Powrót

Krawat nie pomoże, jeśli podczas rekrutacji będziesz zbyt pewny siebie i nieprzygotowany

Tylko około 6% rekruterów zwraca uwagę na to, jak kandydat jest ubrany w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Dla 34% rekruterów nieformalny strój kandydata nie ma żadnego znaczenia. Za to aż 45% rekruterów zniechęca zbyt duża pewność siebie osoby starającej się o pracę oraz CV niedopasowane do oferty (deklaruje to 67% badanych). Jak wyglądają procesy rekrutacyjne w Polsce oczami zatrudniających?

Serwis kariery InterviewMe przeprowadził „Badanie pracodawców 2019”, w którym zapytano 344 firmy z całej Polski o przebieg prowadzonych przez nich procesów rekrutacyjnych. Wśród badanych byli pracodawcy i rekruterzy reprezentujący zarówno duże, średnie, jak i małe przedsiębiorstwa.

„Stworzona w tym celu ankieta zawierała 35 pytań dotyczących codziennej pracy związanej z pozyskiwaniem i rekrutowaniem nowych pracowników. Zapytaliśmy również o przyszłość rekrutacji i powody decydujące o tym, że pracodawca lub rekruter odrzuca danego kandydata lub oferuje mu pracę.” – mówi Marta Rojewska, ekspert kariery w InterviewMe i autorka badania.

Wyniki „Badania pracodawców 2019” wykazały, że:

  • aż 64% badanych pracodawców i rekruterów twierdzi, że ciężko im dzisiaj sprostać oczekiwaniom osób aplikujących na ofertę pracy
  • 55% badanych skłonna jest przymknąć oko na takie niedociągnięcia w CV, jak literówki i błędy ortograficzne
  • 44% akceptuje nawet nieprofesjonalne zdjęcie w CV
  • 62% badanych używa systemów ATS do weryfikacji CV, ufając, że w przyszłości automatyzacja procesów HR ułatwi im pracę. 

 

Poza tym badani pracodawcy i rekruterzy podzielili się doświadczeniami, które najbardziej zapadły im w pamięć – jedną z historii prawdziwych jest kandydat, który wbiegł na rozmowę kwalifikacyjną krzycząc „Tylko szybko, bo źle zaparkowałem!"

 

„Raport z „Badania pracodawców 2019” to również gotowa instrukcja dla kandydatów na temat tego, co robić – a czego nie – szukając pracy, pisząc CV i przychodząc na rozmowy kwalifikacyjne. Nie chodzi tylko o jaskrawe zachowania. Kandydaci powinni zadbać też o swój wizerunek w Internecie, bo okazuje się, że rekruterzy coraz częściej sprawdzają ich online jeszcze przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.” – dodaje Piotr Sosnowski, VP People w InterviewMe.

Szczegółowe wyniki „Badanie pracodawców 2019” oraz komentarze ekspertów ds. HR można znaleźć w bezpłatnym raporcie dostępnym tutaj.

 

InterviewMe.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Podróż po nieznanych ścieżkach zawodowych, czyli nietypowe zawody na świecie
    Świat zawodów to barwna mozaika, a niektóre z nich wyróżniają się swoją niezwykłością. Oto kilka najbardziej nietypowych zawodów, które z pewnością przyciągają uwagę ze względu na swoją unikalność.

  • 5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA]
    Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
    Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

  • Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać
    Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

  • Blisko połowa pracowników gotowa zmienić firmę z powodu szefa
    Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Mimo że w trudnych ekonomicznie czasach to finanse są głównym motywatorem, ogromny wpływ na zaangażowanie zatrudnionych mają także liderzy. Tymczasem firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy