mieć literówek, a więc każda kolejna korekta i sprawdzenie CV są w takim wypadku bezcenne. Z myślą o osobach, które chciałyby ulepszyć swoje CV (lub stworzyć je od podstaw) powstała Fabryka CV. W jej ramach specjaliści bezpłatnie mogą  sprawdzić i ulepszyć CV. Warto szukać takich miejsc w Sieci, jeśli nie mamy pod ręką znajomego grafika, copywritera czy korektora. Pamiętajmy, że CV to nasza wizytówka i jednocześnie przepustka do pracy w wybranej firmie.

Networking

Dziś niezbędny, choć nadal przez wiele osób lekceważony. Niestety, bardzo często bywa niesłusznie deprecjonowany, nazywamy „pracą po znajomości”. Warto więc odróżnić w tym miejscu te dwa zjawiska. W ramach „pracy po znajomości” zatrudnia się osoby, niezależnie od kwalifikacji, których jedynym atutem jest znajomość pracodawcy. Taka praca zwykle przynosi szkodę firmie, a  osoba zatrudniona w ten sposób nie ma szansy spełnić się na swoim stanowisku. Natomiast w przypadku networkingu, poznając nowych ludzi, tak naprawdę budujemy swoją markę na rynku pracy – jako pracownika. Mówimy innym o tym, czym się zajmujemy, jakie mamy plany lub spostrzeżenia w danej dziedzinie. Dzięki temu wiele osób wie, czym się zajmujemy, a jeśli nasze wypowiedzi brzmią profesjonalnie i wzbudzamy sympatię wśród innych, z pewnością prędzej czy później znajdzie się osoba, która zaproponuje nam pracę lub współpracę. Ponadto, posiadając rozbudowaną sieć kontaktów, łatwiej i szybciej dowiemy się o interesujących ofertach pracy, a  co więcej, te informacje zaczną „same” do nas docierać poprzez znajomych.

Udział w wydarzeniach

Jeśli jesteśmy świadomi roli, jaką odgrywa networking i chcemy zbudować swoją sieć znajomości, to już połowa sukcesu. Druga połowa, to wiedza, jak to zrobić. Gdzie zatem bywać i co robić, by poznać wiele interesujących osób? Odpowiedź jest bardzo prosta – warto bywać tam, gdzie potencjalni pracodawcy i partnerzy. Najlepiej więc na bieżąco monitorować listę ciekawych wydarzeń w bliższej i dalszej okolicy: konferencje, szkolenia (często bezpłatne), spotkania branżowe, eventy, targi…  Jeśli dogłębnie zaczniemy szukać interesujących wydarzeń w  okolicy, może się okazać, że jest ich całkiem sporo. Warto chodzić na takie spotkania, a w przerwach, zamiast scrollować strony w  smartfonie, warto rozmawiać z innymi uczestnikami, nawiązywać relacje, wymieniać się uwagami.

Aktywność online

W dzisiejszych czasach to już standard. Także wtedy, gdy nie jesteśmy tego świadomi – możemy być obecni w internecie. Mogą to być strony firmowe ze zdjęciami i opisem pracowników lub po prostu tzw. „walle” naszych znajomych, którzy zamieścili nasze zdjęcia na swoich profilach w serwisach społecznościowych. A czy warto mieć swoje konto w serwisach społecznościowych? Może się to wiązać z pewnymi zagrożeniami, ale jeśli zadbamy o nasze zabezpieczenia w Sieci – są to zagrożenia znikome. Tymczasem internet to doskonałe miejsce do podtrzymywania kontaktu z osobami, które mieszkają daleko lub są bardzo zajęte. To jest też miejsce współpracy i wymiany opinii. Z tego powodu posiadanie profilu w profesjonalnym serwisie społecznościowym może podnieść nasz prestiż zawodowy, o ile oczywiście o to konto zadbamy. Co to znaczy? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni dobór zdjęcia profilowego i ciekawy opis własnej osoby. Warto też zweryfikować treści, które umieszczamy na naszym profilu, które polecamy, przekazujemy dalej. Wszystkie te bowiem działania, tworzą nasz wizerunek w Sieci.

