Powrót

Krawat nie pomoże, jeśli podczas rekrutacji będziesz zbyt pewny siebie i nieprzygotowany

Tylko około 6% rekruterów zwraca uwagę na to, jak kandydat jest ubrany w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Dla 34% rekruterów nieformalny strój kandydata nie ma żadnego znaczenia. Za to aż 45% rekruterów zniechęca zbyt duża pewność siebie osoby starającej się o pracę oraz CV niedopasowane do oferty (deklaruje to 67% badanych). Jak wyglądają procesy rekrutacyjne w Polsce oczami zatrudniających?

Serwis kariery InterviewMe przeprowadził „Badanie pracodawców 2019”, w którym zapytano 344 firmy z całej Polski o przebieg prowadzonych przez nich procesów rekrutacyjnych. Wśród badanych byli pracodawcy i rekruterzy reprezentujący zarówno duże, średnie, jak i małe przedsiębiorstwa.

„Stworzona w tym celu ankieta zawierała 35 pytań dotyczących codziennej pracy związanej z pozyskiwaniem i rekrutowaniem nowych pracowników. Zapytaliśmy również o przyszłość rekrutacji i powody decydujące o tym, że pracodawca lub rekruter odrzuca danego kandydata lub oferuje mu pracę.” – mówi Marta Rojewska, ekspert kariery w InterviewMe i autorka badania.

Wyniki „Badania pracodawców 2019” wykazały, że:

 • aż 64% badanych pracodawców i rekruterów twierdzi, że ciężko im dzisiaj sprostać oczekiwaniom osób aplikujących na ofertę pracy
 • 55% badanych skłonna jest przymknąć oko na takie niedociągnięcia w CV, jak literówki i błędy ortograficzne
 • 44% akceptuje nawet nieprofesjonalne zdjęcie w CV
 • 62% badanych używa systemów ATS do weryfikacji CV, ufając, że w przyszłości automatyzacja procesów HR ułatwi im pracę. 

 

Poza tym badani pracodawcy i rekruterzy podzielili się doświadczeniami, które najbardziej zapadły im w pamięć – jedną z historii prawdziwych jest kandydat, który wbiegł na rozmowę kwalifikacyjną krzycząc „Tylko szybko, bo źle zaparkowałem!"

 

„Raport z „Badania pracodawców 2019” to również gotowa instrukcja dla kandydatów na temat tego, co robić – a czego nie – szukając pracy, pisząc CV i przychodząc na rozmowy kwalifikacyjne. Nie chodzi tylko o jaskrawe zachowania. Kandydaci powinni zadbać też o swój wizerunek w Internecie, bo okazuje się, że rekruterzy coraz częściej sprawdzają ich online jeszcze przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.” – dodaje Piotr Sosnowski, VP People w InterviewMe.

Szczegółowe wyniki „Badanie pracodawców 2019” oraz komentarze ekspertów ds. HR można znaleźć w bezpłatnym raporcie dostępnym tutaj.

 

InterviewMe.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Zawody ze świetlaną przyszłością
  Kim chcesz zostać, gdy dorośniesz? To pytanie znane od niepamiętnych czasów. Zadawano je naszym rodzicom, nam, a teraz naszym dzieciom. Pytanie pozostaje takie same, zmieniają się natomiast odpowiedzi. Jakie zawody są przyszłościowe? Kim będą kiedyś najmłodsi dziś Polacy?

 • 10 zupełnie nowych zawodów, które szturmem przejmują rynek pracy
  W ciągu ostatniej dekady rynek pracy zmienił się diametralnie. Pojawiły się nowe kierunki rozwoju, a co za tym idzie, zwiększyło się zapotrzebowanie na stanowiska, których przed kilkoma laty jeszcze nie było. Przedstawiamy Wam zestawienie 10 zupełnie nowych profesji, na które jest obecnie popyt na rynku pracy.

 • Jak znaleźć kilkuset odpowiednich pracowników w kilka miesięcy? Pomogą media społecznościowe. Oto, jak się za to zabrać
  Skuteczna rekrutacja to wyzwanie, przed którym staje każdy przedsiębiorca. Jak zatem efektywnie szukać kandydatów do pracy i jak powinna wyglądać rekrutacja? Z pomocą przychodzą media społecznościowe.

 • Agroturystyka jako forma biznesu
  A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady – kto z nas choć raz o tym nie pomyślał? Planując tę formę biznesu, warto zwrócić uwagę na trendy i reklamę!

 • Najlepsze sposoby rekrutacji w polskich firmach w 2019 r. [Raport]
  Pracodawcy podejmują różne kroki, aby znaleźć odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko. Oprócz podstawowych metod rekrutacji, jak rozmowa kwalifikacyjna, testy kompetencji, umiejętności oraz predyspozycji zawodowych, rekruterzy coraz chętniej sięgają po nietypowe techniki, czyli dyskusje, symulacje czy grywalizacje.

 • Pierwszy pełny rok z przepisami RODO - podsumowanie 2019 roku
  Ciągła edukacja oraz samodoskonalenie – to stwierdzenie, które najlepiej obrazuje rok 2019 z perspektywy ochrony danych osobowych.

 • Wypadki przy pracy
  O 4,4 proc. mniej wypadków przy pracy w porównaniu z ubiegłym rokiem.

 • Polacy najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie
  Ponad 25 proc. Polaków codziennie odczuwa stres w pracy, co daje nam niechlubną, ostatnią pozycję w Europie. Pod względem reprezentowanych zawodów, do codziennego stresu przyznaje się najwięcej finansistów i pracowników sektora ochrony zdrowia.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.