Nowość w ZUS. Teraz sam możesz potwierdzić, że dostajesz emeryturę, rentę bądź zasiłek
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-09-01
Od początku sierpnia świadczeniobiorcy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne potwierdzenia na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Taki dokument nie wymaga już podpisu pracownika ZUS.
Dotychczas z samodzielnego generowania elektronicznych potwierdzeń o danych zgromadzonych w ZUS mogli korzystać tylko ubezpieczeni i prowadzący firmy bądź pozarolniczą działalność gospodarczą. Teraz mogą to robić między innymi emeryci i renciści.
Potwierdzenie danych świadczeniobiorcy to dokument elektroniczny podpisany za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej ZUS. Dlatego nie wymaga już podpisu pracownika ZUS. Na potwierdzeniu mogą znaleźć się informacje dotyczące przysługujących emerytur, rent i zasiłków, w tym wysokości świadczenia. Taki dokument można przekazać do instytucji bądź pracodawcy, która tego oczekuje.
Na zmianie zyskali również ubezpieczeni. Od 31 lipca br. mogą wygenerować potwierdzenie z informacją, że nie pobierają żadnego świadczenia.
Obecnie w Polsce profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS ma już ponad 8,4 mln osób. PUE to narzędzie, które ułatwia dostęp do szeregu usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Portal PUE ZUS jest skierowany do osób ubezpieczonych (na przykład pracowników, zleceniobiorców), płatników składek (na przykład: pracodawców, osób, które prowadzą działalność pozarolniczą), świadczeniobiorców (na przykład emerytów i rencistów) oraz lekarzy.
Założenie profilu trwa zaledwie kilka minut. Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można znaleźć szczegółowe informacje w jaki sposób to zrobić. Aby założyć profil należy się zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. Potwierdzić tożsamość można m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub osobiście w każdej placówce ZUS.
Sebastian Szczurek
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa opolskiego
Zobacz podobne artykuły:

Urlop wychowawczy a własna działalność gospodarcza Jesteś przedsiębiorcą i nie chcesz jeszcze wracać do obowiązków po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Sprawdź, co możesz zrobić, aby nie zamykać działalności gospodarczej.

Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego? Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

Renta szkoleniowa z ZUS Osoba, która ze względu na niezdolność do pracy w swoim zawodzie zmuszona jest do przekwalifikowania, może starać się o rentę szkoleniową. Świadczenie to przyznawane jest przed Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby je otrzymać, trzeba jednak spełniać pewne warunki. Prześledziliśmy je dokładnie.

Wypłata gwarantowana z ZUS Osoby, które pobierają emeryturę z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego, mają możliwość wskazania osoby, która w razie śmierci tego emeryta będzie miała prawo do otrzymania wypłaty gwarantowanej. Podpowiadamy, kogo można uposażyć oraz jakie warunki należy spełnić.

Miałeś wypadek przy pracy? Sprawdź, czy otrzymasz odszkodowanie! Jednorazowe odszkodowanie z ZUS przysługuje osobie zgłoszonej do ubezpieczeń społecznych, która uległa wypadkowi przy pracy. Sprawdź, jakich formalności należy dokonać!

Od września obowiązują nowe limity dorabiania dla pracujących emerytów i rencistów Pracujesz na wcześniejszej emeryturze bądź rencie? Sprawdź, ile możesz dorobić przez najbliższe trzy miesiące. Od września zmieniają się limity dla aktywnych zawodowo seniorów.

Tysiące co miesiąc i groszowe przelewy. Różnice w opolskich emeryturach Ponad 15 tysięcy złotych – tyle co miesiąc przelewa ZUS na konto najzamożniejszego opolskiego emeryta. Najniższa emerytura w regionie to 32 grosze. Co jest przyczyną takich dysproporcji i co wpływa na wysokość świadczeń?

Ochrona przedemerytalna pracownika Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy ochrona przedemerytalna oznacza, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, jeśli pracownikowi (w okresie trwania zatrudnienia) brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Sprawdź, komu przysługuje okres ochronny!