Czy to wszystkie patenty na pracę? Z pewnością nie. W dzisiejszym świecie dynamika rozwoju jest tak duża, że także i pewne patenty z czasem przestają obowiązywać. Co wtedy robić? Szukać nowych rozwiązań, dróg, nowych patentów. No chyba, że nie chcesz być „jedynką”…

Pobierz poradnik i znajdź swój patent na pracę!

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • 5 pytań, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej [Infografika]
  W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób wywrzeć dobre wrażenie? Jak wyglądać? O co zapytać rekrutera? Jak błyskotliwie odpowiadać na pytania? W naszej infografice podpowiemy Ci, jakich pytań nie powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 • Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje?
  Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.

 • Praca w służbie cywilnej
  Istotą funkcjonowania służby cywilnej jest zapewnienie zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwowych, niezależnie od sytuacji politycznej. Kandydaci na urzędników administracji rządowej muszą zmierzyć się podczas rekrutacji z warunkami, jakie stawia przed nimi ustawa o służbie cywilnej. Jakie to warunki? Gdzie szukać takich ofert? Sprawdziliśmy to.

 • Zwolnienie na poszukiwanie pracy
  Utrata pracy jest przykrym doświadczeniem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy stałe zobowiązania finansowe i szybko musimy znaleźć nowe zatrudnienie. W przepisach prawa pracy znajduje się zapis o dniach wolnych na poszukiwanie pracy, które przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia. Czas ten ma pomóc w znalezieniu kolejnego zatrudnienia i płynnym przejściu do nowego pracodawcy.

 • Rodzaje CV – wybierz najlepsze dla siebie
  Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne CV. Dlatego wysyłanie tego dokumentu w niezmienionej formie na różne stanowiska może nie przynieść zadowalających rezultatów. Aby zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy i przekonać go, że nie zmarnuje cennego czasu, kandydat powinien szczegółowo dopracować treść CV. Jednak pierwszym krokiem przy tworzeniu tego dokumentu będzie wybór odpowiedniej formy. A jest ich kilka.

 • Potrzebujesz pracownika? Zgłoś ofertę pracy do urzędu
  Pracodawca, który poszukuje kandydatów do pracy może skorzystać z jednej z usług powiatowych urzędów pracy, jaką jest pośrednictwo pracy. Zgłasza on ofertę pracy, w której szczegółowo określa warunki stanowiskowe oraz preferencje kandydata. Ofertę kieruje do urzędu właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy albo do innego, wybranego przez siebie urzędu. Usługa ta jest bezpłatna.

 • Najbardziej kreatywne kampanie rekrutacyjne na rynku – rusza kolejna edycja „Liderów Rekrutacji”
  Poszukiwanie i pozyskiwanie talentów na rynku pracy w wielu branżach nie należy do najłatwiejszych. Aby wyróżnić się na tle konkurencji, część firm stawia na nieszablonowe i kreatywne kampanie rekrutacyjne, często wykorzystując do tego szerokie możliwości, jakie dają media społecznościowe oraz marketing internetowy. Wyróżniające się, nieszablonowe rekrutacje mogą zostać nagrodzone, bo właśnie wystartowała kolejna edycja „Liderów Rekrutacji” OLX!

 • Sprawdź przyszłego pracodawcę
  Powszechnie stosowaną praktyką w firmach jest sprawdzenie kandydata przed podpisaniem z nim umowy o pracę. Oprócz CV, czy referencji, najwięcej informacji o potencjalnym pracowniku daje rozmowa kwalifikacyjna, ale też badanie jego aktywności w sieci. Co ważne, jako pracownik również masz możliwość zweryfikowania firmy, do której aplikujesz. Gdzie szukać informacji? Podpowiadamy.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy