Powrót

Krawat nie pomoże, jeśli podczas rekrutacji będziesz zbyt pewny siebie i nieprzygotowany

Tylko około 6% rekruterów zwraca uwagę na to, jak kandydat jest ubrany w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Dla 34% rekruterów nieformalny strój kandydata nie ma żadnego znaczenia. Za to aż 45% rekruterów zniechęca zbyt duża pewność siebie osoby starającej się o pracę oraz CV niedopasowane do oferty (deklaruje to 67% badanych). Jak wyglądają procesy rekrutacyjne w Polsce oczami zatrudniających?

Serwis kariery InterviewMe przeprowadził „Badanie pracodawców 2019”, w którym zapytano 344 firmy z całej Polski o przebieg prowadzonych przez nich procesów rekrutacyjnych. Wśród badanych byli pracodawcy i rekruterzy reprezentujący zarówno duże, średnie, jak i małe przedsiębiorstwa.

„Stworzona w tym celu ankieta zawierała 35 pytań dotyczących codziennej pracy związanej z pozyskiwaniem i rekrutowaniem nowych pracowników. Zapytaliśmy również o przyszłość rekrutacji i powody decydujące o tym, że pracodawca lub rekruter odrzuca danego kandydata lub oferuje mu pracę.” – mówi Marta Rojewska, ekspert kariery w InterviewMe i autorka badania.

Wyniki „Badania pracodawców 2019” wykazały, że:

  • aż 64% badanych pracodawców i rekruterów twierdzi, że ciężko im dzisiaj sprostać oczekiwaniom osób aplikujących na ofertę pracy
  • 55% badanych skłonna jest przymknąć oko na takie niedociągnięcia w CV, jak literówki i błędy ortograficzne
  • 44% akceptuje nawet nieprofesjonalne zdjęcie w CV
  • 62% badanych używa systemów ATS do weryfikacji CV, ufając, że w przyszłości automatyzacja procesów HR ułatwi im pracę. 

 

Poza tym badani pracodawcy i rekruterzy podzielili się doświadczeniami, które najbardziej zapadły im w pamięć – jedną z historii prawdziwych jest kandydat, który wbiegł na rozmowę kwalifikacyjną krzycząc „Tylko szybko, bo źle zaparkowałem!"

 

„Raport z „Badania pracodawców 2019” to również gotowa instrukcja dla kandydatów na temat tego, co robić – a czego nie – szukając pracy, pisząc CV i przychodząc na rozmowy kwalifikacyjne. Nie chodzi tylko o jaskrawe zachowania. Kandydaci powinni zadbać też o swój wizerunek w Internecie, bo okazuje się, że rekruterzy coraz częściej sprawdzają ich online jeszcze przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.” – dodaje Piotr Sosnowski, VP People w InterviewMe.

Szczegółowe wyniki „Badanie pracodawców 2019” oraz komentarze ekspertów ds. HR można znaleźć w bezpłatnym raporcie dostępnym tutaj.

 

InterviewMe.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?
    Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? [RAPORT]
    „W przeciwieństwie do zwykłego zmęczenia, w którym wypoczynek przynosi ulgę, wypalenie zawodowe to stan chroniczny – bez względu na to, czy jesteśmy po weekendzie, czy po długim urlopie, wracamy do pracy i dopada nas zespół trzech objawów – wyczerpanie psychoruchowe, negatywne ocenianie swoich kompetencji i przyszłości oraz depersonalizacja innych, czyli postrzeganie ich jako szarej, irytującej masy, wobec której brak nam już empatii i cierpliwości” – mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ. Manpower zapytał pracowników, w jaki sposób pracodawcy mogliby zapobiegać zjawisku wypalenia zawodowego. Oto, co odpowiedzieli.

  • Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
    Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!

  • Jak wykształcenie wpływa na wymiar urlopu? [INFOGRAFIKA]
    Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. A co ma z tym wspólnego poziom wykształcenia? Okazuje się, że sporo.

  • 10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA]
    Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.

  • Dorabianie do etatu [RAPORT]
    Dla wielu Polaków koniec dnia w pracy nie oznacza wypoczynku, a rozpoczęcie drugiego zarobkowego zajęcia. Jakie są powody dorabiania do etatu i które pokolenie robi to najczęściej? Odpowiedzi przynosi raport przygotowany przez Aplikuj.pl.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy