Powrót

Kiedy rejestracja jako bezrobotny jest niemożliwa?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-08-23

Czy wiek może wpływać na prawo do rejestracji w urzędzie pracy? Poznajcie ten i inne warunki obowiązujące przy ubieganiu się o status bezrobotnego!

 

To, że nie pracujesz, nie jest równoznaczne z możliwością rejestracji jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy. Musisz spełniać również inne warunki, aby móc korzystać z form wsparcia. Jakie?

 

Wiek istotny przy rejestracji w urzędzie pracy

 

Warunkiem uzyskania statusu osoby bezrobotnej jest legitymowanie się odpowiednim wiekiem. Tylko osoby pełnoletnie mogą korzystać z usług urzędów pracy. Maksymalny czas, do którego można korzystać z pomocy powiatowego urzędu pracy, to moment osiągnięcia wieku emerytalnego, określonego w Ustawie o emeryturach i rentach. Od października będzie to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Osoby poniżej 18. roku życia, które wymagają pomocy na rynku pracy, mogą zwrócić się do Ochotniczych Hufców Pracy.

 

Urząd pracy dla rolnika

 

Właściciele nieruchomości rolnej mogą rejestrować się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne tylko, jeśli wielkość powierzchni ich użytków rolnych nie przekracza 2 hektarów przeliczeniowych.

Podobnie wygląda sytuacja osób podlegających ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik. Jeśli wielkość gospodarstwa przekracza 2 hektary przeliczeniowe, rejestracja nie będzie możliwa.

Wydzierżawienie nieruchomości nie wpłynie na możliwość rejestracji.

 

Wpływ przychodu na rejestrację

 

Osoby osiągające przychód – pieniądze z innego tytułu niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, działalność gospodarcza lub inne świadczenia podlegające opodatkowaniu, mogą rejestrować się jako osoby bezrobotne. Muszą spełnić tylko jeden warunek. Przychód nie może przekraczać połowy obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przepis nie ma zastosowania do przychodów uzyskiwanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.

I jeszcze jedna istotna kwestia! Rejestrująca się osoba, powinna przede wszystkim być zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia, co dokumentuje poprzez podpisanie oświadczenia.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Czy podlegam obowiązkowi ubezpieczenia społecznego?
    Osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej ma możliwość rejestracji w urzędzie pracy. Ale nie jest to jedyny warunek, aby urząd nadał jej status osoby bezrobotnej. Jednym z dodatkowych warunków jest niepodleganie ubezpieczeniom społecznym. Co to dokładnie oznacza? Kto obowiązkowo podlega takim ubezpieczeniom? Odpowiadamy.

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku
    Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

  • Informowanie urzędu o podjęciu pracy
    Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

  • Statusu bezrobotnego a wyjazd
    Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!

  • Jakim składkom podlega osoba bezrobotna?
    Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, jakim składkom będziesz podlegać.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy