Powrót

Krawat nie pomoże, jeśli podczas rekrutacji będziesz zbyt pewny siebie i nieprzygotowany

Tylko około 6% rekruterów zwraca uwagę na to, jak kandydat jest ubrany w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Dla 34% rekruterów nieformalny strój kandydata nie ma żadnego znaczenia. Za to aż 45% rekruterów zniechęca zbyt duża pewność siebie osoby starającej się o pracę oraz CV niedopasowane do oferty (deklaruje to 67% badanych). Jak wyglądają procesy rekrutacyjne w Polsce oczami zatrudniających?

Serwis kariery InterviewMe przeprowadził „Badanie pracodawców 2019”, w którym zapytano 344 firmy z całej Polski o przebieg prowadzonych przez nich procesów rekrutacyjnych. Wśród badanych byli pracodawcy i rekruterzy reprezentujący zarówno duże, średnie, jak i małe przedsiębiorstwa.

„Stworzona w tym celu ankieta zawierała 35 pytań dotyczących codziennej pracy związanej z pozyskiwaniem i rekrutowaniem nowych pracowników. Zapytaliśmy również o przyszłość rekrutacji i powody decydujące o tym, że pracodawca lub rekruter odrzuca danego kandydata lub oferuje mu pracę.” – mówi Marta Rojewska, ekspert kariery w InterviewMe i autorka badania.

Wyniki „Badania pracodawców 2019” wykazały, że:

  • aż 64% badanych pracodawców i rekruterów twierdzi, że ciężko im dzisiaj sprostać oczekiwaniom osób aplikujących na ofertę pracy
  • 55% badanych skłonna jest przymknąć oko na takie niedociągnięcia w CV, jak literówki i błędy ortograficzne
  • 44% akceptuje nawet nieprofesjonalne zdjęcie w CV
  • 62% badanych używa systemów ATS do weryfikacji CV, ufając, że w przyszłości automatyzacja procesów HR ułatwi im pracę. 

 

Poza tym badani pracodawcy i rekruterzy podzielili się doświadczeniami, które najbardziej zapadły im w pamięć – jedną z historii prawdziwych jest kandydat, który wbiegł na rozmowę kwalifikacyjną krzycząc „Tylko szybko, bo źle zaparkowałem!"

 

„Raport z „Badania pracodawców 2019” to również gotowa instrukcja dla kandydatów na temat tego, co robić – a czego nie – szukając pracy, pisząc CV i przychodząc na rozmowy kwalifikacyjne. Nie chodzi tylko o jaskrawe zachowania. Kandydaci powinni zadbać też o swój wizerunek w Internecie, bo okazuje się, że rekruterzy coraz częściej sprawdzają ich online jeszcze przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.” – dodaje Piotr Sosnowski, VP People w InterviewMe.

Szczegółowe wyniki „Badanie pracodawców 2019” oraz komentarze ekspertów ds. HR można znaleźć w bezpłatnym raporcie dostępnym tutaj.

 

InterviewMe.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Motywacja, mikro-zmiany i rozwój zespołu
    W świecie krótkich deadline’ów, rosnących oczekiwań i nieustannych zmian, motywacja pracowników staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu każdej organizacji. Ale czy da się ją zbudować w sposób trwały, bez ciągłego sięgania po zewnętrzne motywatory, jak premie, benefity czy akcje integracyjne? Coraz więcej badań i doświadczeń z obszaru HR pokazuje, że skuteczna motywacja to nie wielkie hasła, ale mikro-zmiany, codzienna uważność lidera i psychologia, która działa w rytmie pracy zespołu.

  • Co napędza rekrutację, a co powoduje redukcję etatów?
    Dlaczego firmy chcą zatrudniać pracowników? Co skłania przedsiębiorstwa do redukcji etatów? Jakie są przyczyny braku zmian w zatrudnieniu? Na te pytania stara się odpowiedzieć opublikowana niedawno analiza przygotowana przez ManpowerGroup.

  • Co wpływa na zaangażowanie w pracę pracowników z pokolenia Z
    Czego od pracodawcy oczekują młodzi pracownicy? Co wpływa na ich zaangażowanie i satysfakcję z pracy? Oto ciekawe wnioski płynące z badania „Work War Z”. Zachęcamy do lektury.

  • Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego
    Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

  • O sygnalistach, czyli kim jest whistleblower?
    Sygnalista to dość tajemnicze określenie osoby, która działa w celu eksponowania nieprawidłowości w różnych sferach życia, w tym pracy. Jakie są genezy tego zjawiska i najgłośniejsze przypadki tego typu działań na świecie?

  • Co działa, a co nie. Co zrobić, jak się nie chce?
    Zmotywowanie się do działania wbrew niechęci to jedno z najczęstszych wyzwań we współczesnym świecie. Wydawałoby się, że skoro coś „trzeba zrobić”, to wystarczy wola. Ale właśnie w tym miejscu psychologia rozkłada sytuację na czynniki pierwsze i pokazuje: człowiek nie działa jak maszyna. To, że coś „powinno być zrobione”, nie oznacza jeszcze, że pojawi się energia, koncentracja czy zaangażowanie. A więc – co działa, a co nie?

  • Stres i wypalenie zawodowe – cichy wróg współczesnego pracownika
    Współczesny rynek pracy niesie za sobą wiele wyzwań. Ciągła presja na efektywność, wysokie tempo życia, rywalizacja, brak stabilności zatrudnienia oraz stale rosnące oczekiwania pracodawców prowadzą do wzmożonego stresu, który – jeśli nie jest właściwie zarządzany – może przerodzić się w wypalenie zawodowe. Ten problem dotyczy coraz większej liczby osób i coraz częściej nie tylko przedstawicieli zawodów wysokiego ryzyka psychicznego, jak lekarze, nauczyciele czy pracownicy socjalni, ale również menedżerów, a nawet freelancerów.

  • Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?
    Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy